کرونا احتمال ابتلا به "زونا" را افزایش می دهد

© Sputnik / Andrey Sorokin /  مراجعه به بانک تصاویر کرونا احتمال ابتلا به "زونا" را افزایش می دهد
کرونا احتمال ابتلا به زونا را افزایش می دهد - اسپوتنیک ایران, 1920, 13.04.2022
Telegram
افرادی که نگران ابتلاء به زونا هستند باید هم واکسن کووید و هم واکسن زونا را دریافت کنند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از مدیسن نت، محققان دریافتند افراد ۵۰ سال به بالا که مبتلا به کووید-۱۹ شده بودند، در مقایسه با افرادی که هرگز مبتلا نشده بودند، ۱۵ درصد بیشتر در معرض ابتلاء به زونا بودند. این خطر در افرادی که با مورد شدید کووید در بیمارستان بستری شده بودند به ۲۱ درصد رسید.
دکتر آمیت بهاوسار سرپرست تحقیقات بالینی در یک شرکت داروسازی در بروکسل بلژیک، گفت: مهم است که متخصصان مراقبت‌ های بهداشتی و افراد بالای ۵۰ سال از این افزایش خطر بالقوه آگاه باشند تا در صورت ابتلاء به زونا به دنبال کووید-۱۹، بتوانند به موقع تشخیص داده و درمان شوند.
زونا بثورات پوستی دردناک است که در افرادی که قبلاً به آبله مرغان مبتلا بوده اند بروز می‌کند.
به گفته محققان، ویروس "واریسلا زوستر" که باعث آبله مرغان می‌شود، پس از غلبه بر مورد اولیه بیماری عفونی، در سلول‌ های عصبی افراد پنهان می‌شود.
در برخی موارد، واریسلا زوستر در سنین بالا دوباره ظاهر می‌شود و باعث زونا می‌شود، که معمولاً به دلیل ضعف سیستم ایمنی است.
وجود آب فراروان و زمین مرغوب باعث کشت شالی و تولید برنج در طبس شده است - اسپوتنیک ایران, 1920, 12.04.2022
هشدار هواشناسی ایران به کشاورزان درباره افزایش دمای هوا طی روزهای آتی
بهاوسار گفت: سلول‌ های T ویروس آبله مرغان را مهار می‌کنند. وقتی سلول‌ های T این کار را انجام ندهند، که می‌ تواند به دلیل بیماری، استرس یا پیری باشد، ویروس آبله مرغان می‌تواند از عصب بیرون بیاید و روی پوست نفوذ کند."
وی در ادامه افزود: به همین دلیل، منطقی است که کووید می‌تواند باعث ایجاد زونا شود، زیرا این ویروس چنین آسیب‌ هایی را بر سیستم ایمنی بدن وارد می‌کند.
به گفته محققان، کرونا ویروس باعث اختلال در عملکرد سیستم ایمنی و استرس فیزیولوژیک می‌شود. استرس فیزیولوژیکی و عملکرد نامنظم سیستم ایمنی از عوامل شناخته شده در شیوع بیماری زونا هستند.
بهاوسار گفت: تقریباً اکثر بزرگسالان بالای ۵۰ سال به آبله مرغان مبتلا شده اند و بنابراین در معرض خطر ابتلاء به زونا هستند.
برای این مطالعه، محققان داده‌های پزشکی نزدیک به ۴۰۰ هزار بیمار کووید ۵۰ سال و بالاتر را با بیش از ۱.۵ میلیون نفر که هرگز به کووید مبتلا نشده بودند، مقایسه کردند. هیچ کس در هر دو گروه علیه کووید یا زونا واکسینه نشده بود.
محققان دریافتند که خطر ابتلاء به زونا در میان بیماران مبتلا به کووید وجود دارد که حداقل تا شش ماه پس از بیماری آنها ادامه دارد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала