وزیر نیروی ایران: افغانستان هنوز حق‌آبه ایران از هیرمند را رهاسازی نکرده

© Photo / IRNAوزیر نیروی ایران: افغانستان هنوز حق‌آبه ایران از هیرمند را رهاسازی نکرده
وزیر نیروی ایران: افغانستان هنوز حق‌آبه ایران از هیرمند را رهاسازی نکرده - اسپوتنیک ایران  , 1920, 20.02.2022
Telegram
محرابیان: سه ماه‌ است که در خصوص حق‌آبه هیرمند با طرف افغانستانی درحال مذاکره هستیم.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، علی اکبر محرابیان، وزیر نیروی ایران گفت: افغانستان هنوز حق‌آبه ایران از هیرمند را رهاسازی نکرده و به طرف افغان تذکر داده‌ایم که می‌بایست حق‌آبه ایران رهاسازی شود که امیدواریم طی روزهای آینده این اتفاق بیفتد.
وزیر نیروی ایران با بیان اینکه " سه ماه‌ است که در خصوص حق‌آبه هیرمند با طرف افغانستانی درحال مذاکره هستیم"، گفت: جلسه مشترکی در ایران داشتیم، جلسه کمیساری آب در افغانستان هم تشکیل شد و سه نوبت هم تلفنی از وزیر افغان پیگیر حق آبه جمهوری اسلامی شدم، طرف افغان در بیان اعلام کرده که حقوق جمهوری اسلامی را به رسمیت می‌شناسیم و این آب حتما آزاد می‌شود؛ اما تا این لحظه این اتفاق نیفتاده و ما هم به طرف افغانی تذکر داده‌ایم که می‌بایست حق‌آبه ایران رهاسازی شود که امیدواریم طی روزهای آینده این اتفاق بیفتد.
محرابیان در خصوص افزایش تعرفه‌های برق گفت: از ابتدای بهمن ماه امسال، مصرف برق بر اساس تعرفه‌های جدیدی خواهد بود که طبق قانون بودجه 1400، مورد تصویب قرار گرفته است و اولین قبوض با تعرفه‌های جدید ظرف امروز و فردا به دست مشترکان خواهد رسید. در تعرفه‌های جدید، برای مشترکانی که الگوی مصرف را رعایت کنند، هیچ‌گونه افزایش نرخی نخواهیم داشت که 75 درصد مشترکان جزو این دسته افراد هستند؛ اما مشترکانی که مصرف برقی بالاتر از الگو دارند، به صورت پلکانی، هزینه پرداختی آنها رشد خواهد داشت.
شروط نمایندگان مجلس ایران برای توافق در وین - اسپوتنیک ایران  , 1920, 20.02.2022
شروط نمایندگان مجلس ایران برای توافق در وین
وزیر نیروی ایران تصریح کرد: وقتی حرف از برق بدون یارانه می‌زنیم و بخواهیم هزینه تمام شده تولید برق را بدون یارانه حساب کنیم، باید هزینه سوخت مصرفی برای تولید برق را نیز بدون یارانه حساب کنیم؛ در این صورت قیمت برق، قیمت برقی صادراتی خواهد بود که در بازارهای صادراتی عرضه می‌شود؛ اما آنچه در تعرفه‌گذاری جدید مصرف برق لحاظ شده، حتی برای مشترکان پرمصرف، بسیار پایین‌تر از رقم برق صادراتی است.
وی ادامه داد: استدعا و خواهش ما این است که مشترکانی که بیش از الگوی مصرف، به مصرف برق می‌پردازند، مصرف خود را بهینه کرده و به سطح الگو بازگردند و این کار، با راهکارهای ساده و قابل اجرا، امکان‌پذیر است.
محرابیان همچنین گفت در بازدیدی که امروز از شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران داشتیم مشاهده کردیم که بخشی از واحدهایی که در حال تعمیر بوده، واحدهایی بوده که مربوط به کشور عراق و سوریه بوده و حداقل سه واحد از توربین‌های کشور عراق هم‌اکنون در شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران در حال تعمیر است. شروع این‌کار با یک‌توربین بود، اما وقتی شرکت نیروگاهی عراقی، از کیفیت و قیمت رقابتی شرکت ایرانی رضایت داشت، ترغیب شد تا واحدهای بیشتری را برای تعمیرات به ایران بسپارد و امیدواریم این واحدهای جدید هم مقدمه‌ای برای سفارش‌های آتی باشد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала