پرتاب خیام با ماهواره‌بر "سایوز" انجام شد

© AFP 2022 / Stringerبایکانور
بایکانور - اسپوتنیک ایران, 1920, 09.08.2022
Telegram
ماهواره "خیام" همراه با پرچم جمهوری اسلامی ایران که بر روی ماهواره‌بر "سایوز" نصب شده است به مدار ۵۰۰ کیلومتری پرتاب خواهد شد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از "ایرنا"، ماهواره ایرانی "خیام" روز 9 اوت (سه شنبه) از ایستگاه فضایی بایکونور قزاقستان به مدار ۵۰۰ کیلومتری پرتاب شد.
عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایرانЕ بعد از ورود به بایکانور قزاقستان گفت: "ماهواره جمهوری اسلامی ایران به نام "خیام" همراه با پرچم جمهوری اسلامی ایران بر روی ماهواره‌بر "سایوز" نصب شده است.
این آغاز یک همکاری راهبردی بین ایران و روسیه در حوزه فضایی است. البته این همکاری چند سالی به طول انجامیده اما در دولت سیزدهم با تلاش و مجاهدت همکارانم در وزارت ارتباطات و وزارت امور خارجه این مهم به ثمر نشست و فردا شاهد پرتاب این ماهواره راهبردی خواهیم بود.
این ماهواره برای تامین داده‌های فضایی مورد نیاز کشور، گام بسیار بلندی است و می‌توانیم از تصاویر آن با دقت بسیار بالا برای ارتقا کاربردهای فضایی کشور در حوزه‌های محیط زیست و کشاورزی استفاده کنیم.
ما در کنار همکاری‌های راهبردی با کشورهای صاحب‌نام در صنعت فضایی دنیا مانند روسیه، توسعه فناوری بومی فضایی را در دستور کار داریم و تا پایان سال جاری به هدف قرار دادن ماهواره سنجشی در مدار ۵۰۰ کیلومتری فضایی دست خواهیم یافت.
اکنون می‌توانیم ماهواره‌های سبک را در مدار قرار بدهیم. ماهواره خیام، ۶۰۰ کیلوگرم وزن دارد و قرار است در مدار ۵۰۰ کیلومتری از زمین قرار بگیرد. تا پایان دولت سیزدهم شاهد ماهواره و ماهواره‌بر بومی خواهیم بود که به دست نخبکان کشور خودمان به فضا پرتاب می‌شود. تا آن زمان برای تامین داده‌های مورد نیاز کشور به همکاری خود با کشورهای صاحب این فناوری ادامه خواهیم داد".
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала