افشای همکاری ریاض و تل‌ آویو علیه تهران

© AFP 2022 / FAYEZ NURELDINE افشای همکاری ریاض و تل‌ آویو علیه تهران
افشای همکاری ریاض و تل‌ آویو علیه تهران - اسپوتنیک ایران, 1920, 18.04.2021
Telegram
با وجود تکذیب خبر گفتگو میان ریاض و تهران، رسانه‌ های اسرائیل با عصبانیت و خشم به تلاش ‌های صورت‌ گرفته برای انجام این گفتگو پرداختند.

به گزارش اسپوتنیک، پایگاه اطلاع ‌رسانی دبکا فایل، که وابسته به سازمان های اطلاعاتی اسرائیل، در راستای فشار بر دولت ریاض بخشی از همکاری ریاض و تل‌ آویو را افشا کرد.

کشتی ساویز در دریای سرخ چه ماموریتی داشت؟ - اسپوتنیک ایران, 1920, 07.04.2021
کشتی ساویز در دریای سرخ چه ماموریتی داشت؟

این رسانه عبری ‌زبان در راستای این افشاگری اعتراف کرد که کماندوهای دریایی اسرائیل بنا به درخواست سعودی ‌ها اقدام به قرار دادن مین بر سر راه کشتی ساویز کردند که در مقابل سواحل اریتره قرار داشت.

به ‌نوشته دبکا فایل، سعودی‌ ها تنها سه روز بعد از این اقدام که به ‌خواست آنها انجام شد با ایرانی ‌ها پای میز مذاکره نشستند.

به ‌زعم این رسانه عبری ‌زبان منابع آگاه نظامی و اطلاعاتی اسرائیل اعلام کردند ریاض و ابوظبی درخواست مشترک و ویژه ‌ای را از بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل برای برچیدن این کشتی از دریای سرخ مطرح کردند، چرا که آن را یک تهدید و خطر ایرانی توصیف می‌‌کردند.

این رسانه افزود: اسرائیل هم این درخواست را بررسی کرد و تصمیم گرفت به درخواست سعودی ـ اماراتی پاسخ مثبت دهد چون این اقدام در راستای منافع اسرائیل در دریای سرخ هم قرار داشت، از این رو این عملیات انجام شد، با این حال محمد بن سلمان ولیعهد عربستان و محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی هیچ‌ یک به مسئولین اسرائیلی خبر نداده بودند که آنها در حال مذاکرات سرّی با ایرانی ‌ها هستند.

این پایگاه اسرائیلی ادامه داد: آنها به مسئولین عالی ‌رتبه سیاسی و امنیتی اسرائیل از جمله بنیامین نتانیاهو در زمان گفتگو برای تقدیم درخواست تهاجم به کشتی ایرانی و تأکید بر اهمیت انجام این اقدام نگفته بودند که در سوی دیگر این معادله قصد مذاکره با طرف ایرانی را دارند و به ‌دنبال آن هستند که می ‌‌خواهند در بغداد از موضع قدرت با ایرانی ‌ها وارد مذاکره شوند.

در ادامه این مطلب آمده است: بسیار دشوار است که تخمین زد در صورتی که اسرائیل پیش از انجام حمله به کشتی از این مسئله آگاه می ‌‌شد چه واکنشی از خود نشان می ‌‌داد و آیا این تهاجم را به انجام می ‌‌رساند یا نه.

اما منطق می‌ گوید اسرائیل در صورت اطلاع از این رفتار سعودی به ‌طور حتم این اقدام خود را مشروط می‌ ‌کرد و به ‌طور حتم سعودی‌ ها را مجبور می ‌‌کرد منافع اسرائیل را هم در این مذاکرات مدنظر قرار دهند.‎

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала