رکوردداران سفر و تخلف‌ های نوروزی در ایران

© Sputnik / Siyavash Sobhgani رکوردداران سفر و تخلف‌ های نوروزی در ایران
رکوردداران سفر و تخلف‌ های نوروزی در ایران - اسپوتنیک ایران  , 1920, 13.04.2021
Telegram
معاون اداره کل نظارت، ارزیابی و خدمات گردشگری ایران با اعلام آمار سفر و اقامت نوروزی، اخطار و تعلیق‌ها، رکودداران هر بخش را اعلام کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، اسماعیل برات معاون اداره کل نظارت، ارزیابی و خدمات گردشگری ایران، با این پیش ‌درآمد که عوامل دیگری به غیر از سفر با تعریف «هوشمند و ایمن»، علت وضعیت حال حاضر کشور است، اظهار داشت: در طول تعطیلات نوروزی هیچ گزارشی از مسافران و حتی وزارت بهداشت مبنی بر عدم رعایت پروتکل‌ های بهداشتی در تاسیسات گردشگری دریافت نکرده ‌ایم.

هدیه نوروز ۱۴۰۰، بحران مرغ و کرونا در ایران - اسپوتنیک ایران  , 1920, 06.04.2021
هدیه نوروز ۱۴۰۰، بحران مرغ و کرونا در ایران

وی ادامه داد: در تعطیلات نوروز ۱۴۰۰ میانگین ضریب اشغال هتل‌ها و مراکز اقامتی کشور (با احتساب مناطق آزاد)، کمی بیش از ۳۰ درصد بود؛ به این معنی که اگر گنجایش مرکز اقامتی ۱۰۰ نفر باشد، کمتر از ۵۰ درصد ظرفیت آن اشغال شده است و مراکز اقامتی از فضای ایمن و مطمئنی برای گردشگران و مسافران برخوردار بوده ‌اند.

او از ثبت ۲ میلیون و ۵۵۷ هزار و ۸۴۱ شب ـ اقامت در اقامتگاه‌ های رسمی کشور در فاصله ۲۸ اسفندماه سال ۹۹ تا سیزدهم فروردین ‌ماه ۱۴۰۰ خبر داد و گفت:‌ از این آمار، ۹۱۹ هزار نفر در هتل‌ ها، ۴۱۸ هزار نفر در خانه‌ مسافرهای دارای مجوز، ۳۵۶ هزار نفر در مهمانپذیرها، ۲۳۵ هزار نفر در بوم گردی ‌ها و نزدیک به ۲۵ هزار نفر ـ اقامت در اقامتگاه‌ های سنتی ثبت شده است.

برات افزود: این درحالی است که در نوروز سال ۱۳۹۷ حدود ۱۲۵ میلیون نفر شب ـ اقامت و در نوروز سال ۹۸ با توجه به وقوع سیل در برخی استان‌ها، حدود ۷۵ میلیون نفر شب اقامت در کشور ثبت شده بود و اکنون با رشد منفی ۹۶.۴۱ درصد اقامت نسبت به سال ۹۸ مواجه ایم و در واقع بیش از ۹۰ درصد افت داشته ‌ایم.

او اضافه کرد: در این محاسبات آماری، سال ۹۹ مورد قیاس قرار نگرفته، ‌چون به دنبال سرایت ویروس کرونا به کشور، در نوروز راه‌ ها برای سفر به کلی بسته بود.

به گفته او، در میان استان‌های کشور، مازندران با ۵۳۷ هزار شب اقامت دارای بیشترین و استان خوزستان (مناطق زردرنگ) با تنها ۱۶۸۱ شب اقامت، کمترین میزان اقامت را در تعطیلات نوروز ۱۴۰۰ به خود اختصاص داده‌اند.

برات با اشاره به آمار بازدید از اماکن در ایام نوروز گفت: ۲۳ میلیون و ۴۱۹ هزار و ۷۹ نفرـ بازدید از موزه‌ها، اماکن تاریخی و گردشگری در تعطیلات نوروز ثبت شده، این درحالی است که در نوروز ۱۳۹۸ این رقم بیش از ۱۱۵ میلیون نفر بود، در نتیجه ۸۰ درصد کاهش بازدید را در نوروز ۱۴۰۰ تجربه کردیم.

به گفته معاون اداره کل نظارت، ارزیابی و خدمات گردشگری کشور، در این تعطیلات مجموعا ۵۹ هزار و ۴۱۰ مورد بازدید نظارتی از تاسیسات گردشگری انجام شد که ۹۲۶ مورد تشویقی، ۲۴۱۵ تذکر و ۵۵۴ اخطار کتبی صادر شد و ۲۱۲ واحد گردشگری نیز تعلیق یا تعطیل شدند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала