فعالیت مغز یک فرد در حال مرگ برای نخستین بار به ثبت رسید

© Flickr / Allan AjifoBrain power
Brain power - اسپوتنیک ایران  , 1920, 23.02.2022
Telegram
برای نخستین بار، دانشمندان فعالیت مغز یک فرد در حال مرگ را ثبت کردند.
به گزارش اسپوتنیک، نشریه "نیو اطلس" نوشت؛ دانشمندان استرالیایی برای نخستین بار فعالیت مغز انسان در حال مرگ را ثبت کردند. نوار مغزی یک بیمار 87 ساله مبتلا به "صرع" ثبت شد. این بیمار به طور مداوم برای نظارت بر تشنج تحت نظر بود، اما ناگهان به دلیل ایست قلبی درگذشت.
دانشمندان موفق شدند 15 دقیقه فعالیت مغز را پیش، در زمان و بعد از مرگ ثبت کنند. محققان بر روی بخش 30 ثانیه ای تمرکز کردند و آن را به دو دوره تقسیم کردند، زمانی که قلب هنوز می تپد و زمانی که متوقف شده بود.
مشخص شد که پیش از مرگ، امواج گاما به ویژه در مغز فعال بودند. آنها در فرآیندهای رویا پردازی، مراقبه و به خاطر سپردن نقش دارند.
اجمل زمیر، عضو این گروه می نویسد؛ با ایجاد نوسانات مرتبط با بازیابی حافظه، مغز، درست قبل از مرگ، می‌تواند خاطرات رویدادهای مهم زندگی را به خاطر بیاورد. این تقریباً همان چیزی است که در گزارش‌های تجربیات نزدیک به مرگ افراد گفته شد. از طریق تجزیه و تحلیل، ما دریافتیم که حتی وقتی چشمان عزیزانمان بسته است و آماده ترک ما هستند، مغزشان می تواند دلپذیرترین لحظات گذشته را باز تولید کند.
سه عادت مهم برای جلوگیری از پیری مغز - اسپوتنیک ایران  , 1920, 20.02.2022
سه عادت مهم برای جلوگیری از پیری مغز
دانشمندان همچنین برای اولین بار شواهدی یافته اند که نشان می دهد مغز انسان حتی پس از توقف گردش خون در آن، قادر است به طور هماهنگ کار کند.
زمار توضیح داد: نتایج کار علمی ما درک دقیق زمان پایان زندگی را به چالش می کشد و سؤالات بعدی مهمی مانند زمان اهدای عضو را مطرح می کند.
دانشمندان تاکید کردند که این مطالعه تنها با شرکت یک نفر انجام شده و مغز وی بر اثر صرع آسیب دیده است، بنابراین برای اطمینان کامل از نتایج به داده های بیشتری نیاز است.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала