گزارش و تحلیل

فناوری و نوآوری ناجی ایران از تحریم ها است

© Fotolia / Curioso Photographyفناوری و نوآوری ناجی ایران از تحریم ها است
فناوری و نوآوری ناجی ایران از تحریم ها است - اسپوتنیک ایران
Telegram
ایران تحت شدیدترین و ظالمانه‌ ترین تحریم‌ ها قرار گرفته و تنها فناوری و نوآوری است که می ‌تواند ناجی و گذر دهنده کشور از این گردنه دشوار باشد.

اسپوتنیک - امروز ۷ ام مهر ماه تفاهم‌ نامه‌ ای سه‌ جانبه میان طرح توسعه نوآوری ها و فناوری های حوزه معدن و صنایع معدنی معاونت علمی و فناوری ریاست ‌جمهوری، معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان نظام مهندسی معدن ایران با حضور دکتر کامبیز مهدی‌ زاده مدیر طرح توسعه نوآوری ها و فناوری های حوزه معدن و صنایع معدنی معاونت علمی و فناوری ریاست‌ جمهوری، دکتر داریوش اسماعیلی معاون وزارت صنعت معدن و تجارت و دکتر تقی نبئی رییس سازمان نظام مهندسی معدن ایران به امضا رسید هدف این تفاهم نامه گسترش راه برای توسعه فناوری‌ های معدنی و رونق زیست‌ بوم نوآور‌ های این حوزه است.

دکتر مهدی‌ زاده در آیین امضای این تفاهم‌ نامه سه‌ جانبه، بیان کرد:

شلتس: اتریش شریک فناوری و مدرن ‌سازی ایران است - اسپوتنیک ایران
شلتس: اتریش شریک فناوری و مدرن ‌سازی ایران است

با همت ۳ نهاد فعال در حوزه فناوری‌ های زمین‌ شناسی و معدن، قرار است راهی تازه فرا روی فعالان دانش‌ بنیان و فناوری این حوزه ترسیم ‌شود، مثلث تعامل و تفاهم فناوری‌ های معدنی با این تفاهم‌  نامه شکل می‌گیرد و امیدوارم با اجرایی شدن بند های آن، شاهد برکات و ثمرات ارزشمندی برای این حوزه باشیم.

وی با تأکید بر اینکه پیشرفت کشور در گروی توجه به فناوری و نوآوری است، ادامه داد:

توجه و اهتمام به پیشرفت فناوری‌ های حوزه معدن و زمین ‌شناسی، یکی از رئوس حرکت کشور به سوی پیشرفت و جهش تولید فناورانه خواهد بود. امروز کشور ما تحت شدیدترین و ظالمانه‌ ترین تحریم‌ ها قرار گرفته و تنها فناوری و نوآوری است که می ‌تواند ناجی و گذر دهنده کشور از این گردنه دشوار باشد.

مدیر طرح توسعه نوآوری‌ ها و فناوری‌ های حوزه معدن و صنایع معدنی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با اشاره به حمایت از فناوری‌ های نو در حوزه معدنی و زمین ‌شناسی گفت:

در حوزه نفت، فناوری به جلوگیری هدر رفت گاز های فلر کمک کرد، در حوزه معدنی نیز فناوری و نوآوری شرکت‌ های دانش‌ بنیان می‌ تواند در استفاده بهینه از باطله‌ های معدنی سودمند باشد که این موضوع مستلزم نقش‌ آفرینی و عزم فعالان زیست‌ بوم نوآوری است.

 دکتر مهدی‌ زاده به ضرورت گذار از روش‌ های سنتی و کم‌ بازده در حوزه معدن و توجه به فناوری‌ های نوین این حوزه به مثابه یکی از راهبرد های اصلی فناور و ارزش‌ آفرین شدن این صنعت اشاره کرد و اظهار داشت:

ران به فناوری ماهواره ‌بر نسل سوم دست یافت - اسپوتنیک ایران
ایران به فناوری ماهواره ‌بر نسل سوم دست یافت

امید داریم با گذار از روش‌ های سنتی معدنی به سوی فناوری‌ های پیشرفته مانند اکتشاف در عمق یا استحصال عناصر نادر خاکی، گامی مهم در مسیر توسعه و ارزش‌ آفرین شدن صنعت معدن برداریم.

مشاور معاون علمی و فناوری رییس ‌جمهوری، امضای تفاهم‌ نامه یادشده را گامی در همین راستا دانست و بیان کرد:

نباید از ظرفیت‌ های نهفته کشورمان در حوزه زمین‌ شناسی و معدن غافل شویم.

توانایی این حوزه به قدری است که امروز حتی چرخ صنعت نفت ما به مدد صنعت معدن حرکت می ‌کند؛ به طور مثال اگر عناصر ارزشمندی مانند باریت و بنتونیت نداشتیم حتی حرکت اقتصاد نفتی که در تلاش برای گذار از آن هستیم، با مشکل جدی مواجه می‌شد. بنابراین، امروز بخش قابل توجهی از اقتصاد کشور متکی به حوزه معدن و صنایع معدنی است و باید با گشودن درب‌ ها، فناوری دانش‌ بنیان‌ ها راه خود را به این حوزه پیدا کند.

دکتر داریوش اسماعیلی معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت در این مراسم با بیان اینکه تفاهم‌ نامه سه‌ جانبه نشان دهنده عزم جدی برای ورود دانش ‌بنیان‌ ها به حوزه معدنی است، گفت:

 با اجرای هدف ‌گذاری ‌های صورت گرفته در این تفاهم‌ نامه سه‌ جانبه، پایه علمی و دانش‌ بنیان حوزه معدنی  مستحکم خواهد شد.

وی ادامه داد: این سه نهاد به عنوان پل ارتباطی میان فعالان فناور بخش خصوصی و صنایع معدنی، عزم خود را برای توسعه فناورانه هر چه بیشتر این حوزه جزم کرده‌ اند.

دکتر سنایی: روابط ایران و روسیه باید از سطح دولتی به سطح مردم گسترش بیش تری یابد - اسپوتنیک ایران
سفیر ایران: توان علمی و فناوری ایران برای روسیه جذابیت دارد

دکتر تقی نبئی رییس سازمان نظام مهندسی معدن نیز با اشاره به حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست‌ جمهوری و وزارت صمت برای توسعه حوزه معدن بیان کرد:

خوشبختانه با اهتمامی که در معاونت علمی و فناوری ریاست ‌جمهوری، وزارت صمت و سازمان نظام مهندسی معدن وجود دارد حرکت در توسعه فناوری‌ های معدنی آغاز شده است و با تحقق بند های این تفاهم‌ نامه، فصل تازه‌ ای در توسعه فناوری‌ های معدن و صنایع معدنی رقم خواهد خورد.

از محور های این تفاهم ‌نامه می‌ توان به همکاری در زمینه توسعه سرمایه گذاری و بهره گیری از فناوریهای نوین در حوزه های زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی و همچنین همکاری در زمینه شناسایی و اولویت بندی نیازهای پژوهشی حوزه زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی در کشور اشاره کرد.

همکاری در دستیابی به دانش فنی و تجاری سازی محصولات و خدمات مورد نیاز بخش زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی، ارتقای کمی و کیفی ارائه خدمات مهندسی که به موجب قرارداد های جداگانه و به فراخور منعقد خواهد شد از دیگر محور های همکاری بر مبنای این تفاهم‌ نامه سه‌ جانبه است.

نقش‌ آفرینان برای تقویت زیست بوم نوآوری و فناوری در حوزه های زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی با برگزاری دوره‌ های آموزشی حرفه‌ ای برای افزایش توان و ظرفیت استارت آپ‌ ها، شرکت‌ های دانش‌ بنیان و شتاب ‌دهنده‌ ها تفاهم کردند.

همچنین شناسایی و برطرف کردن چالش‌ های فنی موجود در حوزه زمین شناسی، معادن و صنایع معدنی با استفاده از ظرفیت و توانمندی شرکت های دانش بنیان و استارتاپ های فعال در این حوزه‌ ها، شناسایی و رفع چالش های قانونی موجود در ارتباط با توسعه فناوری‌ های مرتبط با فعالیت های اکتشافی و استخراجی معادن و صنایع معدنی از طریق رایزنی با نهاد های مسئول و  فراهم کردن زمینه حمایت و توسعه ظرفیت و توانمندی های شرکت های دانش بنیان و بازار محصولات دانش بنیان از دیگر محور های تفاهم ‌نامه همکاری سه ‌جانبه میان معاونت علمی و فناوری ریاست‌ جمهوری، معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان نظام مهندسی معدن ایران است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала