روسیه قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل درباره عدم به رسمیت شناختن همه پرسی را مسدود کرد

© AP Photo / Bebeto Matthewsشورای امنیت سازمان ملل
شورای امنیت سازمان ملل - اسپوتنیک ایران  , 1920, 30.09.2022
اشتراک
روسیه در قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد آمریکا و آلبانی در خصوص عدم به رسمیت شناختن همه پرسی ها را مسدود کرد.
به گزارش اسپوتنیک، روسیه پیش نویس قطعنامه ایالات متحده و آلبانی را که همه پرسی در مناطق جمهوری خلق دونتسک، جمهوری خلق لوهانسک، زاپوریژیا و خرسون را به رسمیت نمی شناسد، در شورای امنیت سازمان ملل وتو کرد.
این متن "سازماندهی به اصطلاح همه پرسی غیرقانونی توسط روسیه در مناطق اوکراین، در داخل مرزهای شناخته شده بین المللی" را محکوم کرد. اقدامات روسیه غیرقانونی خوانده شد و خاطرنشان شد که نمی تواند مبنایی برای تغییر وضعیت چهار منطقه باشد.
چهار کشور از جمله چین و برزیل رای ممتنع دادند. 10 کشور به این قطعنامه رای دادند.
Генсек НАТО Йенс Столтенберг  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 30.09.2022
ناتو الحاق مناطق جدید به روسیه را به رسمیت نمی‌شناسد
نویسندگان از همه کشورها، سازمان های بین المللی و ساختارهای تخصصی خواستند که تغییر وضعیت "مناطق لوهانسک، دونتسک، خرسون و زاپوریژیا اوکراین" را به رسمیت نشناسند. همچنین در متن فراخوانی مبنی بر عدم شناسایی الحاق چهار منطقه به فدراسیون روسیه وجود داشت. علاوه بر این، از مسکو خواسته شد تا فورا نیروهای خود را از اوکراین خارج کند.
واسیلی نبنزیا، نماینده دائم فدراسیون روسیه پیشتر در شورای امنیت با یادآوری به رسمیت شناختن کوزوو، خاطرنشان کرد: غرب با عدم به رسمیت شناختن همه پرسی پیوستن به روسیه، استانداردهای دوگانه را نشان می دهد. نمونه‌های دیگری در تاریخ وجود دارد که غرب جدایی و الحاق سرزمین‌ها را بدون رضایت دولت‌هایی که به آن‌ها تعلق داشتند، به رسمیت می‌شناسد. تگزاس در سال 1836 از مکزیک جدا شد و سپس بخشی از ایالات متحده شد. در سالهای 1990 و 1991، اسلوونی و کرواسی همه پرسی استقلال از یوگسلاوی را بدون رضایت مقامات این کشور برگزار کردند و به رسمیت شناخته شدند. در سال 1991، همه پرسی استقلال از اتحاد جماهیر شوروی در استونی، اوکراین، گرجستان، مولداوی، ترکمنستان، ارمنستان و آذربایجان برگزار شد - بر خلاف میل رهبری شوروی و کل مردم شوروی، که در یک همه پرسی اتحادیه به نفع حفظ اتحادیه؛ و در طول اتحاد آلمان غربی و شرقی، هیچ کس نظر جمعیت را نپرسید - جذب آلمان شرقی توسط غرب بدون رفراندوم انجام شد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала