چرا حالا آمریکا کمک غلاتی خود را مطرح می‌کند؟

© Sputnik / Sergey Mamontov /  مراجعه به بانک تصاویر آمریکا
 آمریکا - اسپوتنیک ایران  , 1920, 03.08.2023
Telegram
بلینکن: ایالات متحده در صورت ازسرگیری قرارداد غلات به صادرات روسیه کمک خواهد کرد.
به گزارش اسپوتنیک، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده به خبرنگاران گفت که ایالات متحده به تسهیل صادرات مواد غذایی، از جمله از روسیه، در صورت بازگشت به توافق غلات ادامه خواهد داد.
وی این گفته را تکرار کرد که گویا تحریم های آمریکا از روز اول مربوط به محصولات غذایی نبوده است.
بلینکن خاطرنشان کرد که ایالات متحده "در طول اجرای طرح غلات دریای سیاه اقداماتی برای رسیدگی به مسائل حمل و نقل و بیمه انجام داد، از جمله نامه‌هایی به بانک‌ها برای تأممین فرآیند تراکنش ارسال کرد.
وی در ادامه افزود: "بدین ترتیب، در صورت بازگشت روسیه به توافق، البته، ما به انجام هر کاری که لازم باشد ادامه خواهیم داد تا اطمینان حاصل شود که همه، از جمله روسیه، می توانند مواد غذایی خود را به صورت ایمن و آزاد صادر کنند".
آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، تصریح کرد:" انجام صادرات غلات اوکراین از طریق دریای سیاه بسیار دشوار است، حتی اگر مسیر امنی پیدا شود.
برداشت گندم - اسپوتنیک ایران  , 1920, 03.08.2023
اتحادیه اروپا از کشورهای گروه 20 خواست تا روسیه را برای بازگشت به توافق غلات تحت فشار قرار دهند
ما در حال بررسی همه احتمالات برای به حداکثر رساندن صادرات غلات از اوکراین هستیم، از جمله از طریق مسیرهای زمینی، که در حال حاضر انجام می شود، و همچنین به طور بالقوه از طریق دریا و در امتداد رودخانه ها و از طریق راه آهن. اما حتی با به حداکثر رساندن صادرات در این مسیرها، دستیابی به حجمی که از طریق طرح غلات دریای سیاه انجام شد، بسیار دشوار خواهد بود.
حتی اگر راه موثری برای انتقال غلات از طریق دریا از جنوب اوکراین وجود داشته باشد، روسیه می‌تواند به بنادر و زیرساخت‌های غلات حمله می‌کند. صادرات غلات از طریق دریا بسیار دشوار خواهد بود".
گفتنی است، مدت اعتبار "معامله غلات" در 17 ژوئیه 2023 میلادی منقضی می شود. پیشتر پیش از این، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در گفتگو با سیریل رامافوزا، همتای آفریقای جنوبی خود، گفته بود که تعهدات برای رفع موانع صادرات مواد غذایی و کودهای شیمیایی روسیه انجام نشده است. پوتین در این گفتگو تاکید کرد که هدف اصلی این توافق یعنی تامین غلات به کشورهای نیازمند از جمله در قاره آفریقا محقق نشده است.
ابتکار دریای سیاه، که در 22 ژوئیه 2022 توسط نمایندگان روسیه، ترکیه، اوکراین و سازمان ملل امضا شد، شامل صادرات غلات و مواد غذایی اوکراین و همچنین کودهای شیمیایی از طریق دریای سیاه از سه بندر از جمله اودسا است. هماهنگی تردد کشتی ها توسط مرکز هماهنگی مشترک در استانبول انجام می شود. ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه خاطرنشان کرد که غرب بیشتر غلات اوکراین را به کشورهای مورد نظر خود صادر می کند و نه به کشورهای نیازمند آفریقا.
Журналист Сеймур Херш. Архивное фото - اسپوتنیک ایران  , 1920, 27.07.2023
هرش: اوکراین به لطف معامله غلات مواد مخدر را به اروپا منتقل می کرد
ابتکار غلات بخش جدایی ناپذیر از یک توافقنامه جامع است. بخش دوم - تفاهم نامه روسیه و سازمان ملل که به مدت سه سال طراحی شده است - رفع انسداد صادرات مواد غذایی و کودهای شیمیایی روسیه را در نظر می گیرد، از جمله وظایف اصلی، اتصال مجدد بانک روسی "روس سلخوزبانک"به سوئیفت، ازسرگیری صادرات ماشین آلات کشاورزی و قطعات یدکی، سرویس‌دهی مربوطه، بازسازی خط لوله آمونیاک تولیاتی ـ اودسا و تعدادی اقدامات دیگر است. همانطور که در مسکو اشاره شد، این بخش از توافقنامه هنوز اجرایی نشده است.
دیمیتری پسکوف، دبیر مطبوعاتی رئیس جمهور فدراسیون روسیه در 21 ژوئن گفت که هیچ پیش نیازی برای تمدید قرارداد غلات وجود ندارد، زیرا تعهدات در قبال روسیه اجرا نمی شود.
قرارداد غلات در 18 ژوئیه متوقف شد، روز 17 ژویئه (دوشنبه) فدراسیون روسیه به ترکیه، اوکراین و سازمان ملل مخالفت خود با تمدید توافق غلات را اطلاع داد. دیمیتری پسکوف، دبیر مطبوعاتی رئیس جمهور فدراسیون روسیه اظهار داشت که روسیه به محض تکمیل بخش روسی توافق معامله غلات بلافاصله به اجرای آن بازخواهد گشت.
روسیه پیش از این به ترکیه، اوکراین و سازمان ملل اطلاع داده بود که به اجرای قرارداد غلات را که شامل صادرات غلات و مواد غذایی اوکراینی و همچنین کود از سه بندر از جمله اودسا از طریق دریای سیاه است، خاتمه می دهد. غرب بیشتر غلات اوکراین را به کشورهای خود و نه به کشورهای نیازمند آفریقا صادر کرد و بدین ترتیب شرط لازم طرف روسیه برای ادامه معامله را زیر پا گذاشت.
تسلیحات غربی اوکراین - اسپوتنیک ایران  , 1920, 18.07.2023
ارسال تسلیحات به اوکراین تحت پوشش معامله غلات
همانطور که ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه پیشتر گفته بود، فدراسیون روسیه علیرغم تصمیم گیری در مورد توافق غلات، به اقدامات خود برای تضمین امنیت غذایی جهانی ادامه خواهد داد.
جوزپ بورل، رئیس دیپلماسی اتحادیه اروپا، گفت که وزرای خارجه اتحادیه اروپا روز 20 ژوئیه (پنجشنبه) در مورد پیشرفت اوضاع پس از پایان ابتکار غلات، تهدید امنیت غذایی و کمک های نظامی به اوکراین بحث خواهند کرد. به گفته وی، پایان ابتکار غلات دریای سیاه منجر به "بحران جهانی غذای جدی" خواهد شد.
با فسخ قرارداد، روسیه فرصتی برای اصلاح این وضعیت دارد. همانطور که وزارت دفاع روز چهارشنبه اعلام کرد، پس از توقف معامله غلات و بسته شدن کریدور بشردوستانه دریایی از نیمه شب 20 ژوئیه، همه کشتی‌هایی که عازم بنادر اوکراین در دریای سیاه هستند، به عنوان حامل‌های احتمالی محموله‌های نظامی در نظر گرفته می‌شوند که در درگیری اوکراین در طرف رژیم کی‌یف نقش دارند. روسیه مشارکت در معامله غلات را متوقف کرد، زیرا بخش دوم توافقات بسته در مورد تعدادی از شرایط از جمله صادرات کود و سایر محصولات روسیه اجرا نشد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала