گزارش نیویورک تایمز از جزئیات عملیات ترور محسن فخری زاده

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / گزارش نیویورک تایمز از جزئیات عملیات ترور محسن فخری زاده
گزارش نیویورک تایمز از جزئیات عملیات ترور محسن فخری زاده - اسپوتنیک ایران  , 1920, 18.09.2021
Telegram
روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی مدعی شد برای نخستین بار جزئیاتی از عملیات ترور محسن فخری زاده، دانشمند هسته‌ای ایران را منتشر کرده است.
به گزارش اسپوتنیک، روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی درباره جزئیات عملیات ترور محسن فخری زاده، دانشمند هسته‌ای ایران نوشت: آمادگی برای ترور پس از دیدارهایی تا آخر سال ۲۰۱۹ و اوایل ۲۰۲۰ میان مقامات اسرائیلی به رهبری یوسی کوهن رئیس پیشین موساد و مقامات عالی‌رتبه آمریکایی از جمله دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه پیشین آمریکا و ژینا هاسپل، رئیس پیشین سیا انجام شد.
امیر سرتیپ حاتمی وزیر دفاع ایران  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 22.03.2021
آیا دشمن پاسخ ترور فخری‌زاده را خواهد داد؟
در این گزارش آمده است: اسرائیل کارزار خرابکاری و ترور را در سال ۲۰۱۲ متوقف کرده بود، یعنی وقتی که آمریکا وارد مذاکرات هسته‌ای با ایران شد، مذاکراتی که در سال ۲۰۱۵ به توافق هسته‌ای انجامید. بعد از خروج دونالد ترامپ از آن توافق در سال ۲۰۱۸، اسرائیلی‌ها می‌خواستند این کارزار را از سر بگیرند تا سعی کنند پیش‌رفت هسته‌ای ایران را متوقف کرده و آن را وادار به پذیرش اعمال محدودیت‌های سخت بر برنامه‌ هسته‌ای‌اش کنند. در اواخر فوریه، کوهن فهرستی از عملیات‌های بالقوه به آمریکا ارائه داد که در میان آن‌ها ترور آقای فخری‌زاده هم بود. فخری‌زده از سال ۲۰۰۷ در اولویت فهرست ترور اسرائیل بوده است و موساد هیچ گاه چشم از او برنداشته بود. طبق گفته یک مقام رسمی مطلع، در واشنگتن به مقامات آمریکایی توضیحاتی درباره برنامه ترورداده شده بود و آن‌ها از آن حمایت کرده بودند.
در بخشی از این گزارش آمده است: در سال ۲۰۰۹ یک گروه ضربت طی عملیاتی برنامه‌ریزی شده به دنبال ترور این دانشمند هسته ای بوده اند و برای این کار منتظر آمدن فخری‌زاده بودند اما این عملیات در لحظه آخر لغو شد. موساد به لو رفتن این عملیات مشکوک شده بود و ظاهرا ایران برای آنها تله گذاشته بود. اما این بار موساد می‌خواست چیز جدیدی را امتحان کند.
علوی: برخی افراد دخیل در ترور شهید فخری ‌زاده دستگیر و شناسایی شدند - اسپوتنیک ایران  , 1920, 14.02.2021
علوی: برخی افراد دخیل در ترور شهید فخری ‌زاده دستگیر و شناسایی شدند
نیویورک تایمز درباره جزئیات این عملیات می‌نویسد: عوامل ایرانی که برای موساد کار می‌کردند، یک وانت نیسان آبی را کنار جاده‌ای که شهر آبسرد را به بزرگ‌راه اصلی متصل می‌کرد، پارک کرده بودند. آن نقطه کمی مرتفع بود و می‌شد از آن‌جا ماشین‌هایی را که نزدیک می‌شوند، دید. زیر برزنت و مصالح ساختمانی که برای استتار و فریب در وانت قرار داده شده بود، روی کف وانت یک سلاح خودکار کالیبر ۷.۶۲ میلی متری قرار داشت. حدود ساعت ۱۳ گروه ضربت سیگنالی دریافت کرد که آقای فخری زاده، همسرش و گروهی از محافظان مسلح او در ماشین‌هایی که خودرو او را همراهی می کردند، قرار است آبسرد را ترک کنند. عامل ترور که یک تیرانداز ماهر بود، موقعیت خود را تعیین و اسلحه را آماده شلیک کرده و به آرامی ماشه را لمس کرد. اگرچه، او به هیچ وجه در نزدیکی آبسرد نبود. تک تیرانداز هزاران مایل‌ دورتر، در محلی مخفی به صفحه نمایش یک کامپیوتر چشم دوخته بود. تمام گروه ضربت تا آن موقع ایران را ترک کرده بودند.
در ادامه آمده است: در این عملیات فناوری تک تیرانداز دقیق کامپیوتری ارتقا یافته با هوش مصنوعی و رصد چند دوربینه از طریق ماهواره برای اولین بار به کار رفت که سلاح آن قادر به شلیک ۶۰۰ گلوله در یک دقیقه بود. برخلاف پهپادها، این سلاح رباتیک در آسمان هیچ توجهی را به خود جلب نمی‌کرد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала