منابع اروپایی: آخرین پیشنهادمان را به ایران ارائه کردیم

© Photo / IRNAمذاکرات وین
مذاکرات وین - اسپوتنیک ایران, 1920, 16.07.2022
Telegram
منابع دیپلماتیک اروپایی در پاریس مدعی شدند که غربی‌ها در مذاکرات احیای برجام "هدیه‌ای ارزشمند" به تهران ارائه کرده‌اند که مقامات ارشد ایران را وادار می‌کند تا از مطالبات اضافی صرف‌نظر کنند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایلنا، منابع دیپلماتیک به الشرق الاوسط گفتند که غربی‌ها در راستای خواسته‌های تهران، پذیرفتند که از پیوند مذاکرات هسته‌ای ایران با دو پرونده دیگر یعنی توان موشکی- بالستیکی و پرونده فعالیت‌های منطقه‌ای ایران صرف‌نظر کنند.
به گفته این منابع، تهران این پیشنهادها را رد کرده و در مذاکرات غیرمستقیم اخیر میان ایران و آمریکا در دوحه به مواضع خود درباره ضمانت‌ها و تحریم‌ها و خواسته‌هایش برای حذف سپاه پاسداران از لیست سیاه، پایبند بوده است.
حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران  - اسپوتنیک ایران, 1920, 14.07.2022
وزیر خارجه ایران از حصول پیشرفت در مذاکرات احیای برجام سخن گفت
این منابع همچنین عنوان کردند که مواضع تند ایران به رئیس‌جمهور آمریکا ضرر می‌رساند، او را از نظر سیاسی ضعیف می‌کند و منجر به آن می‌شود که بایدن نتواند امتیازات بیشتری به ایران بدهد که این به نفع ایران نیست.
آنها افزودند: واشنگتن "دیگر قادر به عقب‌نشینی و پاسخگویی به خواسته‌های اضافی ایران نیست."
این منابع عملاً معتقدند پیشنهادی که به تهران داده شده، "نهایی" است و باید آن را بپذیرد یا رد کند و هر یک از این دو گزینه پیامدهای سیاسی، دیپلماتیک، امنیتی و نظامی دارد.
خبرگزاری رویترز نیز به نقل از یک مقام ارشد اتحادیه اروپا نیز اعلام کرد که مذاکرات هسته‌ای به پایان خود نزدیک می‌شود اما مشخص نیست که آیا به توافق منجر خواهد شد یا خیر.
این مقام اتحادیه اروپا افزود: "دلیل بسیار روشن است زیرا ما درباره هر چیزی که روی میز بود، مذاکره کردیم."
وی ادامه داد: نمی‌دانم اگر این پایان فرآیند باشد آیا این پایان مذاکرات هم است یا خیر
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала