صادرات ۶۸ میلیون دلاری هندوانه از ایران به عراق

© Sputnik / Thomas Tkhaytsuk /  مراجعه به بانک تصاویر صادرات ۶۸ میلیون دلاری هندوانه از ایران به عراق
صادرات ۶۸ میلیون دلاری هندوانه از ایران به عراق - اسپوتنیک ایران  , 1920, 13.08.2021
Telegram
عراق در بین واردکنندگان کالاهای کشاورزی از ایران، همچنان صدرنشین است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، بر اساس آمارهایی منتشر شده توسط اتاق بازرگانی تهران، هرچند چین همچنان اصلی‌ترین واردکننده کالا از ایران به شمار می‌رود، اما در بین واردکنندگان کالاهای کشاورزی از ایران، همچنان عراق صدرنشین است.

عراق در فصل نخست سال جاری، نزدیک به ۲۰۰ میلیون دلار محصولات کشاورزی از ایران وارد کرده و از این نظر صدرنشین است. بر اساس آمارهای ارائه شده در این سه ماه، میزان واردات هندوانه عراق از ایران ۶۸ میلیون دلار بوده است. پس از آن گوجه فرنگی زراعی با ۵۰ میلیون، سیب با ۲۲ میلیون، گوجه گلخانه‌ای با ۱۷ میلیون و خربزه با ۱۶ میلیون دلار در رده‌های بعدی قرار دارند. صادرات هندوانه ایران به عراق در طول این مدت بیش از ۲۶ درصد افزایش یافته است.

تعلیق صادرات برق ایران به عراق - اسپوتنیک ایران  , 1920, 10.08.2021
تعلیق صادرات برق ایران به عراق

افغانستان دومین کشور واردکننده محصولات کشاورزی ایران در فصل نخست سال جاری بوده است. در این کشور گوجه فرنگی با بیش از ۱۵.۵ میلیون دلار اصلی‌ترین کالای وارداتی از ایران بوده و پس از آن سیب با ۱۳.۵ و سیب زمینی با ۹.۷ میلیون دلار در رده‌های بعدی قرار داشته‌اند. در این مدت صادرات سیب ایران به افغانستان در قیاس با مدت مشابه سال قبل افزایشی حدودا ۱۳۰ درصدی را تجربه کرده است.

امارات متحده عربی سومین مقصد عمده کالاهای کشاورزی ایران به شمار می‌رود. این همسایه جنوبی در سه ماهه نخست ۱۴۰۰، از ایران حدودا ۳۰ میلیون دلار هندوانه وارد کرده است. پس از آن گوجه گلخانه‌ای با ۱۳ میلیون دلار، پسته با ۹ میلیون دلار و مغز پسته با هفت میلیون دلار در رده‌های بعدی قرار دارند. صادرات مغز پسته ایران به امارات متحده عربی نسبت به سال قبل افزایشی حدودا ۷۳ درصدی را تجربه کرده است.

روسیه چهارمین خریدار عمده محصولات کشاورزی ایران به شمار می‌رود. این کشور نیز بیش از هر محصول دیگری از ایران هنوانه خریداری کرده و رقم آن به ۱۴ میلیون دلار رسیده است. پسته با پوست، سیب، فلفل و کیوی دیگر کالاهای کشاورزی پرطرفدار ایران در روسیه است. صادرات هندوانه ایران به این کشور شمالی، ۲۵۵ درصد رشد کرده است.

پنجمین کشور در این فهرست نیز پاکستان است. سبد خرید این کشور با دیگر حاضران در این فهرست متفاوت است. شیرخشک، خرما، پسته، شیرینی و آب انگور اصلی‌ترین کالاهایی است که پاکستانی‌ها از ایران خریداری کرده‌اند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала