ابراز نگرانی مسکو به خاطر ابهام در سرنوشت پیمان استارت نو

© Sputnik / Natalia Seliverstova /  مراجعه به بانک تصاویر ابراز نگرانی مسکو به خاطر ابهام در سرنوشت پیمان استارت نو
ابراز نگرانی مسکو به خاطر ابهام در سرنوشت پیمان استارت نو  - اسپوتنیک ایران
Telegram
سرگئی ریابکوف ، معاون وزیر خارجه روسیه اعلام کرد به هیچ وجه معلوم نیست که آیا در تمدید معاهده کاهش تسلیحات استراتژیک تهاجمی (استارت نو) با ایالات متحده، همانطور که روسیه پیشنهاد کرده ، توفیق حاصل شود و وضع در رابطه با سرنوشت این پیمان نگران کننده است.

به گزارش  اسپوتنیک، ریابکوف در حاشیه نشست  باشگاه بین المللی بحث و گفتگوی "والدای" ضمن بیان این مطلب گفت: "چنین درکی به هیچ وجه وجود ندارد. این وضعیت ما را بسیار نگران کرده است ، زیرا اکنون دیگر اواسط ماه نوامبر است و اعتبار این پیمان  5 فوریه منقضی می شود. و به طور کلی ، واشنگتن باید هرچه زودتر  می دهد با پیشنهادهای طرف روسی موافقت کند."

مدودف: موضوع تمدید پیمان استارت نو به تصمیم گیری سریع نیاز دارد  - اسپوتنیک ایران
مدودف: موضوع تمدید پیمان استارت نو به تصمیم گیری سریع نیاز دارد

16 اکتبر ، ولادیمیر پوتین ، رئیس جمهور روسیه ، پیشنهاد کرد پیمان کنونی استارت نو بدون هیچ گونه قید و شرطی برای یک سال تمدید شود. وزارت امور خارجه روسیه 20 اکتبر اعلام کرد که مسکو پیشنهاد می کند پیمان استارت را یک سال تمدید کند و در عین حال آماده است ، همراه با ایالات متحده ، تعهد سیاسی برای عدم افزایش تعداد کلاهک های هسته ای طرفین در  این دوره را بر عهده خود بگیرد اما ،به شرطی که تصمیم گیری در مورد چنین "انجمادی" با هیچگونه  مطالبه دیگری از طرف ایالات متحده همراه نباشد.

پیمان استارت نو در سال ۲۰۱۰ بین دمیتری مدودف و باراک اوباما، روسای جمهور وقت امریکا و روسیه امضا شده و در ۵ فوریه سال ۲۰۱۱ اعتبار یافت. طبق این پیمان تعداد موشک های بالستیکی قاره پیمای هرکدام از دو طرف در زیردریایی ها و بمب افکن های سنگین نباید از ۷۰۰ فروند بیشتر باشد. همچنین حداکثر تعداد کلاهک های هسته ای برای هر طرف ۱۵۵۰ تعیین شده است.

چندی پیش ایالات متحده اعلام کرده بود که به فکر تمدید پیمان استارت نو با روسیه است که اعتبار آن در سال ۲۰۲۱ منقضی می‌شود، اما آمریکایی‌ها پیشنهاد می‌کنند که این پیمان به طیف گسترده تری از سلاح های جدید تعمیم یافته  و همچنین چین به آن بپیوندد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала