سفیر ایران در مسکو: برنامه‌ای درخصوص همکاری های نظامی با روسیه تهیه کرده‌ایم

© Sputnikسفیر ایران در مسکو: برنامه‌ای درخصوص همکاری های نظامی با روسیه تهیه کرده‌ایم
سفیر ایران در مسکو: برنامه‌ای درخصوص همکاری های نظامی با روسیه تهیه کرده‌ایم  - اسپوتنیک ایران
Telegram
سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو از تهیه برنامه ای درخصوص همکاری های نظامی ایران با روسیه سخن گفت.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، کاظم جلالی در مصاحبه با خبرگزاری «اینترفاکس» روسیه اظهار کرد: ما روابط خیلی خوبی با مسکو داریم و روسیه کمک زیادی به ما کرده و با قطعنامه آمریکایی ها مقابله کرد و به آن رای منفی داد و ما رایزنی های بسیار نزدیکی را در این مسئله انجام می دهیم. در خصوص همکاری های نظامی باید بگویم که البته ما برنامه ای در این رابطه تهیه کرده ایم و انشاالله این برنامه ها با گذشت زمان اجرا خواهند شد.

متن مصاحبه سفیر ایران در روسیه با این خبرگزاری روسی به شرح زیر است:

سوال: 18 اکتبر تاریخ اعتبار تحریم تسلیحاتی در رابطه با ایران به پایان می رسد و همانطوری که بارها در مسکو اعلام کرده اند، محدودیتها در حوزه همکاری های فنی- نظامی روسیه و ایران به پایان می رسند. اهمیت کاربردی این امر برای ایران چه خواهد بود؟ آیا ایران تصمیم دارد که دست به خرید کلی تسلیحات در خارج از کشور بزند و از چه کشورهایی قصد دارد خرید کند؟ آیا توافقات مشخصی در این مسئله با روسیه وجود دارد؟

پاسخ: در قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد بصورت واضح و روشن گفته شده است که از تاریخ 18 اکتبر تحریم های تسلیحاتی بر علیه جمهوری اسلامی ایران رفع می شوند. امریکایی ها تلاش بسیار زیادی کردند تا این قطعنامه را خنثی کنند، اما خوشبختانه در این مسئله در منزوی ماندند. جامعه جهانی توانست در این مسئله با امریکایی مقابله کند و روسیه و چین تلاشهای زیادی از خود نشان دادند. طی دهه های گذشته و از زمان جنگ تحمیلی از جانب صدام حسین، در آن زمان بسیاری از کشورها از او حمایت می کردند و ما در دریافت تسلیحات تجهیزات جنگی محرومیت های زیادی را تحمل کردیم. آن زمان برای ما روشن شد که لازم است که خودمان در این صنعت سرمایه گذاری کنیم و در زمینه دفاعی آماده باشیم. به همین دلیل توانایی خودمان در زمینه تولید تسلیحات نظامی و تجهیزات جنگی در داخل کشور را افزایش دادیم و ما کاملا در بسیاری از صنایع خودکفا می باشیم. اما البته که ما بطور قطع با کشورهای علاقمند در حوزه همکاری های فنی- نظامی و در مسئله خرید تجهیزات لازم برای ما، همکاری خواهیم کرد. برای ما محدودیتی وجود نخواهد داشت و ما با تدبیر از این مسئله استفاده خواهیم کرد.

ریابکوف: فرصت های بیشتری برای همکاری نظامی بین تهران و مسکو ایجاد می شود - اسپوتنیک ایران
ریابکوف: فرصت های بیشتری برای همکاری نظامی بین تهران و مسکو ایجاد می شود

سوال: آیا در حال حاضر چیز مشخصی در حوزه همکاری های فنی- نظامی بین مسکو و تهران وجود دارد؟

پاسخ: ما روابط خیلی خوبی با مسکو داریم و روسیه کمک زیادی به ما کرد و با قطعنامه امریکایی ها مقابله کرد و به آن رای منفی داد و ما رایزنی های بسیار نزدیکی را در این مسئله انجام می دهیم. در خصوص همکاری های نظامی باید بگویم که البته ما برنامه ای در این رابطه تهیه کرده ایم و انشاالله این برنامه ها با گذشت زمان اجرا خواهند شد.

سوال: تا چه اندازه وضعیت مالی در ایران در شرایط تحریم های بی سابقه به تهران اجازه خرید تسلیحات را می دهد؟ و آیا الان در مجموع با احتساب اینکه واضح است که ایران تولیدات خود را در این حوزه دارد، چنین ضرورتی وجود دارد ؟

پاسخ: در بسیاری از حوزه های تامین تجهیزات نظامی توانسته ایم به سطح بالایی دست یابیم. علاوه بر آن پتانسیل صادرات تجهیزات نظامی خودمان را نیز داریم. با احتساب رفع محدودیتها ما خواهیم توانست تسلیحات خود را صادر کنیم، می توانیم آنها را بفروشیم و سود خود را از آن کسب کنیم. اگر نیازی به خرید برخی تسلیحات داشته باشیم، هیچ محدودیتی برای ما وجود نخواهد داشت و ما آماده خواهیم بود که در این حوزه کار کنیم.

سوال: در اواخر ماه سپتامبر شما اعلام کردید که ایران و روسیه می توانند به زودی موافقتنامه تولید مشترک واکسن کرونا را امضا کنند. آیا پیشرفت و تاریخ های مشخصی در خصوص این مسئله وجود دارد؟

پاسخ: گفتگو در این مورد بین ایران و روسیه در جریان می باشد و طبیعتا در تماس تلفنی چندی پیش روسای جمهور نیز به این موضوع اشاره شد. من خیلی امیدوارم که ما بتوانیم قدمهای موثری را با هم در این زمینه برداریم.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала