بلینکن: ما از فشار حداکثری چیزی عایدمان نشد

© AP Photo / Frederic J. Brownبلینکن: ما از فشار حداکثری چیزی عایدمان نشد
بلینکن: ما از فشار حداکثری چیزی عایدمان نشد - اسپوتنیک ایران  , 1920, 23.05.2021
Telegram
وزیر خارجه آمریکا در اظهاراتی مدعی شد که ایالات متحده هنوز آمادگی و تمایل ایران برای بازگشت به توافق هسته ای را نمی بیند.

به گزارش اسپوتنیک، آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا، روز یکشنبه در مصاحبه با شبکه ای.بی.سی در پاسخ به سوال مجری که می‌ پرسید "آیا ایران در حال تامین مالی حماس است و اگر اینطور باشد، آیا تحریم ها باید باقی می‌ مانند؟" مدعی شد: ایران در شماری از فعالیت‌ ها نظیر تامین مالی گروه‌ های افراطی، حمایت گسترده‌ تر از گروهک‌های تروریستی و گروهک‌  های نیابتی که در خاورمیانه دست به اقدامات بی‌ ثبات‌ کننده می‌ زنند و در اشاعه تسلیحاتی دخیل است.

اتحادیه اروپا: محور نشست امروز در وین، بازگشت احتمالی آمریکا به برجام است - اسپوتنیک ایران  , 1920, 19.05.2021
اتحادیه اروپا: محور نشست امروز در وین، بازگشت احتمالی آمریکا به برجام است

وی ادامه داد:  ایران با داشتن سلاح هسته‌ ای یا توانایی ساخت سلاح هسته‌ ای در مدت کوتاه می‌ تواند در این زمینه‌ ها با مصونیت بیشتری فعالیت کند که همین مسئله خود لزوم بازگردان مسئله هسته‌ ای به چارچوبی که توافق هسته‌ ای تعیین کرده بود را می‌ افزاید. خیلی از این فعالیت‌ ها درحال حاضر و در طول چهار سال گذشته ذیل فشار حداکثری که دولت قبلی اعمال کرده بود پیش می‌روند. بدون شک (فشار حداکثری) نتیجه‌ ای که به دنبال آن بودیم - که توقف تمامی این فعالیت‌ ها است - را به ارمغان نیاورد.

وزیر خارجه آمریکا افزود: برای همین اولین کاری که باید انجام دهیم بازگردان مسئله هسته‌ ای به چارچوب خود است. به همین خاطر متعهد هستیم که تلاش کنیم و ببینیم آیا ایران به پایبندی به توافق هسته‌ ای یا همان برجام بازخواهد گشت یا نه. برای همین مذاکرات در جریان است و آز آن به عنوان سکویی برای رسیدگی به دیگر مشکلات استفاده خواهیم کرد.

بلینکن در رابطه با برداشته شدن تحریم‌ های اعمالی گفت: فکر کنم ما در پنجمین دور مذاکرات خود در وین با ایرانیان هستیم. چیزی که این مذاکرات مشخص کرده‌اند این است که هر طرف برای بازگشت به پایبندی باید چه کارهایی انجام دهد. ما می‌ دانیم که چه تحریم‌ هایی اگر در مغایرت بر توافق هسته‌ ای باشند، باید برداشته شوند. مسئله مهمتر این است که ایران نیز می‌ داند که برای بازگشت به توافق باید چه کارهایی انجام دهد اما ما هنوز ندیده‌ ایم که آیا ایران حاضر و مایل به انجام کارهایی است که باید انجام دهد یا نه. این یک آزمون است و ما هنوز جوابی برای آن نداریم.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала