چه عواملی باعث کاهش ارزش دلار در ایران شد؟

© Sputnik / Ekaterina Chesnokova /  مراجعه به بانک تصاویر چه عواملی باعث کاهش ارزش دلار در ایران شد؟
چه عواملی باعث کاهش ارزش دلار در ایران شد؟ - اسپوتنیک ایران
Telegram
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ایران اظهار داشت: آزادسازی منابع ارزی ایران در عراق و افزایش فروش نفت ۲ عامل ریزش نرخ دلار هستند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، علی اکبر کریمی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ایران، با اشاره به اینکه دلایل مختلف برای نوسان کاذب بازار ارز وجود دارد، گفت: کاهش عرضه ارز از جانب بخش خصوصی (صادرکنندگان) و محدودیت منابع دولتی و نیز فضاسازی ‌های تبلیغاتی و روانی که عمدتا منشا خارجی دارد، از جمله ۳ عامل اصلی نوسانات اخیر بازار ارز بوده‌ اند.

احمد امیرآبادی فراهانی - اسپوتنیک ایران
طرح استیضاح روحانی منتفی است

کریمی افزود: با توجه به اخبار مثبت آزادسازی بخش عمده‌ ای از منابع ارزی بلوکه شده ایران در عراق که پس از سفر آقای همتی به این کشور منتشر شده است، می ‌توان امیدوار بود که در روزهای آینده شاهد عرضه سنگین ارز در بازار و کاهش نرخ باشیم.

عضو کمیسیون صنایع و معادن با اشاره به اینکه اخبار خوب منعکس شده در رسانه‌ های معتبر داخلی و خارجی راجع به افزایش چند برابری فروش نفت ایران را می ‌توان قابل اتکا و صحیح دانست، گفت: طبعاً دولت با افزایش درآمدهای ارزی نفتی خود می ‌تواند در روزهای آتی بازار ارز را اشباع و به آرامش نسبی برساند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ایران، در پایان با بیان اینکه لازم است برنامه ‌های عملیاتی جدیدی برای برخورد با متخلفان و عوامل قیمت ‌سازی مصنوعی بازار ارز تدوین و اجرایی شود، عنوان کرد: بازار معاملات فردایی مصداق بارز عملیات روانی منفی در بازار ارز است و اینکه پیشاپیش یک قیمت توهمی برای روزهای آتی تعیین شود خود التهاب آفرین است.

بسیاری از کارشناسان اقتصادی معتقدند که نرخ فعلی ارز واقعی نبوده و تنها هیجانات کاذب و فعالیت مخرب سودجویان دلیل اصلی افزایش نرخ دلار هفته‌ های اخیر بوده است.

با توجه به اینکه قیمت دلار در روز‌های گذشته از کانال ۳۲ هزار تومان به کانال ۲۸ هزار تومان بازگشته است، می ‌توان گفت ریسک بالایی متوجه سرمایه ‌گذاران این بازار خواهد بود.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала