استاتین چگونه باعث کاهش مرگ در اثر کرونا می‌شود؟

CC0 / / دارو
دارو - اسپوتنیک ایران  , 1920, 19.07.2021
Telegram
داروهای کاهش دهنده کلسترول موسوم به استاتین، احتمال مرگ و میر ناشی از بیماری را ۴۱ درصد کاهش می‌دهد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «UC San Diego Health» ، نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهد داروهای کاهش دهنده کلسترول موسوم به استاتین، احتمال مرگ و میر ناشی از بیماری را ۴۱ درصد کاهش می‌دهد.

تحقیقات بیانگر آن است، داروهایی به نام استاتین ممکن است نتایج نامطلوب ناشی از عفونت ویروس کرونا را به حداقل برسانند. محققان در سن دیگو دریافتند که مصرف این داروها باعث کاهش مرگ بیماران بستری در اثر کوید ۱۹ می‌شود.

روز جهانی فشار خون - اسپوتنیک ایران  , 1920, 17.05.2021
تأثیر فشار خون بر کرونا

استاتین‌ها دسته‌ای از داروها هستند که سطح کلسترول بد را کاهش می‌دهند؛ عاملی که می‌تواند منجر به سخت شدن و تنگی عروق شود و در نتیجه حملات قلبی و مغزی ایجاد شود. کاهش کلسترول LDL با مصرف استاتین ممکن است اثرات ضد التهابی داشته باشد، زیرا LDL به خودی خود التهاب را به شدت تقویت می‌کند.

مولکولی موسوم به ACE۲ همانند دستگیره‌ای در سطوح خارجی بسیاری از سلول‌های انسانی قرار دارد که به تنظیم و کاهش فشار خون کمک می‌کند. ACE۲ تحت تأثیر استاتین‌های تجویز شده و سایر داروهایی است که برای بیماری های قلبی عروقی استفاده می‌شود. محققان در ژانویه ۲۰۲۰ به نقش جدید ACE۲ پی بردند: کروناویروس عمدتاً از این گیرنده برای ورود به سلول های ریه و ایجاد عفونت های تنفسی استفاده می‌کند. این دارو  که به عنوان قرص مصرف می‌شود و در برخی مناطق می‌توان آن را بدون نسخه نیز خریداری کرد، ۴۱ درصد خطر مرگ در بیمارستان را کاهش می‌دهد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала