شنود ولیعهد عربستان توسط محمد بن زاید

© Saudi Foreign Ministryشنود ولیعهد عربستان توسط محمد بن زاید
شنود ولیعهد عربستان توسط محمد بن زاید - اسپوتنیک ایران, 1920, 03.08.2021
Telegram
رسانه لبنانی، ضمن اشاره به افشای اطلاعاتی اخیر توسط بدافزار پگاسوس، از ابعاد پنهانی جاسوسی و شنود مکالمات همراهان ولیعهد عربستان سعودی توسط ولیعهد امارات خبر داد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از روزنامه الاخبار لبنان، در یادداشتی درباره رسوایی اخیر جاسوس افزار اسرائیلی پگاسوس و زوایای پنهان از این پرونده آمده است: جاسوسی یک شگرد است و پیش از آن‌که با گذشت زمان تکامل یابد و به شکل امروزی "تجسس" درآید همیشه در دیوان پادشاهان و شاهزادگان مشهور بوده است. اما این امر تنها به طرف‌ های متخاصم یا کسانی که بر سر پروژه‌ های تجاری، زمینه‌ های علمی، پزشکی و ایده اختلاف دارند، محدود نمی‌ شود، بلکه وسیله‌ ای برای برآورده کردن خواسته‌ های کسانی است که پول دارند و همین مساله باعث می‌شود آنها باور کنند که علاوه بر کشور، قبیله یا خانواده خود قادر به اداره جهان هستند.

ولیعهد سعودی شاهزاده محمد بن سلمان عربستان سعودی - اسپوتنیک ایران, 1920, 20.07.2021
اقدامات جاسوسی عربستان از مقامات ارشد لبنان

زمانی که "شنود" جایگزین "جاسوسی" شد، هیچ کس تصور نمی‌ کرد که قوانینی برای تنظیم این روند وجود داشته باشد. حتی قدرتمندترین دولت‌ ها یا نهادهای جهان، برای جلوگیری از استراق سمع هزینه‌ های زیادی را متحمل شدند.

یکی از کارشناسان فعال در این زمینه درباره خطرات باور و تصدیق همه موارد پرونده شنود صحبت کرده است. این فرد به "فریب احتمالی" اشاره کرده است. این اقدامی است که قبلاً در بسیاری از برخوردهای امنیتی فاش شده است و اغلب با هدف گمراه کردن اتفاق می‌افتد.

وی گفت: با این حال، ما به عنوان مردم عادی اجازه نداشتیم ببینیم شنودگران چه کردند تا بدانیم دقیقاً به چه چیزی رسیده‌اند و بتوانیم واقعیت را از ساختگی تشخیص دهیم. اما آنچه برخی از پیگیری‌ ها نشان داد این است که برنامه‌ های اسرائیلی ساخته شده شرکت "N.S.O" که پگاسوس را تولید کرده است در سال ۲۰۱۶ فعال بودند. روش عملکرد آن متفاوت از امروز بود، اما تا حدودی موثر بود و برخی از دولت‌ های کشورهای عربی و خارجی قبل از آن تاریخ از این برنامه‌ها استفاده کردند. اما بحث امروز بر سر این موضوع است که آیا شرکت اسرائیلی فقط این نرم افزار را فروخت یا خدمات نیز ارائه کرد و آیا در ازای ارائه خدمات به برخی دولت‌ ها، نهادها یا حتی افراد از فروش نرم افزار خودداری کرده است؟

این کارشناس افزود: اما با یک سبک مغز چه باید کرد؟ این حال و وضعیت محمد بن زاید، ولیعهد امارات است که به خود حق می‌دهد هر کاری که دلش می‌خواهد انجام دهد و سودای قدرت کسانی را دارد که آنها را متحد، مخالف یا رقیب می‌خواند. او هر بار به جهان نشان می‌ دهد که اولین حریف او کسی است که می‌گوید اولین متحد او یعنی محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی است. بنابراین به تیم‌ های شنود خود دستور می‌دهد تا همه تلفن‌ها و رایانه‌ هایی را که او را به دنیای خصوصی بن سلمان هدایت می‌کند، هک کنند. دستیارانش به این موضوع اشاره کردند که اگر شخصی تلفن شخصی بن سلمان را زیر نظر دارد تا از هک نشدن و عدم شنود آن اطمینان حاصل کند، این اقدام درباره نزدیکان وی صدق نمی‌ کند. بنابراین تصمیم به تحت نظر گرفتن تلفن‌ ها و رایانه‌های افراد نزدیک به بن سلمان گرفته شد تا از طریق آن به خواسته‌ های بن سلمان از این افراد دست یابند. ازجمله این افراد یاسر الرمیان مشاور اول ولیعهد عربستان در زمینه سرمایه‌ گذاری‌های مالی است که هک وی اطلاعات فراوانی را برای اطلاع بن زاید از اقدامات بن سلمان در اختیارش قرار داد.

الاخبار به برخی از اسناد امارات لیکس درباره مکالمات بن سلمان و الرمیان از طریق واتساپ دست یافته است. مطالبی که گزیده‌ ای از آنها را منتشر خواهیم کرد بخشی از سوابق تماس‌های این دو است که بین ۱۲ اوت ۲۰۱۵ تا ۲۳ ژانویه ۲۰۱۶ انجام شده است و شامل پرونده‌ های مختلف اداری و مالی است.

همانطور که در سند ارائه شده توسط تیم‌های شنود اماراتی به دربار ولیعهد ابوظبی ارائه شده است ما از میان آنها سه پرونده را انتخاب کرده‌ ایم که در زیر به تفصیل آمده است، البته ما در تهیه گفت‌وگوها دخالت نکردیم و با تمام خطاهای زبانی، یا ناشی از سرعت تایپ یا مواردی از این دست، تغییر ندادیم. این اطلاعات از تلفن الرمیان گرفته شده است اما نام وی در مکالمات قابل مشاهده نیست و نام بن سلمان در مخاطبین برنامه واتساپ ظاهر می‌شود؛ مانند این مورد: "توجه داشته باشید: محمد بن سلمان دوست، من کینه‌ای از این مساله ندارم که تیم‌های شما در حال ردیابی تلفن‌ ها و رایانه‌ های من و آنچه شما تصور می‌کنید متعلق به من است؛ هستند؛ زیرا این همان کاری است که افراد بن زاید و دیگران از جمله "گروه شما" در لبنان انجام دادند. امیدوارم که نسبت به بن زاید کینه به دل نگیرید، بلکه از او بخواهید پرونده‌ های دوست سوم شما در "بازی شنود" یعنی تمیم بن حمد را به شما اطلاع دهد و به نظر می‌رسد که در آنها چیزهایی مربوط به شما وجود داشته باشد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала