اعزام "هواپیمای روز قیامت" آمریکا به اروپا

CC BY-SA 3.0 / Arcturus / US Navy Boeing E-6B Mercury (162783), Geilenkirchen AB, Germany هواپیمای روز قیامت آمریکا E-6B Mercury
 هواپیمای روز قیامت آمریکا E-6B Mercury  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 01.03.2023
اشتراک
هواپیمای کلیدی ارتش آمریکا در صورت وقوع جنگ هسته ای در ایسلند فرود آمد و این در حالی است که روسیه دیروز مشارکت خود در معاهده محدود سازی تسلیحات هسته ای استراتژیک را به حالت تعلیق درآورده است.
به گزارش اسپوتنیک، این هواپیمای آمریکایی با مارک E-6B Mercury به عنوان پست فرماندهی هوایی نیروی دریایی ایالات متحده در جریان عملیات نیروهای اروپایی ارتش آمریکا خدمت می کند. این مطلب را ستاد فرماندهی نیروهای آمریکایی در اروپا در توییتر اعلام کرد.
در این توویت گفته می شود خدمه "هواپیمای روز قیامت" آمریکا با کارین پتمن سفیر ایالات متحده در ایسلند و دیگر رهبران دیپلماتیک و نظامی دیدار کردند.
از این هواپیما به عنوان هواپیمای روز قیامت یاد می شود زیرا یک پست فرماندهی و ارتباطات هوایی است که برای ایفای نقش کلیدی در طول جنگ هسته ای طراحی شده است. به گفته پنتاگون، این هواپیما به فرماندهی ارتش ایالات متحده اجازه می دهد تا با سلاح های استراتژیک و غیر استراتژیک از جمله زرادخانه هسته ای ارتباط برقرار کند. در آن به لطف وجود سیستم کنترل پرتاب آنبورد (ALCS)، پرتاب موشک های بالستیک زمینی امکان پذیر است.
پوتین - اسپوتنیک ایران  , 1920, 28.02.2023
پوتین مشارکت روسیه در معاهده "استارت نو" را به حالت تعلیق درآورد
تا سال 1991، "هواپیماهای روز قیامت" ارتش آمریکا تقریباً به مدت 30 سال به طور مداوم در هوا بودند، اما پایان جنگ سرد و کاهش بودجه منجر به تغییر این رویکرد شد. خدمه "هواپیماهای روز قیامت" به حالت آماده باش رزمی در زمین منتقل شده و تصمیم گرفتند پروازهای ان "به صورت تصادفی" از سواحل غربی و شرقی ایالات متحده انجام شود.
روز 28 فوریه، روسیه مشارکت در معاهده کاهش تسلیحات استراتژیک (استارت نو) با ایالات متحده را به حالت تعلیق درآورد. پیشنهاد مربوطه توسط رئیس جمهور ولادیمیر پوتین ارائه شد و این پیشنهاد توسط هر دو مجلس تصویب شد و پس از آن او قانون مربوطه را امضا کرد. او این تصمیم خود را با این واقعیت توجیه کرد که ایالات متحده مصمم است در اوکراین به روسیه "شکست استراتژیک" وارد کند. با این حال وزارت دفاع و وزارت امور خارجه روسیه وعده داده اند که با این حال مسکو به تبعیت از محدودیت های مندرج در این معاهده و تبادل اطلاعیه ها درباره پرتاب موشک های بالستیک با طرف آمریکایی ادامه خواهد داد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала