گزارش و تحلیل

دیدار وزرای خارجه ایران و چین

© Sputnik / Evgeniy Biyatov / ورود به گالری تصاویرعبداللهیان: طرح صلح پیشنهادی ایران برای سوریه به سازمان ملل ارائه می شود
عبداللهیان: طرح صلح پیشنهادی ایران برای سوریه به سازمان ملل ارائه می شود - اسپوتنیک ایران, 1920, 14.01.2022
Telegram
دکتر امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در راس یک هیات بلند پایه در چین بسر می برند، با وانگ ایی عضو شورای دولتی و وزیر خارجه چین دیدار و گفتگو نمود.
به گزارش خبرنگار اسپوتنیک در تهران در این دیدار، طرفین طیف گسترده ای از موضوعات سیاسی، اقتصادی، تجاری، کنسولی و فرهنگی و منطقه ای و بین المللی را مورد بررسی قرار داده و راههای توسعه همکاری ها در این زمینه ها مورد گفتگو قرار دادند.
دکتر امیرعبداللهیان با تبریک سال نوی چینی، سلام گرم جناب اقای رئیسی به رئیس جمهور شی را ابلاغ و با تسلیم پیام کتبی جناب آقای رئیس جمهور به همتای چینی، آنرا پیامی مهم در آغاز کار دولت سیزدهم دانست.
ایشان با تاکید بر حمایت ج.ا.ایران از سیاست چین واحد، بر آمادگی تهران برای توسعه همه جانبه روابط تاکید نمود.
وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران با اشاره به برنامه های بزرگداشت پنجاهمین سالگرد برقراری روابط سیاسی دو کشور، از همکاری های سازنده چین در تامین بیش از ۱۱۰ میلیون دز واکسن قدردانی نمود.
جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا - اسپوتنیک ایران, 1920, 04.01.2022
پیشنهاد مطرح شده در آمریکا: فشار بر ایران برای وادار کردن روسیه و چین به احترام به بایدن
دکتر امیرعبداللهیان با اشاره به موافقت هیات دولت با گشایش سرکنسولگری چین در بندرعباس، ابراز امیدواری نمود این امر موجب تسهیل روابط مردمی و تجاری دو کشور بشود‌.
وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه با تشریح آخرین وضعیت همکاری های دو کشور در زمینه های مختلف ، بر عزم دولت ج.ا.ایران بر اجرایی کردن تمامی توافقات زیرساختی با پکن تاکید نمود.
دکتر امیرعبداللهیان همکاری های گسترده ج.ا.ایران با همسایگان و کشورهای دوست در منطقه را جزو اولویتهای سیاست خارجی دولت نامیده و بر ادامه نقش سازنده ج.ا.ایران در تحولات منطقه، از جمله حفظ و تقویت امنیت انتقال انرژی تاکید نمود‌.
رئیس دستگاه دیپلماسی با اشاره به اهمیت روابط فرهنگی و ظرفیت های مشترک تمدن های کهن ایران و چین، علاقمندی هنرمندان ایرانی برای توسعه همکاریها در حوزه هنری را فرصتی ارزشمند برای بهره گیری از این ظرفیت روابط دانست.
وزیر خارجه چین در این ملاقات، ضمن تایید نظرات وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران که امروز به قلم دکتر امیر عبدالهیان در مطبوعات چین انتشار یافته دیدگاه های وزیر خارجه ج.اا در مقاله منتشره را نشان دهنده افق بلند روابط دو کشور دانست.
مسکو اقدامات اخیر کره شمالی را تنش زا و ناقض قطعنامه های شورای امنیت دانست - اسپوتنیک ایران, 1920, 16.12.2021
اولیانوف: دیدار هیئت‌های نمایندگی روسیه، چین و ایران در خصوص برجام مفید بود
وزیر خارجه چین بر آمادگی پکن برای توسعه همکاری ها در حوزه تامین مالی، انرژی، بانکی و فرهنگی علی رغم تحریم های غیرقانونی علیه ملت ایران تاکید نمود.
وزیر خارجه چین، ضمن اعلام حمایت کامل چین از مواضع منطقی ایران در قبال سیاستهای قلدرمابانه آمریکا در برجام، سیاست اصولی پکن را ادامه حمایت از مواضع ایران در مذاکرات برجام دانسته و تاکید نمود که آمریکا باید اشتباه خود در خروج از برجام را جبران نماید.
طرف چینی با پراهمیت ارزیابی کردن سند همکاری ۲۵ ساله، توافق طرفین برای آغاز اجرای این سند را رویدادی مهم و زمینه ساز تحول اساسی در روابط دانست.
گفتنی است دور دوم مذاکرات طرفین در ضیافت رسمی وزیر خارجه چین که به افتخار وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران ترتیب داده شده بود برگزار شد.
در این دور از مذاکرات طرفین آخرین وضعیت مذاکرات وین، و تحولات در غرب آسیا و خلیج فارس را مورد بررسی قرار دادند.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала