قزاقستان: حمله تروریستی ترکیبی با هدف کودتا در این کشور انجام شد

© REUTERS / Pavel Mikheyevاعتراضات در قزاقستان آلماتی
اعتراضات در قزاقستان آلماتی - اسپوتنیک ایران, 1920, 10.01.2022
Telegram
یک مقام قزاقستان، شورش ها در این کشور را یک حمله تروریستی ترکیبی با هدف کودتا خواند.
به گزارش اسپوتنیک، یرلان کارین، مشاور رئیس جمهور قزاقستان گفت: شورش ها در قزاقستان یک حمله تروریستی ترکیبی با هدف بی ثبات کردن اوضاع و منجر به کودتا بود.
وی افزود: من فکر می کنم که ما با چنین حمله تروریستی ترکیبی به قزاقستان با هدف نهایی بی ثباتی عمومی و اجرای یک دولت، احتمالاً کودتا" گروه ها مواجه هستیم.
به گفته کارین، پاسخ نهایی به این سوال که چه کسانی پشت این حملات بوده اند را سرویس های ویژه قزاقستان خواهند داد.
همانطور که وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: یک توطئه نیروهای داخلی و خارجی وجود داشت، زیرا "هم شهروندان قزاقستان و هم شهروندان خارجی" در آن شرکت داشتند. وی افزود: "این استفاده از جنایتکاران، استفاده از گروه های تروریستی و استفاده از روش های نفوذ اطلاعاتی، و کاملاً شایسته، است.
در عین حال، کارین مخالف این موضوع بود که این موضوع تلاشی برای یک انقلاب رنگی بود. برخی انقلاب های رنگی را با انقلاب های مخملی مقایسه می کند، اما در رابطه با قزاقستان، این سناریوها بی اثر خواهد بود، زیرا شرایط کشور ما متفاوت است.
تظاهرات در قزاقستان - اسپوتنیک ایران, 1920, 09.01.2022
عملیات ضد تروریستی در قزاقستان وارد مرحله جدیدی شده است
وی افزود: مشارکت سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) به مقامات قزاقستان اجازه می دهد تا از تمامیت کشور محافظت کنند و همچنین نیروهای خود را بر عملیات ضد تروریستی متمرکز کنند.
گفتنی در اوایل ژانویه در قزاقستان به دلیل افزایش قیمت گاز مایع اعتراضات گسترده ای به راه افتاد که به شورش تبدیل شد. مهمترین درگیری با نیروهای امنیتی در آلما آتی رخ داد.
توقایف معترضان را تروریست خواند و برای کمک به کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی مراجعه کرد. در ۶ ژانویه، نیروهای حافظ صلح کار خود را در قزاقستان آغاز کردند. تعداد نیروهای حافظ صلح حدود ۲.۵ هزار نفر خواهد بود.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала