واکنش سفیر ایران در انگلیس به اظهارات غیرسازنده کشورهای اروپایی عضو برجام

© AP Photo / Ronald Zakپرچم ایران
پرچم ایران - اسپوتنیک ایران, 1920, 14.12.2021
Telegram
بهاروند: جمهوری اسلامی ایران به طرف‌های غربی اعتماد ندارد و آن‌ها باید با رفع تحریم‌ها جدیت خود را ثابت کنند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از " بی بی سی"، محسن بهاروند، سفیر ایران در انگلیس در واکنش به اظهارات غیرسازنده کشورهای اروپایی عضو برجام درباره طولانی شدن روند مذاکرات وین تصریح کرد که جمهوری اسلامی ایران به طرف‌های غربی اعتماد ندارد و آن‌ها باید با رفع تحریم‌ها جدیت خود را ثابت کنند.
وی در ادامه افزود: " اگر در مذاکرات وین حاضر بودم، به طرف‌های غربی می‌گفتم "اگر نگران زمان هستید، شروع به برداشتن تحریم ها کنید. حداقل به ما نشان دهید که جدی هستید؛ما به شما اعتماد نداریم".
دور تازه مذاکرات وین با هدف رفع تحریم‌ها از پنجشنبه گذشته با برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام آغاز شده است. تروئیکای اروپایی که تابع نظرات ایالات متحده به عنوان ناقض برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است با مقصرنمایی ایران در مذاکرات تلاش می‌کند تا روند گفت‌وگوها را به سود سیاست‌های کاخ سفید منحرف کند.
قیمت گاز در اروپا به بیش از 1200 دلار در هر هزار متر مکعب رسید - اسپوتنیک ایران, 1920, 08.12.2021
قیمت گاز در اروپا به بیش از 1200 دلار در هر هزار متر مکعب رسید
سه کشور اروپایی بدون اشاره به اینکه ایالات متحده مقصر اصلی وضع موجود است و به رغم ژست‌های خیرخواهانه همچنان قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل متحد درباره برجام را نقض می‌کنند. آن ها بر همین اساس رفتار ایران را ناامید کننده خوانده با تکرار ادعای از دست رفتن زمان مدعی شدند: بدون پیشرفت سریع و با توجه به پیشرفت سریع برنامه هسته ای ایران، برجام خیلی زود به پوسته ای خالی تبدیل خواهد شد.
برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) پس از ۱۳ سال مذاکرات بین‌المللی فشرده، در تاریخ ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵ منعقد شد. برجام یک هفته بعد با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد تأیید و به عنوان ضمیمه الف به قطعنامه مذکور پیوست شد.
اما پس از ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید در ژانویه ۲۰۱۷ و پس از چند اقدام مقدماتی، نهایتاً با اتخاذ مواضع مغایر برجام، با خروج یکجانبه و غیرقانونی آمریکا از این توافق در ۸ می ۲۰۱۸، در دو مرحله تحریم‌های ثانویه آن علیه ایران بازگردانده شد.
وزیر خارجه انگلیس: قطر یکی از هم‌پیمانان راهبردی ماست - اسپوتنیک ایران, 1920, 11.12.2021
گفتگوی وزرای خارجه انگلیس و آمریکا در خصوص برجام
اجرای نامتوازنِ برجام از یک طرف و فشارهای ناشی از اعمال و تشدید تحریم‌های یکجانبه آمریکا از طرف دیگر، باعث شد تا یکسال پس از خروج آمریکا از برجام، نهایتاً در تاریخ ۸ می ۲۰۱۹ شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران تصمیماتی در راستای متوقف کردن گام به گام اجرای اقدامات داوطلبانه تعهدات هسته‌ای با اعطای فرصت‌های ۶۰ روزه به دیپلماسی، اتخاذ کند.
ایران بارها اعلام کرده است اگر سایر طرف‌های باقی‌مانده در برجام تصمیم بگیرند تعهدات خود را مطابق با توافق اجرا کنند، گام‌های مربوط به کاهش تعهدات برجامی ایران قابل بازگشت خواهد بود.
دولت دموکرات بایدن که ازمنتقدان خروج دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق امریکا از برجام است نه تنها اقدام جدی برای بازگشت به تعهداتش انجام نداده که به سیاست فشار حداکثری دولت سابق ادامه داده است.
بهاروند بیان داشت که اگر ایالات متحده آمریکا برای بازگشت به برجام و رفع تحریم‌ها مصمم است باید اقدام کند، در آن صورت ایران هم حاضر خواهد تا درباره تدابیر جبرانی و گام‌هایی که در خصوص کاهش تعهداتش تحت برجام برداشته مذاکره کند.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала