واکنش رئیس جمهور امریکا به غنی سازی 60 درصد اورانیوم در ایران

© REUTERS / LEAH MILLISواکنش رئیس جمهور امریکا به غنی سازی 60 درصد اورانیوم در ایران
واکنش رئیس جمهور امریکا به غنی سازی 60 درصد اورانیوم در ایران  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 17.04.2021
Telegram
جو بایدن رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد تصمیم ایران برای غنی سازی اورانیوم تا 60 درصد برای مذاکرات در حال انجام در خصوص برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در رابطه با برنامه هسته ای ایران مفید نیست.

به گزارش اسپوتنیک، جو بایدن، این مطلب را روز جمعه در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با یوشیهیده سوگا نخست وزیر ژاپن در باغ گل رز کاخ سفید اعلام کرد.

رهبر آمريكا گفت: "ما (از اقدام ایران) حمايت  نکرده  و فكر نمي كنيم كه وقتي ايران می گويد قصد دارد تا 60٪ به غني سازی [اورانيوم] بپردازد ، هيچ سودي ببرد. اين برخلاف توافق (برجام) است."

حسن روحانی رئیس جمهور ایران - اسپوتنیک ایران  , 1920, 15.04.2021
روحانی: همین امروز هم می‌توانیم غنی سازی ۹۰ درصدی انجام دهیم + ویدئو

وی در مورد مذاکرات پیرامون توافق هسته ای برجام با ایران تأکید کرد: من فکر می کنم قضاوت در مورد نتیجه خیلی زود باشد اما ما همچنان در حال مذاکره هستیم. منظور رایزنی های اعضای کمیسیون مشترک برجام با شرکت  ایران ، آلمان ، فرانسه ، انگلیس ، چین ، روسیه در وین درمورد موضوع احیای مجدد برجام است. هیئت آمریکایی در پایتخت اتریش با همه اعضای کمیسیون برجام به جز ایران دیدار می کند.

بتازگی علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در ایران درباره جزئیات غنی سازی ۶۰ درصدی صحبت کرد واظهار داشت: چهارشنبه (25 فروردین) دستور راه اندازی 60 درصد را دادیم و آخر وقت پنجشنبه محصول 60 درصد را گرفتیم. الان 9 گرم در ساعت محصول می گیریم.  چیدمان زنجیره های سانتریفیوژ را در حال کار هستیم. همزمان در حال تولید 60 درصد و 20 درصد هستیم.

وی خاطرنشان کرد : 60 درصد برای ساخت اهدافی است که در راکتور تهران می گذاریم تا مولیبدن استخراج کنیم. از این 60 درصد برای تولید سوخت استفاده نمی کنیم.

Тм  پی حمله اخیر در تاسیسات نطنز که ، رئیس جمهور ایران سازمان انرژی اتمی را موظف به راه‌اندازی خط تولید اورانیوم 60 درصد به مقدار مورد نیاز در چارچوب ماده یک قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها کرد.

این غنی‌سازی در مجتمع غنی سازی شهید احمدی روشن نطنز انجام شده است.

 

 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала