آیا امکان مهار تورم در ایران وجود دارد؟

© Photo / IRNA / تورم در ایران
تورم در ایران - اسپوتنیک ایران  , 1920, 09.05.2023
Telegram
کارشناس: بر اساس مصوبه هیئت دولت ایران نرخ حقوق ورودی ۴۴ قلم کالاهای اساسی از ۴ به یک درصد کاهش یافت.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از "تسنیم"، هیئت وزیران فهرست کالاهای اساسی و دارو و شیرخشک اطفال مشمول کاهش حقوق گمرکی به ١ درصد در سال 1402 را مصوب کرد.
بر این اساس حقوق ورودی گندم، برنج، شکرخام، روغن خام، ذرت، دانه سویا، کنجاله سویا، جو، گوشت قرمز و گوشت مرغ و فهرست اقلامی دارویی و شیرخشک اطفال از 4 درصد به یک درصد کاهش یافت.
اخیراً نیز رئیس جمهور لایحه دوفوریتی برای کاهش مالیات ارزش افزوده اقلام اساسی از 9 درصد به یک درصد را به مجلس شورای اسلامی ارسال کرده بود.
پیش از این گزارش شده بود که به‌دلیل بلاتکلیفی میزان حقوق ورودی و مالیات ارزش افزوده ترخیص کالاهای اساسی از گمرکات با وقفه شدید مواجه شده است، بر این اساس با توجه به دو اقدام اخیر دولت پیش‌بینی می‌شود که روند ترخیص کالاهای اساسی با سرعت بیشتری دنبال شود و قیمت کالاهای مصرفی مثل مرغ در بازار تعدیل شود.
دکتر محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 27.04.2023
گزارش و تحلیل
قالیباف: تولید و کنترل تورم از اولویت‌های مهم حوزه اقتصاد است
پیش از این وزیر اقتصاد در مکاتبه‌ای با رئیس جمهور خواستار اجرای 5 اقدام از سوی دستگاههای اجرایی برای تعیین تکلیف احکام قانون بودجه مرتبط با گمرک شده بود.
اوایل اردیبهشت ماه نیز رئیس‌کل گمرک در مکاتبه‌ای با رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرده بود؛ بایستی فهرست کالاهای مشمول کاهش حقوق گمرکی با پیشنهاد آن سازمان به تصویب هیئت محترم وزیران برسد.
طبق تجارب سال گذشته احتمال عدم اظهار و ترخیص کالاهای اساسی وارده توسط برخی از واردکنندگان تا ابلاغ فهرست موردنظر وجود دارد و این موضوع ضمن رسوب کالاهای وارده در اماکن گمرکی عدم تأمین به‌موقع کالاهای اساسی و احتمال افزایش قیمت آنها را نیز در پی خواهد داشت لذا دستور فرمایید اقدامات لازم صورت پذیرفته و نتیجه را جهت اجرا و وصول عایدات صحیح دولت و جلوگیری از تشکیل پرونده‌های اختلافی به این سازمان ابلاغ نمایند.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала