کانادا حمله به نفتکش «مرسر استریت» را محکوم کرد

© AFP 2022 / Lars Hagbergکانادا
کانادا - اسپوتنیک ایران  , 1920, 03.08.2021
Telegram
مقامات کانادا خواهان آن شدند ایران که آمریکا آن کشور را مسئول حمله به نفتکش اعلام کرده است، به مسئولیت‌پذیری فراخوانده شود.

به گزارش اسپوتنیک با استناد به اعلامیه منتشره وزارت امورخارجه کانادا، مقامات کانادا خواهان آن شدند ایران که آمریکا آن کشور را مسئول حمله به نفتکش«مرسر استریت» اعلام کرده است، به مسئولیت‌پذیری فراخوانده شود.

وزارت خارجه کانادا با صدور بیانیه‌ای از کمپین اتهام زنی به ایران در خصوص حادثه کشتی مرسر استریت حمایت کرد. وزارت خارجه کانادا با صدور بیانیه‌ای در صفحه رسمی توییتری خود، بدون سند و مدرک حادثه کشتی مرسر استریت را به ایران ارتباط داد. «انادا حمله به نفتکش مرسر استریت را که طبق اطلاعات بین‌المللی توسط ایران انجام شده است، محکوم می‌کند».

​شایان ذکر است که روز 30 ژوئیه (جمعه)، گروه نظامی انگلیسی موسوم به «عملیات‌های تجاری دریایی» در بیانیه‌ای کوتاه مدعی شد که یک کشتی شامگاه 29 ژوئیه (پنجشنبه) در دریای عمان هدف قرار گرفته است. بعد از آن، وزارت دفاع انگلیس اعلام کرد که کشتی مذکور تحت مالکیت اسرائیل بوده و در فاصله ۲۸۰ کیلومتری بندر «الدقم» هدف حمله قرار گرفته است.

دیرتر شرکت «زودیاک ماریتایم» که متعلق به «ایال عوفر» میلیاردر اسرائیلی و مستقر در لندن است، اعلام کرد که ۲ نفر از خدمه این کشتی تجاری با نام «مِرسِر استریت»، در پی حمله به آن، کشته شدند.

در همین راستا، سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران نسبت به این اتهام زنی ها واکنش نشان داده گفته بود:«این بیانیه‌های هماهنگ شده بخودی خود حاوی فرازهایی متناقض است، بگونه‌ای که ابتدا بدون ارائه هرگونه سند و مدرک به جمهوری اسلامی ایران اتهام می زند و متعاقبا از "احتمال" آن سخن می گوید.

خطیب زاده به اسرائیل: هر کس باد بکارد طوفان درو میکند - اسپوتنیک ایران  , 1920, 01.08.2021
گزارش و تحلیل
خطیب زاده به اسرائیل: هر کس باد بکارد طوفان درو میکند

جمهوری اسلامی ایران مدافع و حامی تردد امن و بی ضرر کشتی‌ها در خلیج فارس و آبهای بین‌المللی است که بیشترین مرز آبی را در خلیج فارس داشته‌ و همواره نیز آماده همکاری در زمینه تامین امنیت دریانوردی در آن با کشورهای منطقه است و حضور و مداخلات نیروهای فرامنطقه ای در آبهای خلیج فارس و کشورهای حاشیه آن را مخل ثبات و امنیت منطقه می داند.

جای تاسف است در حالیکه این کشورها نسبت به تعرض و خرابکاری های تروریستی در قبال کشتی های تجاری ایران در دریای سرخ و آبهای بین‌المللی سکوت حمایت ‌آمیزی داشته‌اند، در یک سوگیری آشکار سیاسی اتهامات واهی را متوجه جمهوری اسلامی ایران‌ می‌نمایند، در صورتیکه چنانچه این کشورها سندی برای اثبات ادعاهای واهی خود دارند می‌بایست ارائه نمایند.

جمهوری اسلامی ایران نسبت به حفاظت از امنیت و منافع ملی خود لحظه‌ای تردید نداشته و هر گونه ماجراجویی احتمالی را بی درنگ و با قوت و جدیت پاسخ خواهد داد».

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала