خطیب زاده: ایران هیچ وقت برجام را ترک نکرده که بخواهد به آن برگردد

© Sputnik / Shiva Abshenas خطیب زاده: ایران هیچ وقت برجام را ترک نکرده که بخواهد به آن برگردد
 خطیب زاده: ایران هیچ وقت برجام را ترک نکرده که بخواهد به آن برگردد - اسپوتنیک ایران  , 1920, 25.06.2021
اشتراک
خطیب زاده به موضع اعلام شده از سوی وزرای خارجه آمریکا و فرانسه مبنی بر اینکه منتظر تصمیم ایران در زمینه بازگشت به برجام می باشند، واکنش نشان داد.

به گزارش اسپوتنیک، سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره موضع اعلام شده از سوی وزرای خارجه آمریکا و فرانسه مبنی بر اینکه منتظر تصمیم ایران در زمینه بازگشت به برجام می باشند بیان داشت:

جمهوری اسلامی ایران هیچ وقت برجام را ترک نکرده که بخواهد به برجام برگردد، بلکه این آمریکاست که باید تصمیم خود را بگیرد و با لغو تحریم های غیرقانونی و اجرای موثر تعهدات قطعی خود، به برجام بازگردد.

مذاکرات برجام در وین - اسپوتنیک ایران  , 1920, 25.06.2021
گزارش و تحلیل
استراتژی کشورهای عضو برجام و آمریکا در هفته های پایانی دولت روحانی

آمریکا و اروپایی ها بهتر از همه میدانند که ایران تصمیم خود را زمانی گرفت که به رغم خروج یکجانبه آمریکا از برجام و وضع تحریم های غیرقانونی و ظالمانه علیه مردم ایران، و به رغم بی‌عملی اروپا، در توافق باقی ماند و برجام را زنده نگه داشت.

خطیب زاده افزود: در خلال مذاکرات وین بارها اعلام شد که این آمریکا است که توازن برجام را برهم زده و در یک عدم پایبندی کامل، عملا مانع اجرای برجام شده است. کما اینکه مکرر تاکید شد که جمهوری اسلامی ایران آمادگی کامل برای توقف اقدامات جبرانی و از سرگیری اجرای تعهدات خود ذیل برجام را به شرط اجرای کامل آن از سوی آمریکا دارد و سایر طرف ها نیز به خوبی از موضع ایران مطلع هستند. روشن است که اگر آمریکا تصمیم خود را بگیرد، آماده اجرای کامل تعهدات خود گردد و از استفاده از تحریم‌ها به عنوان اهرم مذاکراتی دست بردارد، توافق ممکن خواهد بود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران در پایان تاکید کرد: موضع ما از ابتدای مذاکرات ‌وین تا الان تغییری نکرده است، ما خواستار لغو تحریم های آمریکا، راستی آزمایی آنها و سپس توقف اقدامات جبرانی و از سرگیری اجرای تعهدات ایران هستیم. این طرف های مقابل هستند که باید تصمیم خود را بگیرند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала