آمریکا برای لغو تحریم‌های مغایر با برجام علیه ایران آماده است

© AFP 2022 / Carlos Barriaآمریکا برای لغو تحریم‌های مغایر با برجام علیه ایران آماده است
آمریکا برای لغو تحریم‌های مغایر با برجام علیه ایران آماده است  - اسپوتنیک ایران, 1920, 15.12.2021
Telegram
لیندا توماس گرینفیلد، نماینده دائم ایالات متحده در سازمان ملل متحد گفت، ایالات متحده کاملاً آماده است تا تحریم‌های ایران که در تضاد با تعهدات واشنگتن ذیل برجام است، لغو کند.
به گزارش اسپوتنیک، نماینده امریکا در سازمان ملل متحد لیندا توماس گرینفیلد گفت: جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا به صراحت اعلام کرد آماده است به پایبندی ایالات متحده به تعهدات برجامی بازگردد، اگر ایران نیز همین کار را انجام دهد. ما کاملاً آماده‌ایم تحریم‌هایی را که با تعهدات ما در چارچوب برجام مغایرت دارد، لغو کنیم، که به ایران امکان دهد از این توافق از نظر اقتصادی نفع ببرد."
از سوی دیگر، امروز رزماری دیکارلو، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سیاسی از ایالات متحده آمریکا خواست تا تحریم‌های ایران را بر اساس برجام لغو کند.

به گفته دیکارلو، دبیرکل سازمان ملل امیدوار است در مذاکرات کنونی، آمریکا و ایران همان روحیه و خواستی را که منجر به انعقاد برجام شد، به کار گیرند. همانطور که دیکارلو اشاره کرد، هیچ جایگزین مناسبی برای اجرای کامل و موثر برجام وجود ندارد.
معاون دبیرکل سازمان ملل متحد گفت: "در همین راستا، من به همراه دبیرکل سازمان ملل، از ایالات متحده می‌خواهم که تحریم‌ها را همانطور که در این برنامه مشخص شده است لغو کند و معافیت‌ها در خصوص تجارت و نفت در رابطه با ایران را گسترش دهد. همچنین گسترش معافیت های ایالات متحده برای برخی فعالیت های صلح آمیز هسته ای در بوشهر، فردو و راکتور اراک نیز بسیار مهم است."
پرچم ایران - اسپوتنیک ایران, 1920, 14.12.2021
واکنش سفیر ایران در انگلیس به اظهارات غیرسازنده کشورهای اروپایی عضو برجام
توافق هسته‌ای ایران و قدرت های بزرگ جهان که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، سال 2015 میان ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شد. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.
هشتم ماه مه سال 2018 ، دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا اعلام کرد که از برجام خارج می شود و نه فقط تحریم های قبلی را باز می گرداند بلکه تحریم های جدید علیه تهران را نیز اعمال خواهد کرد و به دنبال آن تحریم های واشنگتن علیه ایران احیا و تشدید شدند. آمریکا تلاش می کند دیگر کشورها نیز ایران را تحریم کنند.
از ماه آوریل، مذاکراتی در وین بین ایران و اعضای گروه "پنج" (روسیه، بریتانیا، آلمان، چین و فرانسه) در مورد احیای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در مورد برنامه هسته ای ایران در جریان است.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала