گزارش و تحلیل

پاسخ وزیر بهداشت به ادعای احمدی نژاد

© Photo / Tasnimسعید نمکی
سعید نمکی - اسپوتنیک ایران
Telegram
آقای دکتر محمود احمدی نژاد رئیس جمهور سابق ایران در مصاحبه ای با پایگاه اطلاع رسانی خود ادعا کرده که "متاسفانه مقاماتی بودند که دارویی را از سوی سازمان بهداشت جهانی بر روی مردم امتحان می‌کردند و پول می‌گرفتند".

به گزارش خبرنگار اسپوتنیک در تهران آقای دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی ایران در پاسخ به ادعای آقای دکتر محمود احمدی نژاد رئیس جمهور سابق این کشور اظهار داشت:

به استحضار می رساند پیرو پخش ادعای آقای دکتر احمدی نژاد رییس جمهور سابق در فضای مجازی مبنی بر اخذ مبالغی از سوی سازمان جهانی بهداشت جهت آزمایش دارو های مربوط به COVID19 در کشورمان از آنجا که مطمئن شوم که در این روز و شب های سخت در میدان مبارزه با بیماری، پدیده ای از نظرم مغفول نمانده باشد کلیه اجزاء موضوع را بررسی کردم که موارد بشرح زیر است:

ایران ۴۲ میلیون دوز واکسن کرونا خریداری می‌کند - اسپوتنیک ایران
ایران ۴۲ میلیون دوز واکسن کرونا خریداری می‌کند

1. از روز های آغازین بیماری، کمیته ای متشکل از 45 نفر از متخصصین و صاحبنظران بعنوان کمیته علمی تشکیل و بر همه ابعاد و پروتکل های درمانی نظارت داشت. از آنجا که این بیماری داروی تاثیر گذارد صد در صد تایید شده نداشت لذا تلاش کردیم هر دارویی که در هر کجای جهان تاثیرگذاری نسبی آن اعلام می شود علیرغم فشار سنگین تحریم ها، وارد کشور نموده استفاده کنیم و بلافاصله تولید داخل آنرا نیز به همت تولیدکنندگان داخلی آغاز نماییم. در این راستا از سازمان های بین المللی و مردم نهاد و کشور های دوست در جهان نیز مقداری از این داروها اهدا شد.

2. سازمان جهانی بهداشت  از روز های نخست بعنوان سازمان بین المللی ناظر بر امر سلامت با توجه به شیوع جهانی بیماری بشکل پاندمی، با سیاست تبادل اطلاعات از کشور ها به یکدیگر برای تسهیل در مهار بیماری سعی کرد با جمع آوری تجربیات کشور ها، بخصوص آنها که امکانات و زیرساخت های علمی و تجهیزاتی بیشتری دارند دارو ها و روش های موثر را ارزیابی و بعنوان دست آوردی موثر در اختیار دیگران قرار دهد. تشکیل ساختار COVAX جهت در اختیار قرار دادن واکسن از کشور هایی که در ساخت آن زودتر به نتیجه می رسند به آنان که توفیقی در این زمینه نداشته اند و تعیین سهمیه برای کشور های فقیر و در حال توسعه با قیمت مناسب نیز در همین راستا بود.

جمهوری اسلامی ایران نیز بعنوان یکی از کشور های عضو متعهد به اعلام نتایج اثربخشی روش ها و دارو های بکارگرفته به این سازمان بود که اثرات دارویی که در جهان همزمان مصرف می شد همچون RemdiSivir و بعضی از دارو های دیگر که از چین تا آمریکا و اروپا مصرف می شد نیز از مواردی بود که به علاوه تجربیات منحصر بفرد کشورمان قرار بود به سازمان جهانی بهداشت اعلام گردد.

3. وزن کشور جمهوری اسلامی ایران در این گزارش حاکی از عظمت زیر ساخت، همت متخصصین و دانشگاهیان توانمند و توجهی است که نظام و دولت جمهوری اسلامی ایران به مراقبت از مردم در پاندمی داشت و توانست بهر طریق داروی مورد نیاز مردم را تهیه و در بستری نمودن بیماران در اوج تحریم های ظالمانه نگذارد بیمار نیازمندی بدون دارو و رسیدگی های خاص بماند و این از افتخارات تاریخ جمهوری اسلامی ایران است. مسلما آنها که در پذیرش و مراقبت از بیماران و تهیه مایحتاج داروی آنها ضعیف تر عمل کردند گزارش کمرنگ تری هم دارند.

اینجانب از طریق معاون حقوقی و امور مجلس وزارتخانه درخواست کردم که اگر مستنداتی در مورد ادعایشان دارند ارائه نمایند که میسر نشد. لذا متذکر می شوم که در طول مدت بیماری COVID19 :

اولا: هیچ دارویی که همزمان در کشور های دیگر همچون آمریکا و اروپا و آسیا مصرف نشود که در کشورمان جهت تست روی بیماران مصرف نشده است. بررسی کارآزمایی بالینی دارویی که دانشمندان داخلی از منابع گیاهی و شیمیایی تست کرده و پس از تست های حیوانی، وارد مطالعه انسانی و منجر به صدور پروانه شده از این قاعده مستثناست.

ثانیا: هر گوجه وجهی جهت موارد فوق الذکر به هیچ کس در جمهوری اسلامی ایران پرداخت نشده، هدایای دارویی و تجهیزات پزشکی مورد مصرف همزمان در جهان نیز امری متداولست که با نیت خیرخواهانه در شرایط اضطراری صورت می گیرد که در بین آنها نیز چنین موردی وجود نداشته است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала