آیا ایران با موج چهارم کرونا روبرو خواهد شد؟

CC BY 2.0 / IRNA / ایرج حریرچی، معاون وزیر بهداشت
ایرج حریرچی، معاون وزیر بهداشت - اسپوتنیک ایران  , 1920, 12.04.2021
Telegram
حریرچی: 25 درصد مرگ‌های روزانه کشور بر اثر کرونا است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «ایرنا»، ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد با مرگ روزانه ۲۵۰ نفر براثر کرونا، حدود ۲۵ درصد کل مرگ‌های کشور ناشی از این ویروس است.

وی در ادامه افزود:«در اقناع لایه‌هایی از جامعه برای رعایت اصول بهداشتی موفق نبوده‌ایم. از سازمانهای مردمی می خواهیم در پویش ملی اطلاع‌رسانی مقابله با کرونا همکاری کنند. اکنون نگران موج چهارم کرونا هستیم. پیش بینی این است که وضعیت بدتر می شود، فوتی بالای ۲۰۰ نفر ناشی از کرونا را اکنون داریم. در حالت عادی حدود هزار نفر روزانه در کشور فوتی داریم، در واقع ۲۵۰ فوتی کرونا یعنی ۲۵ درصد کل فوتی های کشور و این رقم کمی نیست.

آصفری: دادستان هند، فروش واکسن کرونا به ایران را ممنوع کرده است - اسپوتنیک ایران  , 1920, 11.04.2021
آصفری: دادستان هند، فروش واکسن کرونا به ایران را ممنوع کرده است

اینکه وزیر بهداشت می گوید تعداد کشته ها بیشتر می شود حتی ممکن است از پاییز که بالای ۴۰۰ فوتی رسیدیم هم بدتر شود همه این افراد خواهر برادر، پدر، مادر و همسر یک نفر هستند، وقتی جان کسی از بین می رود همه ما مورد سوال قرار می گیریم، نیاز هست مردم را متقاعد کنیم که همکاری کنند. در لایه هایی از مردم موفق بودیم اما در لایه هایی از مردم یا به علت نیازهای اقتصادی یا مشکل انتقال مفهوم و مشکل ایجاد باور نتوانستیم مردم را قانع کنیم.

در شرایطی که اسفند و ۶ ماه دوم سال ۹۹، تعطیلی فعالیت حضوری دانش آموزان، معلمان، دانشجویان، استادان، منع تردد شبانه، شهرهای قرمز، محدودیت های سفر و تعطیلی های برخی ادارات را داشتیم اما کاهش تردد مردم حدود چهار درصد نسبت به قبل از کرونا بود در واقع اتفاق خاصی نیفتاده است مردم به کوه و جنگ و خانه های هم رفته اند. در واقع اگر ۳۵ درصد مردم خوب عمل می کنند یک تعدادی بدتر از قبل رفتار می کنند.

درخواست تقاضامندانه ما این است به طریقی روشن تر و با بیانی هنری تر و مردم پسندتر مفاهیم پیشگیری از کرونا را  به مردم انتقال دهیم. عملیات اطلاع رسانی در قالب پویش یکپارچه اطلاع رسانی سراسری برای غلبه بر کرونا اجرا می شود. با اقداماتی که در این شرایط سخت انجام می شود در دوران پساکرونا برای سازمانهایی که در این زمینه همکاری می کنند، این اقدامات حتی از تبلیغات مستقیم مفیدتر است و پس از کرونا نیز برای این سازمانها منافع دارد.

وزیر بهداشت رومانی بدلیل نداشتن ماسک 360 دلار جریمه شد - اسپوتنیک ایران  , 1920, 02.04.2021
وزیر بهداشت رومانی بدلیل نداشتن ماسک 360 دلار جریمه شد

اکنون نحوه مدیریت کرونا و میزان مرگ و میر و کاهش تاثیرات آن در زندگی روزمره به عنوان عامل سنجش کارایی و توسعه اجتماعی کشورهاست که با این معیارها سنجیده می شود. در این بین سازمانهایی که توانسته اند با وجود مشکلات مردم، در این زمینه فعال باشند از جایگاه ویژه ای برخوردار هستند.

در ایران زمانی گرفتار کرونا شدیم که دو سال پیاپی رشد اقتصادی منفی حدود منفی پنج درصد را تجربه کرده بودیم بعد از آن بود که وارد بحران کرونا شدیم؛، در شرایطی که رشد اقتصادی منفی تورم بالای ۴۰ درصد را تجربه کردیم. مشکلات کاهش  اشتغال را داشتیم، نرخ برابری ارز با ریال تغییر کرده بود و در اوج تحریم که می خواستند ملت ایران را به زانو درآورند و همه را تحت فشار قرار دادند، با بحران کرونا مواجه شدیم. می گویند با دست و پای در این اقیانوس شنا کنید، شاید بشود این کار را کرد اما اگر پارچه ای هم جلوی دهان آدم ببندند دیگه کار خیلی سخت می شود.

در اکثر ایالات آمریکا ۷۰ درصد بیمارستانها توسط سازمانهای خیریه و غیر انتقاعی ایجاد و مدیریت می شود. دولت کمتر از ۳۰ درصد بیمارستانها را اداره می کند. در ایران نیز در این راهی که طی کردیم از حمایت سازمانهای مردم برخوردار بوده ایم در ادامه هم انتظار این حمایت را داریم».

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала