احتمال ۲ موج جدید کرونا در فصل سرد سال در ایران

© Photo / IRNAکرونا در ایران
کرونا در ایران  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 03.05.2022
اشتراک
دبیر کمیته علمی کشوری کرونا بیان داشت که آمار مبتلایان به کرونا نسبت به هفته های گذشته کاهش یافته است.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از مهر حمیدرضا جماعتی دبیر کمیته علمی کشوری کرونا بیان داشت: کاهش موارد کرونا در هفته گذشته در کشور، باعث خوشحالی است اما در برخی کشورها مانند هند، موارد ابتلاء صعودی بوده که این برای ما هشدار دهنده است. پاندمی کرونا در ایران هنوز پایان نیافته چرا که متأثر از سایر کشورهای دنیا هستیم و هنوز در خیلی از کشورها، موارد ابتلاء، بستری و فوت بیماران کرونایی وجود دارد بنابراین نمی‌توان گفت که پاندمی کرونا در یک کشور تمام شده و در کشورهای دیگر در حال افزایش است.
وی خاطر نشان کرد: با توجه به شرایط موجود، هنوز هم تاکید ما بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی به‌ویژه استفاده از ماسک و تکمیل واکسیناسیون است. در کشور ما باید به صورت فعال و غیر فعال واکسیناسیون تکمیل شود. متأسفانه تاکنون فقط ۲۷ میلیون نفر نوبت سوم را تزریق کرده‌اند و روند واکسیناسیون در کودکان بویژه ۵ تا ۱۱ ساله‌ها نیز مطلوب نیست.
دبیر کمیته علمی کشوری کرونا خاطرنشان کرد: در نشست اخیر کمیته علمی تاکید شد که با توجه به شرایط موجود در هر شهرستان، یک مرکز سرپایی و یک بیمارستان به عنوان دیده‌بان برای ویزیت و بستری بیماران کووید ۱۹ در نظر گرفته شود.
جماعتی گفت: حتماً باید بررسی ژنتیکی و توالی یابی ویروس‌های در چرخش در جامعه به طور مستمر انجام شود تا اگر سویه جدیدی شناسایی شد، اقدامات لازم را در کشور انجام دهیم. در حال حاضر در چین و هند، موارد ابتلاء و بستری افزایش یافته و باعث ایجاد لاک داون در شانگهای شده است و احتمال لاک داون پکن نیز وجود دارد بنابراین باید رعایت احتیاط‌های بهداشتی و بررسی‌های توالی یابی ویروس در چرخش در جامعه را داشته باشیم.
وی افزود: اعضای کمیته علمی کشوری کرونا تاکید دارند که عملکرد کشور در طول بیش از دو سال گذشته در مدیریت این بیماری و نقاط ضعف و قوت نظام سلامت در موج‌های مختلف را بررسی و ارزیابی کرده تا نقاط ضعف و پروتکل‌ها با برنامه‌ریزی و اقدامات لازم به نقاط قوت تبدیل شود.
واکسن روسی اسپوتنیک لایت  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 01.05.2022
تقویت ۹ برابری آنتی بادی با فاصله طولانی تر بین ۲ دوز واکسن
دبیر کمیته علمی کشوری کرونا بیان داشت: پیش‌بینی می‌شود که در فصول سرد سال ممکن است با یک یا دو موج بیماری کرونا روبرو باشیم بنابراین حتماً نیاز است که علاوه بر تکمیل واکسیناسیون، برای انجام واکسیناسیون مجدد گوش به زنگ باشیم. شرکت‌های واکسن ساز داخلی نیز باید بر اساس سویه‌های جدید واکسن‌های چند ظرفیتی تولید کنند تا اگر سویه‌های جدیدی غالب شد به افزایش ایمنی کمک کند.
جماعتی گفت: نیاز است برای تقویت واکسیناسیون، واکسن به صورت غیرفعال با کمک سازمان‌های مردم نهاد و جامعه پزشکی و هم به صورت فعال و در قالب طرح‌هایی مانند طرح شهید حاج قاسم سلیمانی به صورت خانه به خانه تزریق شود. از طرفی پروتکل‌های جدید برای انجام تست تشخیصی کرونا توسط کمیته علمی کرونا تهیه می‌شود.
وی بیان داشت: برخی سویه‌های جدید که تا کنون غالب نشده‌اند مانند لامبوردی در ایتالیا شناسایی شده که از زیرسویه‌های اومیکرون است و تعداد کمی به این سویه مبتلا شده‌اند و نسبت به سویه‌های غالب، اهمیت چندانی ندارد.
دبیر کمیته علمی کشوری کرونا گفت: از ماه‌های پیش در مورد داروی پکسلووید در کمیته علمی کرونا بررسی‌هایی انجام شد و در حال حاضر یکی دو شرکت داخلی، ماده اولیه این دارو را تهیه کرده و در حال ساخت این دارو هستند که به صورت کارآزمایی بالینی مورد ارزیابی قرار گیرد و در صورت مشاهده نتایج آن شاید به میزان زیاد در کشور تولید شود و در شرایط بحرانی در کشور مورد استفاده قرار گیرد.
جماعتی در ادامه گفت: کمیته علمی کشوری کرونا متشکل از ۵۰ نفر از برترین و اساتید برجسته کشور است و بر اساس یافته‌ها و مطالعات خودشان و سایر کشورها، بحث‌های کارشناسی و علمی را مطرح می‌کنند. مصوبات این کمیته در خیلی از موارد، همزمان و گاهی پیش از سازمان‌ها و مجامع بین‌المللی است و در تصمیمات علمی، پیشرو هستیم.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала