تأثیر فشار خون بر کرونا

© Fotolia / Andrei Tsalkoروز جهانی فشار خون
روز جهانی فشار خون - اسپوتنیک ایران  , 1920, 17.05.2021
اشتراک
روز 17 ماه مه، روز جهانی فشار خون برگزار می شود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از وبگاه «Paho»، فشار خون بالا بیش از 30 درصد از جمعیت بزرگسال در سراسر جهان ، بیش از یک میلیارد نفر در سراسر جهان را تحت تأثیر قرار می دهد. این عامل اصلی خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی،  به ویژه بیماری کرونر قلب و سکته مغزی، بلکه همچنین برای بیماری های مزمن کلیه، نارسایی قلبی، آریتمی و زوال عقل است.

شعار روز جهانی فشار خون بالا « راز عمری طولانی‌تر: اندازه‌گیری دقیق فشارخون و کنترل آن» است.

در ایران نیز تعداد زیادی از ساکنان کشور با این معضل روبرو هستند. دکتر علیرضا مهدوی، معاون دفتر بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت ایران با اشاره به تاثیر کرونا بر برنامه‌های کنترلی جهت پایش بیماران مبتلا به فشار خون، اظهار داشت که فشارخون بالا عامل مستعد شدن ابتلا به کووید۱۹ نیست؛ اما اگر فردی که فشارخون بالا دارد به کرونا مبتلا شود عوارض ناخوشایندتری را تجربه می‌کند.

وی در گفت‌وگو با ایسنا افزود:« متاسفانه در سال ۱۳۹۹ اکثر خدمات ما به دلیل بروز کرونا با مشکل مواجه شد. اواخر بهمن ۱۳۹۸ کرونا در ایران مشاهده شد و یکی از نگرانی‌های اصلی مردم این بود که حضورشان در مراکز درمانی ممکن است سبب انتقال بیماری به آنها شود تا اینکه در سیستم بهداشتی برخی مراکز را مخصوص مراجعه مبتلایان به کرونا اعلام کردند. از طرف دیگر در ابتدا ما هم توصیه کردیم مردم تا حد امکان برای خدمات مراقبت بیماری‌های مزمن همچون فشارخون بالا، دیابت و... مراجعه نکنند و بتوانیم از راه دور اقدامات کنترلی انجام دهیم و پیگیر راه‌اندازی جدی نسخه نویسی الکترونیک بودیم.

خوابیدن - اسپوتنیک ایران  , 1920, 22.04.2021
با درمان خروپف، دچار زوال عقل نشوید

از طرفی ثابت شد که مراقبت و کنترل نادرست فشارخون، قندخون و... می‌تواند سبب شود اگر فردی که به این بیماری‌های مزمن مبتلا است، کرونا هم بگیرد احتمالا انواع شدید بیماری را تجربه کند.

بسیج ملی کنترل فشارخون بالا در سال ۱۳۹۸، برگزار شد. این بسیج ملی چند هدف را دنبال می‌کرد. اهداف ایجاد این بسیج ملی افزایش آگاهی و سواد سلامت جامعه در باره فشار خون بالا، ترغیب مردم برای مراجعه به مراکز تعیین شده جهت اندازه‌گیری فشارخون و شناسایی و پیگیری افراد دارای فشارخون، کاهش مصرف نمک روزانه مردم به حداقل ۵۰ درصد.

 هدف ما شناسایی حدود ۱.۵ میلیون نفر افرادی بود که از فشار خون خود بی‌اطلاع بودند که در این طرح محقق شد. به طور کلی ۳۰ میلیون و ۵۴۰هزار و ۷۳۷ نفر در کشور مورد غربالگری فشارخون قرار گرفتند که پس از حذف موارد تکراری، به عدد ۲۶ میلیون و ۶۷۸ هزار و ۳۸۴ نفر رسیدیم. از این تعداد ۱۵ میلیون و ۱۲هزار و ۶۹۳ نفر فشارخون طبیعی داشته و ۳ میلیون و ۷۰۶ هزار و ۵۱۴ نفر نیز یا فشارخون بالا و یا سابقه آن را داشتند. همچنین ۷ میلیون و ۹۵۹ هزار و ۲۸۸ نفر نیز دچار پیش فشارخون بالا یا پره هایپرتنوسیو بودند.

در یکسال و نیم اخیر زندگی بشر تغییر بزرگ و جدیدی کرده است. فشا خون یکی از شایع‌ترین علل مرگ و میر در تمام جوامع است و در ایران هم ۱۰ علت اول مرگ در کل جمعیت در سال ۱۳۹۵به ترتیب شامل سکته قلبی، سکته مغزی، دیابت، بیماری های قلبی ناشی از فشار خون، حوادث مربوط به حمل و نقل، سایر بیماری های قلبی، سرطان معده، سایر بیماری های دستگاه تنفسی، پنومونی و بیماری‌های مزمن ریه و برنش ( قلبی_ ریوی) بوده است.

همچنین در ایران، تقریبا یک نفر از هر پنج نفر افراد ۱۸ سال و بالاتر به فشار خون بالا مبتلا هستند. داشتن فشارخون بالا، عامل مستعد شدن ابتلا به کووید۱۹ نیست ولی اگر فردی که فشارخون بالا دارد به کرونا مبتلا شود عوارض ناخوشایندتری را تجربه می‌کند».

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала