ایران و ترکمنستان در زمینه ترانزیت مکمل یکدیگر شوند

© Photoمحمد مخبر معاون اول ابراهیم رئیسی به همراه سردار بردی محمداف معاون رییس کابینه وزرای ترکمنستان
محمد مخبر معاون اول ابراهیم رئیسی به همراه سردار بردی محمداف معاون رییس کابینه وزرای ترکمنستان - اسپوتنیک ایران, 1920, 09.01.2022
Telegram
معاون اول رئیس جمهور ایران در دیدار با معاون رئیس کابینه وزرای ترکمنستان اظهار کرد: تهران و عشق آباد می‌توانند در زمینه ترانزیت و حمل و نقل منطقه‌ ای به عنوان مکمل همدیگر عمل کنند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری مهر، محمد مخبر ظهر روز یکشنبه در دیدار با سردار بردی محمداف معاون رئیس کابینه وزرای ترکمنستان، با اشاره به اینکه با روی کار آمدن دولت سیزدهم نقطه عطف و فصل جدیدی در مناسبات بین جمهوری اسلامی ایران با ترکمنستان بوجود آمده است، افزود: باید روابط و مناسبات دو کشور در همه ابعاد به ویژه در زمینه های نفت، انرژی، حمل و نقل ریلی، دریایی و زمینی، صادرات خدمات مهندسی و همچنین تسهیل صادرات و واردات در پایانه‌ های مرزی بیش از گذشته گسترش یابد.
معاون اول رئیس جمهور بر عزم و اراده جدی جمهوری اسلامی ایران برای شناسایی ظرفیت‌ ها، نیازمندی‌ ها و امکانات بین دو کشور تاکید و تصریح کرد: با وجود گسترش روابط دو کشور در مقطع حاضر، حجم مبادلات کنونی پذیرفتنی نیست و باید با توسعه این روابط، دو کشور تبدیل به الگویی از روابط تجاری، اقتصادی و فرهنگی برای سایر کشورهای منطقه شوند.
مقدمات دیدار رئیس جمهور ترکمنستان از ایران - اسپوتنیک ایران, 1920, 08.01.2022
گزارش و تحلیل
مقدمات دیدار رئیس جمهور ترکمنستان از ایران
وی با اشاره به اشتراکات فرهنگی و تاریخی بین دو ملت، گفت: دو کشور ایران و ترکمنستان می‌توانند در زمینه ترانزیت و حمل و نقل منطقه‌ ای به عنوان مکمل همدیگر عمل کنند.
مخبر همچنین خاطر نشان کرد: روابط خوب سیاسی جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان باید زمینه ساز و تضمین کننده روابط اقتصادی دو کشور شود.
سردار بردی محمد اف نیز در این دیدار با اشاره به روابط دیرینه و تاریخی دو کشور افزود: پس از سفر رئیس جمهور اسلامی ایران به ترکمنستان حرکت بزرگی در تقویت بیش از پیش روابط فی مابین صورت گرفته است.
وی با تاکید بر اینکه تعمیق روابط با همسایگان از جمله جمهوری اسلامی ایران از اولویت‌ های سیاست خارجی ترکمنستان است، بر توسعه همکاری‌ های اقتصادی، صنعتی، تجاری، ترانزیت و فرهنگی بین دو کشور تاکید کرد.
معاون رئیس کابینه وزرای ترکمنستان افزود: زمینه‌ های بسیار زیاد و مختلف همکاری بین ایران و ترکمنستان وجود دارد که امیدواریم با رویکرد جدید دولت ایران شاهد شکوفایی هر چه بیشتر روابط دو کشور باشیم.
گفتنی است در پایان مقرر شد یک تیم مشترک میان نمایندگان ارشد دو طرف، برای گسترش و توسعه همکاری‌ های دوجانبه در حوزه‌ های مختلف نظیر روابط تجاری، صنعتی، علمی، پزشکی و… تشکیل شده و ظرف مدت یک ماه راهکارهای خود را در این خصوص ارائه دهند.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала