گزارش و تحلیل

ایرانیان در تلاش برای خروج از اوکراین

© Depositphotos.com / Vasyl Helevachuk / کی یف
کی یف - اسپوتنیک ایران  , 1920, 24.02.2022
Telegram
امروز بیست و چهارم فوریه بحران اوکراین و روسیه وارد مرحله‌ای دیگر شد روسیه کمک های نظامی خود به دونتسک و لوهانسک را آغاز کرد و فرمان عملیات نظامی در اوکراین توسط پوتین رئیس‌جمهور روسیه صادر شد.
بر اساس آمار حدود ۵ هزار ایرانی اکنون در اوکراین هستند که بسیاری از آنان دانشجویان مقیم اوکراین برای تحصیل هستند، سفارت جمهوری اسلامی ایران در اوکراین در آخرین بیانیه خود از تمامی ایرانیان مقیم اوکراین درخواست کرد تا به هر روش ممکن از این کشور خارج شوند.
به گزارش خبرنگار اسپوتنیک در تهران این بیانیه حاوی نکات زیر بود:
۱- تمامی ایرانیان مقیم و دانشجویان از هر امکانی برای خروج از اوکراین اقدام کنند.
۲- در صورت فراهم نبودن شرایط خروج از اوکراین، اکیدا درخواست می‌شود در نقاط امن و پناهگاه‌های معرفی شده از سوی مسئولین شهری و استانی مستقر شوند.
۳- اکیدا توصیه می‌گردد از نزدیک شدن به مراکز نظامی و حساس اجتناب نمایند.
۴- با توجه به اینکه در شرایط کنونی آسمان اوکراین بسته است، رایزنی‌های سفارت با دولت اوکراین بمنظور کسب مجوز پرواز در صورت رفع محدودیت ها ادامه دارد و مراتب متعاقبا طی اطلاعیه‌های بعدی اعلام می‌گردد.
همچنین ساعاتی پیش وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران آقای دکتر امیر عبداللهیان در پی تحولات صحنه اوکراین، در تماس تلفنی با سفیر جمهوری اسلامی ایران در كيف ضمن اطلاع از اوضاع میدانی در اوکراین، از آخرین وضعیت ایرانیان مقیم در آن کشور و همچنین دیپلمات های کشورمان و خانواده های آنهاکسب اطلاع کرد.
سفیر جدید آمریکا در اوکراین زن خواهد بود - اسپوتنیک ایران  , 1920, 24.02.2022
سفارت ایران در کی یف: ایرانیان از هر امکانی برای خروج از اوکراین اقدام کنند
وزیر امور خارجه ایران در این گفتگوی تلفنی توصیه های لازم در خصوص ایرانیان مقیم، خصوصا دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در اوکراین و ضرورت ارائه خدمات ٢۴ ساعته سفارت به هم میهنان مقیم را مورد تاکید قرار داد.
دکتر امیر عبداللهیان همچنین در زمینه ایجاد تسهیلات لازم در زمینه مهر خروج دانشجویی برای دانشجویان شاغل به تحصیل در اوکراین، فارغ از دستورالعمل های موجود و با توجه به وضعیت اضطراری پیش آمده، دستورات لازم را به سفیر جمهودی اسلامی ایران در اوکراین ابلاغ کرد.
خاطر نشان می سازد این دومین تماس تلفنی وزیر امور خارجه ایران به دنبال تماس هفته گذشته با سفیر جمهوری اسلامی ایران در کیف و به دنبال شرایط بحرانی پیش آمده در این کشور می باشد.
اضافه می‌نماید از ابتدای آغاز بحران جاری در منطقه اورآسیا، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ستاد ویژه ای را به ریاست معاون اداری مالی و با عضویت معاون کنسولی و امور ایرانیان ، مدیرکل سیاسی اوراسیا و عضویت ویدئو کنفرانسی سفیر ایران در کیف به منظور رصد آخرین تحولات و بویژه تنظیم دستورالعمل های لازم برای ارائه تسهیلات به هم میهنان مقیم در این کشور و اعلام شرایط ویژه به سفارتخانه های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای همجوار با اوکراین برای برقرار ی هرگونه تسهیلات جهت مساعدت به خروج ایرانیان مقیم در شرایط اضطراری، تشکیل داده است.
دکتر امیرعبداللهیان از ایرانیان مقیم اوکراین خواست که ضمن حفظ آرامش ، در تماس با سفارت جمهوری اسلامی ایران و توجه به دستورالعمل های صادره از سوی سفارت ایران در اوکراین، برای اقامت خود در اماکن امن و یا خروج و بازگشت به ایران اقدام نمایند.
همچنین آقای دکتر امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز در توییتر خود گفت:
بحران اوکراین ریشه در اقدامات تحریک آمیز ناتو دارد. ما توسل به جنگ را راه حل نمی دانیم. برقراری آتش بس و تمرکز بر راه حل سیاسی و دموکراتیک یک ضرورت است.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала