بازگشت نماینده ویژه ایران به وین

© REUTERS / Pool / Carlos Barriaند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا
ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا - اسپوتنیک ایران  , 1920, 27.04.2021
Telegram
پرایس:رابرت مالی نماینده آمریکا در امور ایران برای مذاکرات به وین بازمی گردد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از سایت وزارت امور خارجه آمریکا، ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در خصوص مذاکرات احیای توافق هسته ای در وین اظهار داشت که رابرت مالی نماینده ویژه ایران اوایل این هفته به وین باز می گردد.

وی در ادامه افزود: « ما دو دور مذاکره را تکمیل کرده ایم. رابرت مالی با تیمش به وین باز می گردد تا این هفته دور سوم مذاکرات را شروع کند. هفته گذشته مقامات وزارت امور خارجه گفتند که راهی طولانی در پیش داریم. حداقل ما فکر می کنیم که مسیری طولانی باشد. فکر می کنم چیزی که هفته پیش گفتم،  این که احتمالا مسیری که پیش رو داریم از مسیری که پشت سر گذاشته ایم طولانی تر است، امروز هم درست است. باید دید که رابرت مالی و تیمش در میدان مذاکره در وین به چه چیزی دست می یابند».

مذاکرات هیات های مذاکره کننده ایران و ۱+۴ در وین که همزمان هیات مذاکره کننده آمریکا نیز به طور غیرمستقیم در جریان روند گفت وگوها قرار می‌گیرد، امروز 27 آوریل (سه شنبه) از سر گرفته می شود. هیات مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان به سرپرستی سید عباس عراقچی روز دوشنبه برای ادامه مذاکرات راهی وین شد.

واکنش رئیس جمهور امریکا به غنی سازی 60 درصد اورانیوم در ایران  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 17.04.2021
واکنش رئیس جمهور امریکا به غنی سازی 60 درصد اورانیوم در ایران

این مذاکرات روز سه شنبه در حالی از سرگرفته می شود. اکنون باید دید که با تصمیمات تازه اتخاذ شده مذاکرات برای احیای برجام ادامه می یابد یا خیر. بر اساس آخرین بیانیه نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات برجامی، پیشرفت در دو هفته اخیر حاصل شده است اما کارهای دشوار بیشتری مورد نیاز است.

توافق هسته‌ای ایران و قدرت های بزرگ جهان که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، سال 2015 میان ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شد. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

هشتم ماه مه سال 2018، دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا اعلام کرد که از برجام خارج می شود و نه فقط تحریم های قبلی را باز می گرداند بلکه تحریم های جدید علیه تهران را نیز اعمال خواهد کرد و به دنبال آن تحریم های واشنگتن علیه ایران احیا و تشدید شدند. آمریکا تلاش می کند دیگر کشورها نیز ایران را تحریم کنند.

در ژانویه 2021، دانشمندان هسته ای ایران غنی سازی اورانیوم را به 20 درصد رساندند. در 23 فوریه 2021، ایران دسترسی های بازرسان آژانس بین المللی انرژی هسته ای را محدود کرد. تهران سه ماه به آمریکا فرصت داد تا تحریم ها را لغو نماید تا دسترسی بازرسان آژانس انرژی هسته ای به برخی از تأسیسات هسته ای مجددا برقرار شود.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала