وزیر خارجه ایران از حصول پیشرفت در مذاکرات احیای برجام سخن گفت

© Photo / IRNAحسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران
حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران  - اسپوتنیک ایران, 1920, 14.07.2022
Telegram
حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه با روزنامه ایتالیایی لارپوبلیکا از حصول پیشرفت در مذاکرات احیای برجام سخن گفت.
به گزارش اسپوتنیک، حسین امیرعبداللهیان در بخشی از این مصاحبه درباره وضعیت فعلی در مذاکرات احیای برجام صحبت کرد که به اطلاع شما رسانده می شود:
سوال: مذاکرات برای ازسرگیری توافق هسته ای برجام در چه مقطعی است؟ هر چند دیدار اخیر در دوحه به خوبی پیش نرفت.
جواب: دولت جدید ایران مذاکرات جدی با همتایان خود در مورد موضوع هسته ای انجام داده است. ما به پیش‌نویسی رسیدیم که 90 درصد آن با موافقت 4 + 1 و همچنین آمریکایی‌ها همراه است. ما برای لغو تحریم ها با آمریکایی‌ها در تماس هستیم. آنها از طریق اتحادیه اروپا و وزرای خارجه برخی کشورها در حال رایزنی هستند. هم در پیش نویس و هم در ایده‌هایی که مطرح شده، پیشرفت زیادی حاصل شده است. فکر نمی‌کنم این مطلب درست باشد که بگوییم در دوحه شکستی رخ داد. پیشرفت وجود دارد، اما مسائل دیگری نیز وجود دارد که باید به آنها پرداخته شود.
ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران  - اسپوتنیک ایران, 1920, 13.07.2022
اولین نشست خبری سخنگوی جدید وزارت خارجه ایران: زمان و مکان مذاکرات احیای برجام به زودی تعیین می‌شود
سؤال: کدام مسائل؟
جواب: ما ضمانت‌های اقتصادی قوی می‌خواهیم. اگر یک شرکت غربی با همتای ایرانی خود قرارداد ببندد، باید مطمئن باشد که پروژه اجرا می‌شود و در صورت اعمال تحریم، غرامت دریافت می‌کند.
سؤال: آیا ایتالیا جزو کشورهایی است که از طریق آن با ایالات متحده در ارتباط هستید؟
جواب: من با دی مایو وزیر خارجه ایتالیا در مورد موضوع هسته ای صحبت کردم، ایشان ایده‌هایی خوبی را پیشنهاد کرد که در مذاکرات مورد توجه قرار خواهیم داد. در ده ماه گذشته، علاوه بر دیداری که در رم داشتیم، دو بار همدیگر را دیده‌ایم و در مورد مسائل مختلف از جمله برجام صحبت کردیم. اکنون ما در مرحله جدیدی از تبادل نظر هستیم، ما از قابلیت‌ها و توانایی‌های وزارت خارجه ایتالیا در مذاکرات هسته‌ای استقبال می‌کنیم، همانطور که از هر ایده‌ای که بتواند به بازگرداندن ایالات متحده به برجام کمک کند، استقبال می‌کنیم. بنابراین ما به دنبال یک توافق خوب، محکم و پایدار هستیم و از کمک دیگر کشورها از جمله ایتالیا استقبال می‌کنیم.
سؤال: آیا این واقعیت که آمریکا از حذف سپاه پاسداران از لیست سازمان‌های تروریستی خودداری می‌کند، مانعی برای برجام است؟
جواب: ما یک ایده به آمریکایی‌ها پیشنهاد کردیم، به تعویق انداختن موضوعات مرتبط با لیست سیاه. اما باید مطمئن شویم که شرکت های ایرانی از مزایای اقتصادی و سهم خود در برجام برخوردار می‌شوند. کسب انتفاع اقتصادی در برجام ضروری است، ما چیزی فراتر از توافق هسته ای نمی خواهیم.
سؤال: بیایید درباره سفر جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا به خاورمیانه صحبت کنیم: ایران در مرکزیت مذاکرات قرار خواهد گرفت. شما چه انتظاری دارید و به چه چیزی امیدوار هستید؟
جواب :در ماه‌های اخیر ما مذاکرات مثبتی با عربستان سعودی داشته‌ایم. توجه به همسایگان یکی از اولویت های سیاست خارجی ماست. به ما گفته شده موضوع اصلی این سفر امنیت غذایی و انرژی خواهد بود. رژیم صهیونیستی مایل است این سفر را فرصتی برای تشدید مسائل امنیتی و استفاده از آن علیه ایران تبدیل کند. امیدواریم طرف آمریکایی متوجه باشد که این سفر به فرصتی غیرسازنده و برخلاف تمایل اعلام شده برای رسیدن به نتیجه مذاکرات هسته‌ای تبدیل نشود.
سؤال: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از خاموش شدن برخی دوربین‌هایی که برای نظارت بر برنامه هسته‌ای شما استفاده می‌شوند، شکایت دارد. آیا حاضرید دوربین‌ها را برای از سرگیری گفت وگو با غرب فعال کنید؟
جواب: ما دوربین‌ها را خاموش نکردیم. آنها را از مدار خارج کردیم. اینها دوربین‌هایی هستند که ایران داوطلبانه برای نظارت نصب کرده و آنها را در پاسخ به قطعنامه ناعادلانه آمریکا و سه کشور اروپایی در آژانس بین المللی انرژی اتمی‌برای تحت فشار قرار دادن ایران در جریان مذاکرات، از مدار خارج کردیم. هر زمان که مذاکرات به نتیجه ای برسد، دوربین‌ها را دوباره وارد مدار می‌کنیم. ایران در تلاش برای دستیابی به یک توافق جدی و پایدار بوده و در مورد احیای برجام مصمم است.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала