یک مقام ایرانی خواستار تضمین عدم خروج مجدد آمریکا از برجام شد

© AFP 2023 / JOE KLAMARAustrian police officers stand guard near the entrance of the Grand Hotel in Vienna on April 6, 2021, where diplomats of the EU, China, Russia and Iran will hold talks.
Austrian police officers stand guard near the entrance of the Grand Hotel in Vienna on April 6, 2021, where diplomats of the EU, China, Russia and Iran will hold talks.  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 02.07.2021
اشتراک
یک مقام ارشد ایرانی در مصاحبه‌ای به خبرگزاری رویترز گفته آمریکا باید به ایران تضمین بدهد بار دیگر از برجام خارج نخواهد شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از فارس، این مقام ارشد ایرانی که رویترز اشاره‌ای به نام او نکرده گفت: «با توجه به اینکه آمریکا از توافق خارج شده لازم است اطمینان حاصل کنیم که این اتفاق مجدداً رخ نخواهد داد. این یکی از خط قرمزهای ایران است. ما هیچ‌گاه در گذشته از توافق خارج نشده‌ایم بنابراین این واشنگتن است که باید ضمانت بدهد این اتفاق، بار دیگر هنگامی که دولت تغییر می‌کند رخ نخواهد داد.

روسیه: در مذاکرات وین پیشرفت خوبی در قدمهای متوالی میان آمریکا و ایران در بازگشت به برجام وجود دارد  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 01.07.2021
روسیه: در مذاکرات وین پیشرفت خوبی در قدمهای متوالی میان آمریکا و ایران در بازگشت به برجام وجود دارد

هفته پیش یک مقام وزارت خارجه آمریکا درباره درخواست ایرانی‌ها برای ضمانت از آمریکایی‌ها مبنی بر اینکه خروج از برجام تکرار نخواهد شد گفت: «ضمانتی در کار نیست. این را ما می‌دانیم، ایران هم می‌داند. بهترین تضمین بازگشت به توافق و اجرای متعهدانه آن است.»

منابع خبری پیش از این گفته‌اند یکی از مسائل باقی‌مانده در مذاکرات وین درخواست ایران برای دریافت ضمانت از آمریکا درباره عدم خروج دوباره از توافق هسته‌ای برجام است.

هفته پیش «میخائیل اولیانوف» در پیامی در توییتر نوشت چنانچه آمریکا مجدداً از برجام خارج شود ایران اقدامات شدیدتری را در دستور کار قرار خواهد داد. او نوشت: « «بسیاری از دنبال‌کنندگانم از من می‌پرسند آیا ضمانتی وجود دارد که در صورت احیای برجام، آمریکا مجدداً از آن خارج نمی‌شود؟ به نظر من بهترین ضمانت، تجارب بسیار منفی گذشته است. اگر آمریکا اشتباهات گذشته را تکرار کند ایران ممکن است تصمیم بگیرد با اقداماتی شدیدتر از قبل جبران کند. هیچ‌کس این را دوست ندارد.»

دولت «جو بایدن» مدعی است قصد دارد از طریق مذاکرات جاری در شهر وین، پایتخت اتریش زمینه‌های لازم برای بازگشت کشورش به توافق هسته‌ای برجام را فراهم کند.

تا کنون ۶ دور مذاکره در وین برای مشخص کردن وضعیت اجرای برجام برگزار شده اما طرف‌ها هنوز به توافق دست پیدا نکرده‌اند. طرف‌ها می‌گویند پیشرفت‌های زیادی در گفت‌وگوها حاصل شده اما برخی اختلافات اساسی هنوز باقی است.

زمان برگزاری دور هفتم این مذاکرات هنوز مشخص نیست. چند روز پیش خبرگزاری رویترز گزارش داده بود آمریکا به منظور انجام هماهنگی‌های لازم با رژیم صهیونیستی قصد دارد زمان آغاز این دور را به تأخیر بیندازد.

مقام ارشد ایرانی در مصاحبه با خبرگزاری رویترز، درباره اینکه دور هفتم گفت‌وگوها چه زمانی آغاز خواهد شد گفت: «ما عجله نداریم.» او اضافه کرد آغاز مجدد گفت‌وگوها در هفته آینده به «اتخاذ تصمیم‌های سخت سیاسی» از سوی واشنگتن بستگی خواهد داشت.

با وجود این، یک منبع غربی به خبرگزاری روزیترز گفت هنوز احتمال آغاز مذاکرات در هفته آینده وجود دارد.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала