نامزد وزارت خارجه بایدن، مخالف تروریست دانستن سپاه پاسداران ایران بوده است

© REUTERS / Henry Romero نامزد وزارت خارجه بایدن، مخالف تروریست دانستن سپاه پاسداران ایران بوده است
 نامزد وزارت خارجه بایدن، مخالف تروریست دانستن سپاه پاسداران ایران بوده است - اسپوتنیک ایران
Telegram
آنتونی بلینکن، 3 سال پیش گفته بود او عاشق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و نیروی قدس ان نیست اما قرار دادن نام یک سازمان نظامی رسمی در لیست تروریستی آمریکا اقدامی اشتباه و مغایر با امنیت ملی آمریکاست.

به گزارش اسپوتنیک به  نقل از عصر ایران  ، "آنتونی بلینکن"، نامزد جو بایدن، رئیس جمهور منتخب ایالات متحده  برای وزارت خارجه  این کشور در سال 2017 و در مصاحبه‌ای با شبکه خبری سی‌ان‌ان آمریکا مخالفت خود را با قرار گرفتن نام سپاه در لیست گروه‌های تروریستی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده بود.

او در این مصاحبه‌ در اکتبر 2017 ، یعنی در زمانی که هنوز ایده تروریستی قلمداد کردن سپاه از سوی دولت ترامپ عملیاتی نشده بود با این اقدام مخالفت کرده و گفته بود در دولت‌های بوش و اوباما هم این ایده عملی نشد چون پیامدهایی خطرناک برای امنیت ملی آمریکا و امنیت جانی نیروهای آمریکایی مستقر در خاورمیانه دارد.

بایدن وزیر خارجه خود را انتخاب کرد - اسپوتنیک ایران
چه کسی وزیر خارجه در دولت بایدن خواهد شد؟

"آنتونی بلینکن گفته بود: "من معتقدم تروریستی شناختن یک سازمان نظامی رسمی پیامدهای مخربی دارد. دقیقا به همین دلیل است که دولت‌های بوش و اوباما در سال‌های گذشته با وجود تحریم فرماندهانی از سپاه از قرار دادن نام کلیت سپاه در لیست تروریستی امتناع کردند".

او افزود:" هیچ یک از ما عاشق سپاه و یا نیروی قدس آن نیستیم. آنها روزانه کارهای بسیار بدی در سراسر دنیا انجام می‌دهند اما در ایران آنها نیروهای مسلح و رسمی نظام حاکم هستند و اگر بخواهند از قابلیت‌هایشان استفاده کنند، توانایی ایجاد دردسر و مشکل (برای ما) را دارند."

او پیشنهاد کرده بود به جای "شوآف" کردن روی تروریست قلمداد کردن سپاه، فشارهای تحریمی را علیه این سازمان نظامی ادامه دهند؛ چون از نظر این دیپلمات آمریکایی واکنش سپاه به قرار گرفتنش در لیست گروه‌های تروریستی می‌تواند به شکل اقداماتی خطرآفرین برای امنیت نیروهای آمریکایی در منطقه بروز و ظهور یابد. 

دولت ترامپ در سال 2019 سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در لیست گروه‌های تروریستی خارجی خود قرار داد و دونالد ترامپ در ژانویه 2020 دستور ترور سردار قاسم سلیمانی فرمانده وقت نیروی قدس سپاه را صادر کرد.

این اقدام دولت ترامپ تنش‌ها در روابط تهران و واشنگتن را به اوج رساند و دو کشور را تا حد رویارویی  مستقیم نظامی پیش برد.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала