ترکیه ارمنستان را به جنایات جنگی متهم کرد

© AFP 2022 / BULENT KILICترکیه ارمنستان را به جنایات جنگی متهم کرد
ترکیه ارمنستان را به جنایات جنگی متهم کرد  - اسپوتنیک ایران
Telegram
مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه در توییتر خود اعلام کرد ارمنستان به کشتار غیرنظامیان در آذربایجان از جمله کودکان در جریان عملیات جنگی در قره باغ ادامه می دهد.

به گزارش اسپوتنیک، وزیر خارجه ترکیه  ایروان را به جنایات جنگی متهم نموده و تأکید کرد که آنکارا در این درگیری همیشه در کنار باکو خواهد بود. "سکوت در مورد این بی رحمی به معنای مشارکت در این قتل ها است. کسانی که فاقد انسانیت هستند ، تاوان این جنایات را پرداخت خواهند کرد. "

پیش از این دادستانی کل جمهوری آذربایجان روز شنبه اعلام کرد در نتیجه حمله موشکی نیروهای مسلح ارمنستان به شهر گنجه آذربایجان ، 12 نفر کشته و بیش از 40 نفر زخمی  شده و تعداد زیادی از زیرساخت ها و وسایل نقلیه غیرنظامی آسیب جدی دیدند.

از سوی دیگر خانم شوشان استپانیان سخنگوی وزارت دفاع ارمنستان  اظهار داشت از خاک جمهوری ارمنستان یا از جانب نیروهای مسلح ارمنستان هیچگونه آتشباری  و گلوله بارانی به سمت آذربایجان صورت نگرفته است.

 ایروان و جمهوری خود خوانده قره باغ  گزارشات مربوط به بمباران زیرساخت های غیرنظامی باکو از جمله در شهر گنجه را بارها تکذیب  کرده اند.

جنگ در خط رویارویی آذربایجان و ارمنستان در قره باغ از 27 سپتامبر آغاز شده است. ارمنستان و آذربایجان یکدیگر را به آغاز جنگ متهم می کنند و قره باغ از بمباران توپخانه ای نقاط مسکونی در این جمهوری خود خوانده از جمله استپاناکرت مرکز خود خبر می دهد. ارمنستان ادعا می کند آنکارا به طور فعال از باکو حمایت می کند و بسیج عمومی و حالت جنگی اعلام کرده است. در آذربایجان بسیج برخی از نیروها و در بعضی جاها حالت جنگی اعلام شده است.

​وزرای خارجه ارمنستان و آذربایجان روز جمعه 9 اکتبر به دعوت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه وارد مسکو شدند. مذاکرات آنها بیش از 10 ساعت به طول انجامیده و با تصویب یک توافق نامه به پایان رسید. این توافقنامه شامل چهار نکته برای حل اختلاف است. از جمله طرفین از ساعت 12:00 امروز 10 اکتبر در راستای اهداف انسان دوستانه و برای مبادله اسرای جنگی و سایر زندانیان و اجساد کشته ها آتش بس از طریق میانجیگری کمیته بین المللی صلیب سرخ را اعلام کردند. باکو و ایروان  همچنین توافق کردند که "مذاکرات اساسی با هدف دستیابی به یک توافق صلح  در اسرع وقت" آغاز شود. در عین حال  طرفین تغییر ناپذیری چارچوب مذاکرات در مورد مسئله قره باغ را مورد تأیید قرار دادند. متاسفانه دیرتر وزارتخانه های دفاع ارمنستان و آذربایجان یکدیگر را بارها به نقض آتش بس در قره باغ متهم کرده اند.

رهبران روسیه ، ایالات متحده و فرانسه پیش از این از طرف های درگیری خواسته اند تا درگیری ها را متوقف کنند و بدون پیش شرط شروع به مذاکره کنند. ترکیه اظهار داشت که در صورت وخیم تر شدن اوضاع در قره باغ ، هرگونه پشتیبانی را که آذربایجان بخواهد به باکو ارائه خواهد کرد.

درگیری ها در قره باغ در سال 1988 آغاز شد ، زمانی که منطقه خودمختار قره باغ  خروج خود از ترکیب  آذربایجان شوروی را اعلام کرد. در جریان رویارویی مسلحانه در سالهای 1992-1994 ، آذربایجان کنترل قره باغ و هفت منطقه مجاور را از دست داد. از سال 1992 ، مذاکرات در مورد حل و فصل مسالمت آمیز منازعات در چارچوب گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا ، به ریاست سه کشور روسیه ، ایالات متحده و فرانسه در جریان است. آذربایجان اصرار دارد که تمامیت ارضی خود را حفظ کند ، ارمنستان از منافع جمهوری خود  خوانده قره باغ دفاع می کند  می کند ، زیرا خود قره باغ طرف مذاکره نیست.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала