آیا می‌توان با آزمایش خون، آلزایمر را پیش‌بینی کرد؟

© Sputnik / Alexander Kryazhev /  مراجعه به بانک تصاویر خون
خون - اسپوتنیک ایران  , 1920, 03.05.2022
Telegram
پژوهش: یک نشانگر زیستی جدید در خون کشف شده است که می‌توان از آن برای شناسایی افراد در معرض ابتلا به زوال عقل استفاده کرد.
به گزارش اسپوتنیک با استناد به مقاله منتشره در مجله "Journal of Alzheimer’s Disease"، پژوهش جدید "دانشگاه ملی ایرلند در گالوی"(NUI Galway) و "دانشگاه بوستون"(Boston University)، یک نشانگر زیستی خون را شناسایی کرده است که می‌تواند در تشخیص افرادی که دارای نخستین نشانه‌های زوال عقل هستند، حتی پیش از آغاز نشانه‌ها کمک کند.
بیماری آلزایمر - اسپوتنیک ایران  , 1920, 15.02.2022
تأثیر خواب بر علایم آلزایمر
پژوهشگران در این پروژه، سطوح یک نشانگر تخریب عصبی موسوم به "P-tau181" را در خون ۵۲ بزرگسال که از نظر شناختی سالم بودند، اندازه‌گیری کردند و سپس، پت‌اسکن‌ مغز را انجام دادند. نمونه خون از افرادی گرفته شد که هیچ علائم شناختی نداشتند و آزمایش شناختی آنها در زمان آزمایش خون، طبیعی بود.
تجزیه و تحلیل‌ها نشان داد که سطوح بالای P-tau181 در خون، با تجمع بیشتر آمیلوئید بتا مرتبط است. اسکن‌ها به طور میانگین، هفت سال پس از آزمایش خون کامل شدند. بررسی‌ها حاکی از این بود که نشانگر زیستی P-tau181، نسبت به دو نشانگر زیستی دیگر در پیش‌بینی نشانه‌های آمیلوئید بتا از روی اسکن‌های مغزی، بهتر عمل می‌کند.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала