گزارش و تحلیل

کنعانی: مذاکرات در روابط ایران و آمریکا تاثیر ندارد

© Photo / IRNAناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران
ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران - اسپوتنیک ایران, 1920, 05.09.2022
Telegram
سخنگوی وزارت خارجه ایران: رفع تحریم‌ ها و انتفاع اقتصادی ملت ایران از توافق رفع تحریم ها اهداف اساسی ما است.
اسپوتنیک - به طور طبیعی لغو کامل تحریم‌ ها علیه دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران از اهداف اساسی مذاکرات جاری میان جمهوری اسلامی ایران و طرف های امضا کننده برجام است.
آخرین دور مذاکرات رفع تحریم‌ ها در وین بوده و پس از آن متن پیشنهادی از سوی هماهنگ کننده اتحادیه اروپا به طرف های مذاکره کننده داده شد پاسخ ایران در موعد مقرر داده شد و متعاقباً پاسخ طرف آمریکایی با تاخیر قابل توجهی از طریق هماهنگ کننده اتحادیه اروپا به ایران ارسال گردید، جمهوری اسلامی ایران برای اینکه نقش متعهدانه و مسئولانه خود را در ارتباط با توافق برجام و مذاکرات رفع تحریم ها نشان دهد دیدگاه‌ های خود را مجدداً به هماهنگ کننده اتحادیه اروپا منتقل کرد و منتظر دریافت پاسخ طرف های مقابل به ویژه دولت آمریکا هستیم.
ما در این زمینه برای کمک به پایان خوش این ماراتن و رسیدن به اهداف مد نظر جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر مصالح ملی تلاش میکنیم و در عین حال روند را برای شکل گیری فضایی سازنده در حوزه مناسبات بین المللی مهیا کنیم مسئولانه عمل کردیم.
ایران دیدگاه ها و نکات خود را منتقل کرده و اکنون منتظریم، ما معتقدیم اگر در طرف مقابل اراده سیاسی لازم وجود داشته باشد و همانند جمهوری اسلامی ایران سازنده عمل کنند، پاسخ ایران هم سازنده بوده و میتواند در صورت وجود اراده سیاسی منجر به موفقیت مذاکرات و اجرای توافق شود.
رفع تحریم‌ ها و انتفاع اقتصادی ملت ایران از توافق رفع تحریم ها اهداف اساسی ما است.
وی افزود:
ماهیت صلح آمیز فعالیت‌ های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۱۵ و انعقاد توافق برجام به طور کامل مورد تاکید قرار گرفت، متعاقباً بر اساس همکاری سازنده جمهوری اسلامی ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بار ها بازرسان آژانس به ایران سفر کردند و اماکن مد نظر خود را مورد بازرسی قرار دادند و فعالیت صلح‌ آمیز هسته‌ ای جمهوری اسلامی ایران را مورد تاکید قرار دادند.
وزارت خارجه آمریکا: پاسخ ایران به اتحادیه اروپا درباره توافق هسته‌ای سازنده نیست - اسپوتنیک ایران, 1920, 02.09.2022
وزارت خارجه آمریکا: پاسخ ایران به اتحادیه اروپا درباره توافق هسته‌ای سازنده نیست
اما اتهاماتی که پس از آن مطرح شد برگرفته از ذهن بیمار و ناسازگار رژیمی است که خود مهم‌ ترین دارنده فعالیت های غیرقانونی هسته‌ ای در منطقه است و اساساً عضو هیچ نظام قانونمندی در این زمینه نیست؛ اتهامات مطرح شده از سوی این رژیم نمی تواند ملاک عمل از طرف آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار بگیرد مبنای ما در همکاری با این آژانس پادمانی است و بیشترین همکاری را نسبت به سایر کشور های عضو انجام دادیم ما معتقدیم مرجع نظارت بر فعالیتهای هسته‌ ای جمهوری اسلامی ایران، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است و همواره در این زمینه همکاری کردیم و تلاش کردیم تا به صورت حرفه‌ای با آژانس کار کنیم متقابلا انتظار داریم آژانس به صورت حرفه‌ای با جمهوری اسلامی ایران تعامل کند.
آقای دکتر ناصر کنعانی مذاکرات رفع تحریم ها را بی ارتباط با حضور شرکت های آمریکایی در ایران دانست و اظهار داشت:
مذاکرات رفع تحریم ها در مورد روابط دو جانبه جمهوری اسلامی ایران و آمریکا نیست بلکه حل و فصل کننده یک بحران غیرضروری است که در ارتباط با فعالیت‌ های هسته‌ ای جمهوری اسلامی ایران شکل گرفته، بنابراین آن چیزی که در ارتباط با توافق برجام می توان گفت این است که موضوع برجام و مذاکرات رفع تحریم‌ها صرفاً ناظر به بستن پرونده ادعایی هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران است و ناظر بر مناسبات و ارتباطات دوجانبه ایران و دولت آمریکا نخواهد بود.
سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ضمن محکوم کردن اقدامات رژیم صهیونیستی در سوریه بیان کرد:
اقدامات غیرقانونی رژیم صهیونیستی در حمله به زیرساخت های سوریه متاسفانه همچنان ادامه دارد این حملات در نتیجه حمایت دولت آمریکا است و دولت آمریکا از جمله کشور هایی است که به طور غیرقانونی نیرو های نظامی خود را در مناطقی از سوریه مستقر کرد.
ما معتقدیم کلیه اقدامات نظامی رژیم صهیونیستی علیه اماکن و زیر ساخت‌ های سوریه اعم از نظامی و غیرنظامی نامشروع، غیرقانونی و ناقض مقررات و قوانین بین‌المللی است اما حضور جمهوری اسلامی ایران حضور مستشاری است و به درخواست رسمی دولت سوریه صورت گرفته و هرگونه ادعا در این زمینه باطل است اقدامات رژیم صهیونیستی باید مورد توجه جامعه بین‌المللی و مشخصا شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار بگیرد و باید در این زمینه اقدامات بازدارنده خود را انجام دهند.
تردیدی نیست ما در مبارزه علیه تروریست سال های طولانی در کنار دولت و ملت سوریه بوده ایم و نقش اساسی ایفا کردیم و تا زمانی که درخواست دولت سوریه پابرجا باشد جمهوری اسلامی ایران دریغ نمی کند.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала