گزارش و تحلیل

مقدمات دیدار رئیس جمهور ترکمنستان از ایران

© Sputnik / Vladimir Fedorenkoمقدمات دیدار رئیس جمهور ترکمنستان از ایران
مقدمات دیدار رئیس جمهور ترکمنستان از ایران - اسپوتنیک ایران  , 1920, 08.01.2022
اشتراک
معاون رئیس جمهور ترکمنستان به عنوان نماینده ویژه در راس هیئت مقدماتی دیدار آتی رئیس جمهور این کشور به تهران با وزیر امور خارجه ایران دیدار و گفتگو نمود.
اسپوتنیک - سردار بردی محمداف معاون رئیس جمهور ترکمنستان که به عنوان نماینده ویژه در راس هیئت مقدماتی دیدار آتی رئیس جمهور این کشور به تهران سفر کرده است، شامگاه امروز با دکتر حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران دیدار و گفتگو نمود.
به گزارش خبرنگار اسپوتنیک در تهران در این دیدار طرفین در خصوص همکاری های مشترک در حوزه های اقتصادی، تجاری، انرژی، حمل و نقل و ترانزیت گفت ‌و گو و تبادل نظر کردند.
همچنین با توجه به سفر قریب الوقوع رئیس جمهور ترکمنستان به جمهوری اسلامی ایران، در این ملاقات در خصوص اسنادی که قرار است در جریان این سفر به امضای طرفین برسد رایزنی و تبادل نظر گردید.
مسائل منطقه‌ ای از جمله اوضاع جاری در افغانستان از جمله دیگر محورهای گفتگو بین وزیر امور خارجه کشورمان و معاون رئیس جمهور ترکمنستان بود که در این راستا طرفین بر تشکیل دولت فراگیر در افغانستان تاکید نمودند.
معاون رئیس جمهور ترکمنستان در این دیدار بر اهمیت روابط دو جانبه با جمهوری اسلامی ایران تاکید نموده و نقش کمیسیون مشترک اقتصادی در توسعه روابط فیمابین را مهم ارزیابی کرد.
سردار بردی محمداف همچنین تاکید نمود که ظرفیت‌های بسیار مناسبی برای همکاری دو کشور در بخش‌های حمل و نقل، خدمات فنی و مهندسی، برق، نفت و گاز وجود دارد.
با توجه به اشتراکات فراوان تاریخی و فرهنگی میان دو کشور ، طرفین در این دیدار بر اهمیت توسعه مناسبات اقتصادی و فرهنگی میان دو کشور تاکید نموده و همکاری بین استان‌های کشور را نیز در همین راستا مهم ارزیابی کردند.
خاطرنشان می سازد در این دیدار رشید مردوف وزیر امور خارجه ترکمنستان نیز حضور داشت که در خصوص همکاری های دوجانبه و پروژه ها و برنامه های مشترک توضیحاتی ارائه نمود.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала