طرح استیضاح روحانی منتفی است

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / احمد امیرآبادی فراهانی
احمد امیرآبادی فراهانی - اسپوتنیک ایران
Telegram
عضو هیأت رئیسه مجلس گفت: اگر الان استیضاح رئیس جمهور را در مجلس شروع کنیم، روند آن در حدود ۲ ماه طول می ‌کشد و به ماه دهم سال می ‌رسیم، بعد از آن نیز معاون اول رئیس جمهور به مدت ۳ ماه رئیس دولت می ‌شود و بعد از هم به تعطیلات عید می ‌رسیم و اندکی بعد نیز مهلت کارِ دولت تمام می‌ شود.

به گزارش اسپوتنیک، احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی ایران، در برنامه تلویزیونی تهران ۲۰ شبکه پنجم صدا و سیمای ایران، بیان داشت: مجلس با مصلحت اندیشی به دولت کمک می‌ کند تا به راحتی به خرداد ماه سال آینده یعنی پایان مهلت خود قانونی برسد. چراکه هدف مجلس کمک به دولت برای سهولت در ادامه کار خود است. اکنون شرایط به گونه ‌ای است که اگر مجلس یک یا دو وزیر دیگر از دولت را استیضاح کند دولت مستقر سقوط خواهد کرد و امکان این که وزرا و رئیس جمهور را به راحتی استیضاح کرد.

واکنش مشاور روحانی به طرح استیضاح رئیس جمهور ایران - اسپوتنیک ایران
واکنش مشاور روحانی به طرح استیضاح رئیس جمهور ایران

وی ادامه داد: شب گذشته آقای قالیباف جلسه ‌ای با تیم اقتصادی دولت یعنی آقایان خاوازی وزیر کشاورزی، رزم حسینی وزیر صمت، همتی رئیس کل بانک مرکزی، دژپسند وزیر اقتصاد و چند عضو دیگر این تیم جلسه داشت تا وضعیت اقتصادی را بررسی کند و به دولت کمک کند. در صورتی که رسیدگی به وضعیت اقتصادی وظیفه دولت و رئیس جمهور است نه رئیس مجلس. اما رئیس مجلس با کمک به دولت درصدد است تا دولت را برای ادامه کار یاری کند. خود آقای زنگنه می ‌گوید که من بیشتر از اینکه به جلسات دولت بروم در جلسات مجلس شرکت می ‌کنم.

عضو هیات رئیسه مجلس گفت: حقیقت این است که اگر الان استیضاح رئیس جمهور را در مجلس شروع کنیم، روند آن در حدود ۲ ماه طول می ‌کشد و به ماه دهم سال می ‌رسیم، بعد از آن نیز معاون اول رئیس جمهور به مدت ۳ ماه رئیس دولت می ‌شود و بعد از هم به تعطیلات عید می ‌رسیم و اندکی بعد نیز مهلت کارِ دولت تمام می‌ شود و اگر نتیجه ‌ای داشت انجام می ‌شد؛ بنابراین ما در مجلس به این نتیجه رسیده ‌ایم که استیضاح انجام نشود.

وی افزود: ما در حوزه تامین کالا‌های اساسی با تهیه کالا برگ برای مردم دو نکته را در نظر گرفته ‌ایم. نخست اینکه تا عید نوروز کالای اساسی مردم را تامین کنیم و مردم از این موضوع خاطر جمع باشند که حداقل کالا‌های اساسی مورد نیاز خود را بدست می ‌آورند. منبع تامین اعتبار این موضوع هم بند (و) و فروش‌ هایی که دولت در حال انجام آن است تامین می ‌شود.

امیر آبادی فراهانی در پاسخ به سوالی درباره اینکه افراد داوطلب برای ریاست دولت در انتخابات سال آینده ریاست جمهوری مطرح است، برنامه شاخصی ارائه نکرده اند، اظهار کرد: بله اگر فردی با یک تیم منسجم و به فکر مردم و استفاده از ظرفیت‌ های کشور و تعامل با دنیا روی کار بیاید، می‌ توانیم مشکلات را حل کنیم. استفاده از ظرفیت‌ های جوانان بعد از انقلاب که رویش ‌های نظام هستند یکی از بهترین گام ‌ها در این حوزه است.

وی ادامه داد: در طرح جدید اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری که در مجلس بررسی خواهد شد تمام موضوعات مهم و مورد بحث را بررسی می ‌کنیم. یکی از موارد آن این است که فردی که می ‌خواهد رئیس جمهور شود باید مشاوران خود را به شورای نگهبان معرفی کند و برنامه‌ های خود را ارائه دهد و احزاب حامی او نیز باید حمایت کتبی خود را به صورت رسمی اعلام کنند. کمیسیون شورا‌ها این موضوع را تصویب کرده و این طرح چهارشنبه این هفته و یا یکشنبه هفته بعد در مجلس بررسی می‌ شود.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала