ایران واکسن خارجی کرونا خریداری می کند

© Sputnik / Soheil Ghanbarzadeh ایران واکسن خارجی کرونا خریداری می کند
 ایران واکسن خارجی کرونا خریداری می کند - اسپوتنیک ایران
Telegram
حسن روحانی ، رئیس جمهور ایران اعلام کرد دستور داده از یکی از کشورهای خارجی واکسن کرونا خریداری شود.

به گزارش اسپوتنیک، رییس جمهوری ایران درباره تامین  واکسن کرونا گفت: در شرایطی هستیم که برخی کشورها واکسن ساختند؛ - نمی‌خواهم بگویم سازمان بهداشت جهانی واکسن ساخته شده را تایید کرده یا نه و نمی‌خواهم بگوییم واکسن ۱۰۰درصد ایده آل است یا نه؛ چون ممکن است اثر واکسنی ۷۰ یا ۸۰ درصد باشد- . با وزیر بهداشت درباره واکسن تولید شده در یک کشور بحث می‌کردیم و روز گذشته هم در جلسه ستاد کرونا از او پرسیدم و وزیر بهداشت آن را قابل قبول دانست و همین دیشب دستور دادم از آن کشور واکسن خریداری شود تا واکسیناسیون را به زودی از افراد پرریسک شروع کنیم. 

وی با بیان اینکه شرکت‌های داخلی و دانش‌بنیان هم که در حال تلاش برای ساخت واکسن هستند را یاری می‌کنیم، یادآورشد: مرجع ما وزارت بهداشت و درمان است هر وقت واکسن تولید شده داخلی مورد تایید این وزارت‌خانه بود از آن استفاده می‌کنیم. جاهای دیگر هم سفارش دادیم.

انجمن داروسازان ایران از اعمال فشارهای سیاسی برای تایید واکسن کرونا سخن گفت  - اسپوتنیک ایران
انجمن داروسازان ایران از اعمال فشارهای سیاسی برای تایید واکسن کرونا سخن گفت

حسن روحانی با اشاره  به مشکلات ناشی از تحریم های اعمال شده از سوی دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا و دولت وی علیه ایران گفت: مردم ما بدانند هر اقدامی می‌خواهیم انجام دهیم و دارو، واکسن و تجهیزات وارد کشور کنیم، باید همان‌جا صد لعن و نفرین بر ترامپ بفرستیم. چون به‌قدری مشکلات درست کردند و ما را اذیت می‌کنند که کار ساده ای که با یک تلفن، ارسال پیام و سوئیفت می‌توانست حل و فصل شود، امروز همه کشور هفته‌ها و گاهی ماه‌ها باید درگیر شود تا پولی را از جایی به جای دیگر منتقل کنیم و دارو بخریم.

رئیس دولت ایران تصریح کرد: این جماعتی که در کاخ سفید بودند و روزهای پایانی عمر نحس خود را می‌گذرانند تا این حد خبیث بودند که به بهداشت مردم، پیرمردها و معلولان و به مساله کرونا هم رحم نکردند و فاسدترین و سبعانه‌ترین رفتارها را نسبت به مردم کشورهای منطقه و ملت بزرگ ایران انجام  دادند.  

وی خاطرنشان کرد: می‌دانم سخت است و کار پیچ می‌خورد. آنانی که می‌گویند چند درصد مشکلات ما داخلی و خارجی است و برخی حتی نمی‌دانند چه خبر است، بیایند ببینند همین واکسنی که می‌خواهیم بخریم چند درصد مشکلات آن داخلی و چند درصد  خارجی است. پول واکسن آماده و اراده، تصمیم و دستور هم است اما آمریکا مانع می‌شود. 

رییس جمهوری ایران گفت: با وجود اینکه پول داریم و منابع ما موجود است اما به هر کشور و بانکی مراجعه می‌کنیم به‌خاطر مانع‌تراشی آمریکا به مشکل می‌خوریم. اما این‌ها به این معنا نیست که مردم فکر کنند واکسن به دست آنان نمی‌رسد؛ به هر قیمتی باشد از این مشکلات عبور می‌کنیم. می‌دانم بانک مرکزی و وزارت بهداشت با چه مشکلاتی مواجه است. این قدم‌ها را به ‌زودی برمی‌داریم هم واکسن خارجی به زودی وارد می‌شود و هم به تولید واکسن داخلی کمک می‌کنیم تا به بهره برداری برسد.

 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала