تعلیق صادرات برق ایران به عراق

© Sputnik / Sergey Malgavkoتعلیق صادرات برق ایران به عراق
تعلیق صادرات برق ایران به عراق - اسپوتنیک ایران, 1920, 10.08.2021
Telegram
مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران گفت: صادرات برق به کشور عراق متوقف شده است.

به گزارش اسپوتنیک، مصطفی رجبی مشهدی مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران، به نقل از خبرگزاری فارس روز سه شنبه اعلام کرد: طرف ایرانی صادرات برق به عراق را به دلیل کمبود آن متوقف می کند.

دکل های برق عراق هدف تازه تروریست های داعش - اسپوتنیک ایران, 1920, 09.08.2021
دکل های برق عراق هدف تازه تروریست های داعش

وی ادامه داد: امروز بنا بر قراردادهای موجود ۱۳ مگاوات برق به افغانستان صادر شد در حالی که هفته قبل این میزان ۱۰۰ مگاوات بود.

مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق گفت: سال گذشته حدود ۲ هزار مگاوات صادرات برق داشتیم که امسال به دلیل نیاز داخلی صادرات به ۱۵۰ مگاوات کاهش یافته است.

رجبی مشهدی درباره قیمت تمام شده برق افزود: در حال حاضر قیمت تمام شده برق با سوخت یارانه‌ای ۱۹۳ تومان برای هر کیلووات ساعت است.

وی ادامه داد: وزارت نیرو اعلام کرده است که صنایع یا هر جای دیگری که نیروگاه کوچکی داشته و برق مازاد داشته باشد، ما آن را به قیمت ۳۸۰ تومان به ازای هر کیلووات ساعت می‌خریم، در حالی که برقی که می‌فروشیم ۸۰ تومان به ازای هر کیلووات ساعت است.

مدیرعامل شرکت درباره تأمین سوخت زمستانی نیروگاه‌ ها افزود: روزانه ۲۳۰ میلیون متر مکعب گاز برای تولید برق مصرف می‌شود که اگر مدیریت مصرف اعمال شود، این میزان به ۲۱۰ میلیون متر مکعب کاهش خواهد یافت.

رجبی مشهدی از رایزنی با وزارت نفت برای تأمین سوخت زمستانی خبر داد و گفت: تلاش می‌ شود مخازن سوخت گازوئیل و مازوت نیروگاه‌ها تکمیل شود تا مشکلی نداشته باشیم.

وی افزود: اکنون ۲۰ درصد ظرفیت مخازن گازوئیل نیروگاه‌ها خالی است که تلاش می‌شود تا قبل زمستان پُر شوند.

قطعی برق در فصل تابستان در ایران رایج تلقی می شود. یکی از دلایل اصلی استفاده گسترده از کولر در هوای گرم است. امسال این وضعیت با خشکسالی تشدید شد، که این امر امکان استفاده از نیروگاه های برق آبی را کاهش می دهد.

در ۲۶ مه، در میان کمبود برق مقامات ایرانی تصمیم گرفتند تا ۲۳ سپتامبر استخراج ارزهای رمزنگاری شده را در این کشور ممنوع کنند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала