یگانه واکسن چینی که به ایران وارد شده، تاییدیه سازمان جهانی بهداشت را دارد

© REUTERS / Marko Djuricaیگانه واکسن چینی که به ایران وارد شده، تاییدیه سازمان جهانی بهداشت را دارد
یگانه واکسن چینی که به ایران وارد شده، تاییدیه سازمان جهانی بهداشت را دارد - اسپوتنیک ایران, 1920, 27.08.2021
Telegram
سخنگوی سازمان غذا و دارو ایران درباره اظهاراتی مبنی بر واردات واکسن سینوفارم از منبعی که تاییدیه سازمان جهانی بهداشت (WHO) ندارد،(منظور سینوفارم ووهان است که تاییدیه WHO را ندارد(، گفت: آنچه در ایران عرضه و مصرف شده است پلتفرم اصلی و دقیقا آن واکسنی است که از سوی سازمان بهداشت جهانی مجوز مصرف اضطراری دریافت کرده است.

به گزارش اسپوتنیک، دکتر کیانوش جهانپور در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به برخی اظهارات مبنی بر واردات واکسن سینوفارم از منابع نامعتبر، گفت: به طور کلی چین پنج واکسن کرونا عرضه کرده است که شامل سینوفارم پکن، سینوفارم ووهان، سینوواک، کان سینو و... است.

وی تاکید کرد: باید توجه کرد که سینوفارم پکن از واکسن‌هایی است که مورد تایید WHO قرار گرفته است.

تشکیل ستاد ویژه تسریع در تامین واکسن کرونا در وزارت خارجه ایران - اسپوتنیک ایران, 1920, 26.08.2021
تشکیل ستاد ویژه تسریع در تامین واکسن کرونا در وزارت خارجه ایران

جهانپور گفت: بر همین اساس هم تنها واکسن چینی دارای مجوز مصرف در ایران سینوفارم پکن است که در ماه‌های اخیر  وارد شده است. ایران از ابتدای واردات واکسن تاکنون تنها، واردکننده و مصرف کننده سینوفارم پکن بوده است که مورد تایید سازمان جهانی بهداشت هم قرار دارد. در ضمن این به معنای نامعتبر بودن واکسن سینوفارم ووهان نیست؛ چرا که دهها میلیون دز از آن واکسن در چین استفاده شده است؛ مضافا به اینکه حسب اطلاع سینوفارم ووهان نیز در حال انتقال به پلتفرم اصلی‌ است و در آینده احتمالا تنها یک واکسن سینوفارم از سوی چین عرضه خواهد شد.  

وی همچنین یادآور شد: در هر صورت آنچه در ایران عرضه و مصرف شده است پلتفرم اصلی و دقیقا آن واکسنی است که از سوی سازمان بهداشت جهانی بهداشت مجوز مصرف اضطراری دریافت کرده است و داده‌ها و یافته‌های موجود از اثربخشی آن در ایران، مستندات و مدارک کارآیی و اثربخشی پلتفرم اصلی یا همان سینوفارم پکن محسوب خواهد شد.  

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала