گزارش و تحلیل

تکذیب افزایش قیمت بنزین در کیش و قشم

© Sputnik / Siavash Sobhgahi تکذیب افزایش قیمت بنزین در کیش و قشم
تکذیب افزایش قیمت بنزین در کیش و قشم - اسپوتنیک ایران, 1920, 21.12.2021
Telegram
آقای دکتر فریدون عباسی دوانی عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی امروز اعلام‌کرد طرح افزایش قیمت بنزین به صورت "پایلوت" (آزمایشی) در جزایر قشم و کیش اجرا می‌شود.
این در حالی است که سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ایران ضمن تکذیب خبر افزایش قیمت بنزین اعلام کرد:
سهمیه بنزین به‌جای خودروها به افراد اختصاص پیدا کند و قیمت عرضه همان نرخ عادی ۱۵۰۰ تومان برای بنزین سهميه‌ ای و ۳۰۰۰ تومان برای بنزین آزاد است که هیچ تفاوتی با نرخ موجود نخواهد داشت.
به گزارش خبرنگار اسپوتنیک در تهران آقای دکتر علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت سیزدهم جمهوری اسلامی ایران گفت:
نماینده مجلس ایران: با بنزین و گاز نباید مدام در جامعه تنش ایجاد کرد - اسپوتنیک ایران, 1920, 20.12.2021
نماینده مجلس ایران: با بنزین و گاز نباید مدام در جامعه تنش ایجاد کرد
آنچه که امروز در رسانه‌ها با عنوان گرانی بنزین منتشر شده صحیح نیست و سو برداشت از نامه معاون محترم اقتصادی رییس جمهور است.
قرار نیست بنزین گران شود و دولت‌ تصمیمات یک شبه نیست. حتما اگر قرار باشد تصمیمی گرفته شود که در زندگی جاری و عمومی مردم اثر بگذارد جوانب مختلف آن سنجیده می‌شود.
درباره این طرح نیز مقرر شده بصورت آزمایشی در دو جزیره قشم و کیش، سهمیه بنزین به‌جای خودروها به افراد اختصاص پیدا کند و قیمت عرضه همان نرخ عادی ۱۵۰۰ تومان برای بنزین سهميه‌ ای و ۳۰۰۰ تومان برای بنزین آزاد است که هیچ تفاوتی با نرخ موجود نخواهد داشت. در حال حاضر اگر کسی خودرو نداشته باشد نمی‌تواند از سهمیه بنزین هم استفاده کند در حالیکه سوخت سرمایه ملی و متعلق به همه مردم است اما کسی که مثلا چهار خودرو داشته باشد، چهار برابر سهمیه استفاده می‌کند. طبیعتا این روش ناعادلانه است و سهم کسی که توان خرید خودرو ندارد در سوخت دیده نمی‌شود.
اما با این تغییر که بصورت آزمایشی بنا شده انجام شود کسی که خودرو ندارد هم می‌تواند سهمیه سوخت با کد ملی خود داشته باشد و آن را به قیمت مناسب به دیگران عرضه کند.
لذا خبرسازی‌ها پیرامون افزایش قیمت بنزین صحت ندارد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала