افزایش بی سابقه قیمت گوجه فرنگی در ایران

© Sputnik / Konstantin Chalabov /  مراجعه به بانک تصاویر Посетитель выбирает помидоры в гипермаркете "Лента" в Великом Новгороде
Посетитель выбирает помидоры в гипермаркете Лента в Великом Новгороде - اسپوتنیک ایران, 1920, 06.04.2022
Telegram
رییس اتحادیه بارفروشان اعلام کرد که در شرایط عادی حدود ۲ تا ۳ هزار تن گوجه فرنگی وارد میدان میوه و تره‌بار می‌شد این در حالیست که در ۲ روز گذشته این حجم به ۵۰ تن تقلیل پیدا کرد از این‌ رو قیمت گوجه فرنگی در میدان اصلی میوه و تره‌بار به کیلویی ۲۰ تا ۲۵ هزار تومان رسید.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایلنا، مصطفی دارایی‌‌نژاد، رییس اتحادیه بارفروشان با اشاره به افزایش نرخ باربری‌ها، افزود: 17 درصد به تعرفه کامیون‌داران اضافه شده است از این‌رو بسیاری از آنها تمایلی برای بار زدن محصولات کشاورزی ندارد؛ از سوی دیگر عده‌ای که هویت آنها مشخص نیست اقدام به پرتاب سنگ به کامیون‌داران می‌کنند و اجازه فعالیت به آنها نمی‌دهند.
وی با بیان اینکه محصولات کشاورزان در مزرعه مانده‌اند، تصریح کرد: روز گذشته میزان بار ورودی گوجه فرنگی به تهران به 10 کامیون رسید باید بگویم این حجم از بار می‌تواند نیاز نصف یک سالن در میدان میوه و تره‌بار را تامین کند.
به گفته رییس اتحادیه بارفروشان، در شرایط عادی حدود 2 تا 3 هزار تن گوجه فرنگی وارد میدان میوه و تره‌بار می‌شد این در حالیست که در 2 روز گذشته این حجم به 50 تن تقلیل پیدا کرد از این‌رو قیمت گوجه فرنگی در میدان اصلی میوه و تره‌بار به کیلویی 20 تا 25 هزار تومان رسید.
دارایی‌نژاد قیمت گوجه فرنگی فروخته شده سر مزرعه را کیلویی 17 هزار تومان عنوان کرد و افزود: این گوجه تا به تهران برسد نرخ آن کیلویی 20 هزار تومان می‌شود و خریداران در واحدهای صنفی باید گوجه فرنگی را کیلویی 25 تا 30 هزار تومان خریداری کنند.
بازار گوشت قرمز باثبات و آرام است - اسپوتنیک ایران, 1920, 31.03.2022
اعلام قیمت جدید گوشت در بازار ایران
این فعال صنفی با انتقاد از عملکرد وزارت کشاورزی در توزیع گوجه فرنگی، افزود: افزایش قیمت گوجه فرنگی منطقی نیست چراکه میزان کشت آن قابل توجه است. محصول گوجه در میناب رسیده و آماده توزیع است اما از آنجایی‌که هیچ کامیون‌داری حاضر به حمل بار نیست قیمت گوجه افزایش پیدا کرده است.
وی با بیان اینکه افزایش نرخ گوجه فرنگی در سایر صیفی‌جات نیز تاثیر می‌گذارد، افزود: بعد از تعلل کامیون‌داران از بارگیری هندوانه، قیمت آن در میدان از کیلویی 5 هزار تومان به کیلویی 9 هزار تومان رسید، همچنین قیمت سبزی خوردن از کیلویی 8 هزار تومان به کیلویی 11 هزار تومان رسید. این در حالیست که مسئولان بارها اعلام کردند در ماه رمضان اجازه افزایش نرخ را نمی‌دهند.
دارایی‌نژاد با اشاره به لزوم قیمت‌گذاری گوجه فرنگی سر مزرعه، افزود: با این نرخ قیمت 10 تن گوجه 170 میلیون تومان می‌شود که این نرخ برای گوجه منطقی نیست. در شرایط فعلی چاره‌ای نداریم جز اینکه وزارت راه و شهرسازی و وزارت کشاورزی ورود کند تا قیمت‌ها متعادل شود.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала