ایران با خودکفایی در رادیو داروها از تحریم عبور کرد

CC BY 4.0 / IRNA / رادیو ایزوتوپ
رادیو ایزوتوپ  - اسپوتنیک ایران, 1920, 11.04.2022
Telegram
محققان ایرانی توانستند با وجود تحریم‌ در زمره معدود کشورهای تولید کننده رادیو داروها قرار گیرند و از جدیدترین رادیو داروها رونمایی کنند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از "ایرنا"، محققان ایرانی توانستند با وجود تحریم‌ در زمره معدود کشورهای تولید کننده رادیو داروها قرار گیرند و از جدیدترین رادیو داروها رونمایی کنند. امروز ایران نه تنها نیازی به حضور پزشکان خارجی در کشور ندارد، بلکه متخصصان رشته های مختلف طی ایران دوران در کشور تربیت شده اند و بسیاری از مردم کشورهای دگیر حتی کشورهای اروپایی برای درمان به ایران مراجعه می کنند.
هر چند که ایران تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی از واردکنندگان دارو به شمار می رفت اما پس از آن، داروسازی نیز همچون سایر بخش ها، دچار دگرگونی شد و تولید داروهای مختلف در داخل شروع شد تا جایی که اکنون بر اساس آمارها، ایران در زمینه تولید دارو در بیش از ۹۵ درصد داروها به مرحله ی خودکفایی رسیده است و تنها درصد کمی از این داروها از کشورهای خارجی وارد می شود و بخشی از داروهای تولید داخل به دلیل داشتن کیفیت مناسب به کشورهای دیگر صادر می شود.
تلاش محققان برای تولید داروها فقط به عرصه آنتی بیوتیک ها ختم نشده است و آنها تلاش خود را تولید رادیوداروها نیز به کار گرفته اند. شاید زمانی که ایران برای تامین معمولی ترین داروها نیازمند کمک کشورهای غربی بود، کسی فکرش را هم نمی‌کرد که بتوانیم امروز با افتخار اعلام کنیم که کشورمان در تولید رادیوداروها به خودکفایی رسیده و در زمره معدود کشورهای دنیا قرار گرفته است که از این صنعت برخوردارند آن هم با وجود تحریم‌های ظالمانه.
دارو - اسپوتنیک ایران, 1920, 28.03.2022
آیا در ایران ارز ترجیحی دارو حذف شده است؟
فراموش نمی‌کنیم که سال ۹۷ شرکت پارس ایزوتوپ، بزرگ‌ترین تأمین‌کننده داروهای رادیواکتیو ایران که ۱۸۰ مرکز پزشکی هسته‌ای کشور به داروهای آن وابسته هستند، بی‌سر و صدا تحریم شد. همان زمان انجمن علمی پزشکی هسته‌ای کشور بلافاصله در بیانیه‌ای هشدار داد که این اقدام غیرانسانی به توقف فعالیت‌های تشخیصی و درمانی وابسته به داروهای رادیواکتیو در بیش از ۱۸۰ مرکز پزشکی هسته‌ای کشور که سالانه به بیش از یک میلیون بیمار خدمات سلامت ارائه می‌دهند، منجر خواهد شد.
امروز محققان ایرانی توانستند در زمره معدود کشورهای تولید کننده رادیو داروها قرار گیرند و از جدیدترین رادیو داروها با حضور رئیس جمهور رونمایی کنند. در سال‌های گذشته دانشمندان صنعت هسته‌ای تلاش کردند با استفاده از رادیو ایزوتوپ ها، رادیوداروهایی مختلف را برای تشخیص و درمان انواع سرطان‌ تولید کنند و در دسترس بیماران قرار دهند. استفاده از رادیوداروها به علت تاثیرگذاری بالا و عوارض کم، به عنوان یکی از روش‌های درمان‌ برای سرطان استفاده می‌شود.
ساماریوم ۱۵۳، لوتسیوم ۱۷۷، فسفر ۳۲، ایتریم ۹۰، ید ۱۳۱ از جمله رادیوداروهایی هستند که از طرف تا دانشمندان هسته‌ای به جامعه پزشکی کشور ارائه شده است و نسل جدید لوتسیوم ۱۷۷، دستاورد تازه دانشمندان صنعت هسته‌ای است که با نیمه عمر ۷ روز و تاثیرگذاری بالاتر نسبت به لوتسیوم ۱۷۷ بومی شده و ۲۰ فروردین از آن رونمایی شد.
این رادیودارو با اتصال به گیرنده‌های تومور و ساطع کردن پرتو در محل تومور سرطانی باعث نابودی آن می‌شود به صورتی که با از بین بردن گردش خون در محل تومور سرطانی از شکل‌گیری متاستاز و یا پراکندگی سلول‌های سرطانی جلوگیری می‌کند. این رادیودارو جدید در حقیقت یک رادیو نوکلوئید جدید است که مورد توجه پزشکان هسته‌ای در درمان سرطان قرار گرفته است. این رادیودارو خصوصیات فروپاشی بالایی از خود نشان داده و می‌تواند برای درمان انواع سرطان‌ها مورد استفاده قرار گیرد. تابش بالای این رادیو دارو در سلول‌های تومور، گزینه موثری برای درمان را ارائه داده است. نسل جدید لوتسیوم ۱۷۷ دارای فوتون‌های کم انرژی است که تصویربرداری با دوربین‌های گاما را سهل‌تر کرده است.
راکتور - اسپوتنیک ایران, 1920, 29.03.2022
تجاری ‌سازی سامانه تشخیص نشت سوخت راکتور در ایران
در همین راستا دکتر محسن ساغری، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و رئیس انجمن علمی پزشکی هسته‌ای ایران به خبرنگار ایرنا می گوید: "خوشبختانه امروز ۲۰۰ متخصص پزشکی هسته‌ای در کشور درحال فعالیت هستند و به همین تعداد هم مراکز درمانی این رشته در کشور وجود دارد. پزشکی هسته‌ای دو پایه اصلی دارد، یکی پرتوداروها و دیگری تجهیزات مربوطه است که هرکدام وجود نداشته باشد عملا در این رشته نمی‌توان کاری انجام داد.
خوشبختانه از سال ۱۳۶۸ عزیزان ما در مرکز رادیو ایزوتوپهای سازمان انرژی اتمی با همکاری که با ما داشتند موفق به ساخت پرمصرف‌ترین پرتو دارو به نام "تکنسیوم - ۹۹ام " شدند. عنصری که امروز به یک کالای استراژیک تبدیل شده است که تعداد کشورهای انگشت شماری آن را می‌سازند. این دارو هر هفته در اختیار مراکز پزشکی هسته‌ای قرار می‌گیرد و نقش بسزایی در امور پزشکی دارد.
پرتو داروی جدید دیگری برای درمان سرطان مغز استخوان نیز تولید و در مرحله کارآزمایی بالینی قرارد دارد که در آینده برای درمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. کیت این پرتو دارو هم در مرحله کارآزمایی بالینی قرار دارد. همچنین پرتو داروی جدید رادیم ۶۸ نیز در کشور تولید می‌شود و به وسیله پت اسکن می‌توان بسیاری از سرطان‌ها را تشخیص داد و آن را درمان کرد.
تولید فانتوم گالیوم ۶۸ یکی از دیگر از اقدامات خوب بوده است. تا قبل از تولید، این محصول را وارد می‌کردیم اما اکنون تولید کننده هستیم. دستگاه‌های پت اسکن برای کالیبره شدن و نمایش دقیق تصاویر به این ماده نیاز داشتند که اکنون این ماده در کشور تولید و در اختیار مراکز پزشکی قرار می‌گیرد."
بیش از ۶ میلیون بیمار کرونایی از بیمارستان های ایران ترخیص شدند - اسپوتنیک ایران, 1920, 10.02.2022
بی‌عدالتی درمانی در جنوب تهران
محققان ایرانی نشان دادند برای پیشرفت در این صنعت منتظر کشورهای غربی نمی‌مانند. در روزهای ابتدایی که تولید تکنسیوم آغاز شد تصور بر این بود که تولید این محصول مقرون به صرفه نیست اما با اعمال تحریم‌ها متوجه شدیم که اگر این محصول تولید نشده بود رشته پزشکی هسته‌ای و استفاده از خدمات ارزشمند آن تعطیل خواهد شد".
آقامیری، رئیس دانشکده مهندسی هسته‌ای دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه رادیواکتیو و رادیو ایزوتوپ‌ها می‌توانند عفونت ناشناخته و تومور در بدن را نشان دهند می‌گوید: "یکی از بهترین ابزارها در کنار ام‌.آر.آی و سی‌.تی‌.اسکن برای این موارد، استفاده از رادیو اکتیو و رادیوایزوتوپ هاست. اتم در کنار کاربردهایی نظیر تولید نیرو و تحقیقات کشاورزی و غیره در تشخیص و درمان نیز خدمات بزرگی را به بشر ارائه می‌دهد. فناوری کوات ۶۰ با یک انرژی منطقی و برخورد پرتوها به نقطه مورد نظر بدن، سلولی که دائماً در حال تکثیر است را تخریب کرده و به درمان بیماری می‌پردازد."
مشکلی که در پزشکی وجود دارد تولید رادیوایزوتوپ است یعنی باید راکتور لازم را داشته باشیم تا از ماده مورد نظر استفاده کنیم. کشور ما امروز از نظر تحقیقات در این زمینه عقب نیست اما در عین حال باید راکتورها را هم تأمین کنیم".
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала