گزارش و تحلیل

اشتباه بزرگ دبیر کل سازمان ملل

© Sputnik / Alexey Vitvitsky /  مراجعه به بانک تصاویر اشتباه بزرگ دبیر کل سازمان ملل
اشتباه بزرگ دبیر کل سازمان ملل - اسپوتنیک ایران, 1920, 07.03.2022
Telegram
اصلی ترین هدف سازمان ملل این است که برای ایجاد صلح در درگیری های مختلف بین المللی تلاش کند و طبیعتا برای رسیدن به این مقصود سازمان ملل تلاش می کند بی طرفی خود در اختلافات فیما بین اعضا را حفظ کند.
برای اولین بار در تاریخ این تشکیلات مشاهده شد که دبیر کل سازمان ملل بر علیه یکی از اعضا و آن هم عضو دائم شورای امنیت موضع گیری کرده و به حمایت از جریان ضد روسیه پرداخته.
گو اینکه بسیاری این موضع گیری آقای آنتونیو گوترش را به دلیل فشار کشورهای غربی بر علیه وی می دانند و باور دارند که وی امیدوار است با خوش خدمتی به آمریکا و کشورهای غربی یک دوره دیگر در مقام خود در سازمان ملل باقی بماند اما همین مساله نشان از بی کفایتی وی می دهد و نشان می دهد افرادی مانند ایشان می توانند برای صلح جهانی بسیار خطرناک باشند و عموم کشورهای جهان باید درباره حضور وی در این منصب تجدید نظر کنند، چون اگر ایشان به خود اجازه داده که در این بحران سازمان ملل را به سمت حمایت از یک طرف بر علیه طرف دیگری بکشاند در آینده هم برای محقق کردن منافع آمریکا ممکن است همین کارها را انجام دهد، گو اینکه تا به حال ایشان پشت پرده نهایت خوش خدمتی را به آمریکا داشته.
بله، کارشناسی نیست که نداند سازمان ملل و بسیاری از مجامع دیگر جهانی امروزه تحت سلطه آمریکا می باشند و همه اینهایی در این مجامع کار می کنند تلاش دارند به آمریکا خوش خدمتی کنند تا بتوانند از حقوق و مزایای این تشکیلات استفاده کنند اما به هر حال همیشه همه مقامات این سازمان ها و مخصوصا سازمان ملل تلاش کردند حد اقل ظاهر را حفظ کنند تا بعدها حد اقل سازمان ملل به عنوان یک واسطه و یا میانجی میان اعضای متخاصم بتواند ورود کند و بتواند راهکاری سیاسی برای حل بحران ها پیدا کند.
امروزه موضع گیری دبیر کل سازمان ملل به طرفداری از یک طرف بدون در نظر گرفتن دلایل و منافع طرف مقابل این حق و موضع سنتی سازمان ملل را از این سازمان سلب کرده.
البته آنچه به نظر می رسد این می باشد که چون آمریکایی ها می خواهند جریان اوکران شعله ور بماند و حل نشود و نمی خواهند این ماجرا به صورت دیپلماتیک حل و فصل شود آقای گوترش را وادار کرده اند که چنین موضع گیری ای انجام دهد تا این درب راه حل احتمالی یعنی گفتگو و مذاکره از طریق سازمان ملل را ببندند.
آنها همچنین با وادار کردن بسیاری از مقامات مطیع خود در دیگر کشورهای جهان به موضع گیری در این زمینه تلاش کرده اند جلوی ورود آنها به جریان و به قول معروف وساطت آنها را نیز بگیرند.
حتی در مواردی که برخی کشورها مثل مثلا ایران تلاش داشته اند تا موضع میانی ای را بگیرند تا بلکه در آینده بتوانند به عنوان میانجی میان طرفین ورود کنند دولت زلنسکی را وادار کرده اند در مقابل آنها موضع بگیرد تا راه را برای آنها نیز ببندند.
امروزه جبهه کشورهای غربی به دو گروه اروپایی از یک طرف و آنگلوساکسون ها از طرف دیگر تقسیم شده.
آنگلوساکسون ها که شامل آمریکا و انگلیس و کانادا و استرالیا می شوند تلاش دارند خط و مشی سلطه گری جبهه آنگلوساکسونی را پیش بیاندازند و در این راستا نیاز دارند که جنگ و خونریزی کل اروپا و جهان را در بر گیرد.
آنچه عقاب پیر به دنبال آن است - اسپوتنیک ایران, 1920, 06.03.2022
گزارش و تحلیل
آنچه عقاب پیر به دنبال آن است
در مقابل گروه دیگری در ائتلاف غربی وجود دارد که متاسفانه به دلیل نبود رهبران قدرتمند و دارای کاریزمای رهبری در میان آنها امروزه در موضع ضعیف تر قرار گرفته اند و آنها تلاش دارند هر جور شده اروپا را از این مخمصه بیرون بکشند.
آمریکایی ها و انگلیسی ها هم در این بین هر جا که جبهه مقابل با آنگلوساکسون ها تلاشی برای وساطت و یا جلوگیری از گسترش جنگ انجام می دهند را با تصمیمات تندرویانه خود خنثی می کنند.
با توجه به اینکه امروزه فضای رسانه ای بر عقل مردم در جهان تسلط پیدا کرده و جو سازی رسانه ای در کشورهای غربی در اختیار کشورهای آنگلوساکسون می باشد، مقامات سیاسی دیگر کشورهای غربی واهمه دارند مبادا خلاف موج حرکت کنند یا موضعی بگیرد که در این فضای گسترش نژاد پرستی بر علیه روسیه موقعیت سیاسی آنها تضعیف گردد.
حال در این میان برخی کشورها هستند که اسما در جبهه کشورهای غربی قرار گرفته اند و یا طی چند سال اخیر به آنها پیوسته اند و برای کسب رضایت جبهه آمریکایی دست و پا می زنند و مقامات این کشورها منافع ملی کشورهای خود را به نفع خوش خدمتی در قبال آمریکا به خطر می اندازند.
که می توان در این میان مثلا به کشورهایی مانند لهستان یا مولداوی و... اشاره کرد که مقامات آن تلاش دارند سرسپردگی خود به غرب را هر جور شده ثابت کنند.
در مقابل هم برخی کشورها در بلوک کشورهای تازه پیوسته به بلوک غربی هستند که علیرغم اینکه نمی توانند به دلایل مختلف به آمریکا نه بگویند اما مقامات آنها منافع ملی خود را ارجح قرار داده اند وتلاش دارند مواضعی بینابینی بگیرند و کشور خود را درگیر زیاده خواهی های آمریکا نکنند که شاید مثلا بتوان در این بین از کشورهایی مانند مجارستان و رومانی و... نام برد.
به هر حال همه می دانند که عملیات ویژه روسیه در اوکراین دیر یا زود تمام خواهد شد و قطعا نقشه آمریکا برای طولانی کردن ماجرای اوکراین محقق نخواهد شد و پس از آن قطعا روسیه جدول حساب کتاب درباره تک تک این رفتارها و موضع گیری ها را باز خواهد کرد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала