انگلیس مهاجران غیرقانونی را به یک کشور آفریقایی منتقل می‌کند

© Photo / IRNAانگلیس مهاجران غیرقانونی را به آفریقا منتقل می‌کند
انگلیس مهاجران غیرقانونی را به آفریقا منتقل می‌کند - اسپوتنیک ایران, 1920, 14.04.2022
Telegram
دولت انگلیس برای مقابله با روند فزاینده مهاجرت غیرقانونی به این کشور از مسیر پر خطر گذرگاه کانال مانش، درصدد انتقال افراد به کشور آفریقایی رواندا است تا در این مدت به اصطلاح به پرونده مهاجرتی آن‌ها رسیدگی کند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس این اقدام را که ابعاد حقوقی آن چندان روشن نیست، در راستای مقابله با قاچاقچیان شرور دانسته که دریا را به گورستان مهاجران تبدیل کرده‌اند. او قرار است امروز جزئیات این طرح را ارائه کند. پریتی پتل وزیر کشور انگلیس هم به رواندا سفر کرده تا قرارداد این توافق را امضاء کند.
این درحالیست که موسسات خیریه هشدار داده اند که "تصمیم ظالمانه و ناپسند" دولت برای انتقال پناهجویان به مکانی بالغ بر ۹ هزار کیلومتر دورتر، نه تنها در رسیدگی به معضل مهاجرت ناکام خواهد بود، بلکه "به هرج و مرج بیشتر انسانی منجر خواهد شد" و حدود ۱.۴ میلیارد پوند هزینه در بر خواهد داشت.
دولت انگلیس ادعا می‌کند که اگر در زمینه مهاجرت غیرقانونی از طریق کانال مانش تدبیری اندیشیده نشود، آمار مهاجرت از این مسیر روزانه به یک هزار نفر می‌رسد. بر اساس گزارش‌های منتشر شده سال گذشته، ۲۸ هزار و ۵۲۶ نفر از کانال مانش با قایق‌های کوچک عبور کرده‌اند. این رقم در سال ۲۰۲۰، ۸ هزار و ۴۰۴ نفر بود.
استفاده مکرون از بحران مهاجران برای تنبیه بریتانیا به خاطر برگزیت - اسپوتنیک ایران, 1920, 15.11.2021
استفاده مکرون از بحران مهاجران برای تنبیه بریتانیا به خاطر برگزیت
یک سخنگوی دولت امروز ادعا کرد که این طرح محدود به مردانی است که به دلایل اقتصادی به انگلیس مهاجرت می‌کنند. نخست وزیر انگلیس هم گفت: می‌پذیرم که مهاجران در جستجوی زندگی بهتری هستند، اما این رویاها مورد سوء استفاده قرار گرفته است. قاچاقچیان شرور از افراد آسیب پذیر سوء استفاده می کنند و کانال مانش را به قبرستانی پرآب تبدیل کرده‌اند. وی افزود که در جریان مهاجرت از کانال مانش، مردان، زنان و کودکان در قایق های غیرقابل تردد غرق و در کامیون های یخچال دار خفه می شوند.
با این حال منتقدان در انگلیس می‌گویند که انتقال پناهجویان به رواندا بسیار بحث برانگیز و با توجه به سوابق حقوق بشری رواندا، نگران کننده است.
انگلیس پس از خروج از اتحادیه اروپا با افزایش ورود غیرقانونی مهاجران از طریق کانال مانش به این کشور روبرو بوده و به دنبال راهکارهای متفاوتی برای مقابله با این معضل بوده است.
این کشور سال گذشته توافق کرد تا برای مهار مهاجران ۵۴ میلیون پوند به فرانسه کمک کند. بر اساس توافق صورت گرفته که یک نسخه آن در تارنمای دولت انگلیس منتشر شد، فرانسوی‌ها موافقت کردند تا تعداد مأموران خود را در امتداد ساحل دریا ۲ برابر کنند و با خرید تجهیزات مناسب، منطقه تحت نظر خود را افزایش داده تا از تردد مهاجران به انگلیس جلوگیری کنند.
آن‌ها همچنین تعهد کردند که با استفاده از کمک مالی انگلیس پناهگاه‌های بیشتری را برای آوارگان در فرانسه ایجاد کنند تا از مهاجرت به انگلیس منصرف شوند. این توافق میان جرالد دارمانین و پریتی پتل وزرای کشور فرانسه و انگلیس منعقد شد.
قرار بود بیشتر عملیات در فرانسه متمرکز شود تا اقدام مهاجران در نقطه متوقف شود. اما بدبینی و بی اعتمادی فزاینده ای در انگلیس نسبت به توافق با فرانسه در حال شکل‌گیری است و شمار افرادی که به صورت غیرقانونی از کانال مانش وارد این کشور می‌شود رو افزایش است.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала